Defansif Ne Demek? (Question)

Contents1 Defansif ve ofansif ne demek?2 Defans nedir TDK?3 Ofansif ne demek özetlemek gerekirse?4 Defans yapma ne demek?5 Ofansif gülmece ne demek?6 Ofansif agresif ne demek?7 Defans alanı nedir?8 Atak cüretkar ne demek?9 Defansa geçmek ne demek?10 Ofansif konuşmak ne demek?11 Megaloman ne demek TDK?12 Seküler hanım ne demek?13 Defansta kalmak ne demek?14 Ön libero neresi?15 Sol kanat nerede oynar?
Defansif ve ofansif ne demek?
Ofansif; Defansif kelimesinin zıttı olan ve hücuma yatkın olan kişiler için kullanılan bir tabir. Futbol, basketbol şeklinde ekip sporlarında saldırı’a, atağa dayalı oyunu seven oyuncular için kullanılır.
Defans nedir TDK?
Dilimize Fransızcadan geçmiş olan defans sözcüğü, bir yeri savunma etmek ve müdafa yapmak anlamına gelir. Çoğu zaman futbolda kullanılan bu kelime, orijinal dilinde ”defense” şeklinde yazılır.

Ofansif ne demek özetlemek gerekirse?
Ofansif kelimesi İngilizce kökenli bir sözcüktür. Ofansif kelime anlamı itibariyle Türk Dil Kurumu’na bakılırsa, ‘atağa dayalı’ şeklinde ifadeye haizdir. Bununla beraber hücum ya da karşı atak şeklinde değişik ifadeler üstünden de değerlendirmek mümkün.
Defans yapma ne demek?
Defans (lit. “Müdafa”), futbol, basketbol ve öteki bazı ekip oyunlarında ekip halinde meydana getirilen savunmadır. İngilizce müdafa anlamındaki “defence” sözcüğünden Türkçeye geçmiştir. Futbolda defansın amacı gol yemeyi önlemektir. Dört tip defans oyuncusu vardır: stoper, libero, bek ve kanat-bek.
Ofansif gülmece ne demek?
Ofansif gülmece, uzlaşılmış toplumsal kabullerin sınırlarında bulunan, toplumsal eşitsizlikleri tekrardan üreten ya da onları yıkmayı hedefleyen bir türdür. Bu gülmece türü, yirminci yüzyılın ortalarında gülmece yapma biçimi olarak yaygınlaşan stand-up gösterilerinde de çoğunlukla kullanılmaktadır.
Ofansif agresif ne demek?
Ofansif (offensive): Saldırgan, hatır kırıcı.
Defans alanı nedir?
Kalecinin önünde, orta saha oyuncularının ise arkasında yer edinen defans oyuncularının ana görevi rakibin gol atmasını engellemeye destek olmaktır.
You might be interested:  Freedom Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)Atak cüretkar ne demek?
Düşüncesizce her işe atılan, cüretkâr. Hücum, saldırış, saldırı, hamle, akın. Çevik, hareketli.
Defansa geçmek ne demek?
Defans futbolda, amacı gol yemeyi önlemek olan taktikdir. Rakip takımın saldırı oyuncularını durdurmakla görevlidirler. Futbol takımındaki savunmacının öncelikli görevi; rakipten topu kapmak, hücumu durdurmak ve olabildiğince rakibin dengesini bozmaktır.
Ofansif konuşmak ne demek?
İngilizce ofansif kelimesi Türkçede atağa dayalı, hücumcu, atakçı şeklinde anlamlara karşılık gelir. Bugün için konuşmak gerekirse, bilhassa spor alanında oldukca sık kullanılan bir kelimedir.
Megaloman ne demek TDK?
Megalomani, büyüklük hezeyanı ya da büyüklük kuruntusu, kişinin kendisine gerçekle uyuşmayan üstün nitelikler yakıştırmasıdır.
Seküler hanım ne demek?
Seküler, dinden bağımsız, dinî ya da ruhanî olmayan; manastır düzeninin bir parçası olmayan.
Defansta kalmak ne demek?
Bir takımın kalesini korumak ve gol yememek için oyun süresince çaba göstermesi. Defensive.
Ön libero neresi?
Libero, futbolda defans ile kaleci içinde yer edinen ve süpürücü görevi üstüne alan oyunculara verilen ad. Türkçede defans ile orta saha içinde oynayan oyuncular için de ön libero terimi kullanılmaktadır.
Sol kanat nerede oynar?
Hücuma yönelik ortasaha oyuncularına ofansif orta saha, kanatlarda oynayanlara sağ ve sol kanat (dış), tam ortada (göbekte) oynayanlara orta saha ortası ya da iç, defansa dönük oynayanlara defansif orta saha ya da ön libero adı verilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.