Dama Oyunu {Nasıl} Oynanır?(Çözünme)

Contents1 Dama Oyunu nedir {nasıl} oynanır?2 Dama da taş {nasıl} yenir?3 Dama oyununda yiyecek mecburi mi?4 Red dama {nasıl} oynanır?5 12 taşlı dama {nasıl} oynanır?6 Dama {nasıl} oynanır Wikihow?7 3 taş oyunu {nasıl} yapılır?8 Mini dama {nasıl} oynanır?9 Solo Kontrol oyunu {nasıl} oynanır?10 Tactix oyunu nedir?11 Mangala oyunu {nasıl} yapılır?
Dama Oyunu nedir {nasıl} oynanır?
Kurallar

Oyuncu, yerinden kaldırdığı taşı oynamak zorundadır, asla hamlesinden vazgeçemez.
Her iki taraf da; rakibin taşını alma imkânı var ise bunu ilk hamlesinde yapmak zorundadır.
Birkaç yönde taş alma durumunda oldukca olan taşları almak mecburidir.
Dama sektirilemez.
Bir oyuncunun 3 taşı kalmışsa o 3 taş dama olur.

Dama da taş {nasıl} yenir?
Oyunda taş yiyecek, taşın üstünden atlamakla olur. Arka arkaya yada yan yana iki taş yenmez. Bir taşın yanında yada arkasında boşluk var ise, rakip oyuncu kendi taşını bu boş kısma ilerleterek taşı yer. Yerinden oynatılan her taşın hamleyi tamamlaması gerekir.
Dama oyununda yiyecek mecburi mi?
Oyun beyaz taşlara haiz oyuncuların hamle yapmasıyla adım atar. Yoz taşlar çapraz şekilde ilerleyebilir. Öteki dama çeşitlerindeki şeklinde taş yeme zorunluluğu vardır. Rakibinin tüm taşlarını yiyen oyuncu kazanır.

Red dama {nasıl} oynanır?
Oyuncular sırayla taşları birer boşluk hareket ettirirler. Taşlar sağa, sola yada ileri doğru hareket ettirilebilir sadece geriye doğru hareket ettirilmez. Oyuncu rakibin taşını ele geçirmesi için kendi taşını rakibin taşının üstünden geçirmesi yeterlidir. Son kalan taşa Dama taşı denir.
12 taşlı dama {nasıl} oynanır?
Başlama Pozisyonu ve Oyunun Hedefi Tüm oyun bir tek koyu karelerin üstünde oynanır ve her oyuncu 12 taşla oyuna adım atar – piyonlar, oyuncunun kendi tarafında üç sıraya dizilmişlerdir. Oyunun hedefi, rakibin tüm taşlarını ele geçirmek yada oyunu rakibin geçerli bir hamle yapamayacağı pozisyona getirmektir.
You might be interested:  Kürtaj {Nasıl} Yapılır?(En iyi çözüm)Dama {nasıl} oynanır Wikihow?
Dama oyununu kazanmak için parçalarını rakibin tarafına geçirmen gerekir. Rakibinin taşları üstünden zıplayarak ve onları yiyerek daha süratli ilerleyebilirsin. 2 Kısım 2 / 3: Dama Oynamak

Oyunu başlat.
Zıpla ve rakibinin taşlarını ele geçir.
Rakibin ilk sırasına ulaştığında taşını dama yap.
Zıplamaya ve yemeye devam et.

3 taş oyunu {nasıl} yapılır?
Oyuna kura ya da yazı tura ile başlanır. Kurayı kazanan oyuncu ilk taşını 9 köşeden birine koyar. Hemen sonra oyuncular belirledikleri stratejiye bakılırsa taşlarını sırayla istedikleri köşeye yerleştirir. Sadece taşların tamamı konduktan sonrasında, kutunun üstünde ileri, yana ya da çaprazlamasına hareket ettirilebilir.
Mini dama {nasıl} oynanır?
Dama iki kişinin karşı karşıya oynadığı bir masa oyunudur. Çoğu zaman 8×8, 10×10 ya da 12×12’lik dama tahtaları üstünde oynanır. Satrancın aksine tüm taşlar aynı halde hareket eder. Taşlar, sadece üzerlerinde bulundukları koyu karelerde, doğrusu çapraz olarak ve her hamlede birer kare gidecek şekilde hareket ederler.
Solo Kontrol oyunu {nasıl} oynanır?
Solo Kontrol, piyonların merkezdeki deliği boş bırakmak suretiyle tüm deliklere yerleştirme amacıyla oynanan tek oyunculu masa oyunu. Boş deliğin çevresindeki dört piyonun herhangi birinin derhal arkasındaki piyonu önündeki piyonun üstünden atlayarak deliğe doldurularak hamle yapılır ve üstünden atlanan piyon alınır.
Tactix oyunu nedir?
Tactix oyunu bir strateji oyunudur. Tactix oyunun amacı son pulu rakibin almasını sağlamaktır. Tactix oyun alanı 4×4 16 kareden oluşmaktadır. 16 tane pul ile oynanmaktadır.
Mangala oyunu {nasıl} yapılır?
Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır.

TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 tane taşı alır.
TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan almış olduğu taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.