Conta Yanık Otomobil {Nasıl} Anlaşılır?(Çözüm bulunmuş oldu)

Conta Yanması {Nasıl} Anlaşılır?

Aracınızda herhangi bir su kaçağı yoktur fakat motor soğutma suyu azalıyordur.
İlk çalıştırmada zorlanma ve çalıştırma sonrası düşük devirlerde sarsıntılı emek verme olabilir, bundan dolayı silindirlerden birisi yada birkaçı su ile dolmuştur ve görevini yerine getiremiyordur.


Contents1 Contası yanık otomobil kullanılır mı?2 Silindir kapak contası yanarsa ne olur?3 Silindir kapak contası arızası {nasıl} anlaşılır?4 Conta yakan otomobil hararet yapar mı?5 Motor contası ne kadara değişmiş olur?6 Conta yanması {nasıl} Anlaşilir?7 Silindir kapağı çatlak olursa ne olur?8 Silindir kapak arızaları nedir?9 Motor silindir kapağı niçin değişmiş olur?10 Aracın motorunun bittiğini {nasıl} anlarız?11 Üst kapak contası ne işe yarar?12 Conta yakmak kaç para?13 Conta yakan otomobil yağ yakar mı?14 Conta yakan otomobil duman atar mı?15 Üst kapak contası yanması nasil anlaşilir?
Contası yanık otomobil kullanılır mı?
Silindir kapağı ile motor bloğu arasındaki conta yanar. Contası yanık olan vasıta contanın yandığı yere bakılırsa değişim izah edebilir. Yaptırılmaz ve vasıta kullanılmaya devam ederse yatak sarıyor ve motorun topyekün yapılması gerekir.
Silindir kapak contası yanarsa ne olur?
Conta yanarsa silindir yanma odasına soğutma suyu girer, hararet devam ederse kapak çatlar. Bu “yaklaşım” kapak ile silindir içinde gerçekleşen patlamanın akabinde pistonun daha büyük bir güçle aşşağıya itilmesine sebep olur. Buda motorun ürettiği torkun yükselmesine sebep olur.
Silindir kapak contası arızası {nasıl} anlaşılır?
Bozulmuş bir silindir kapak contasının üç tane emaresi vardır.

1-Motor yağına su karışır.
2-Motor suyuna yağ karışır.
3-Soğutma suyu hortumları motor çalışırken aşırı derecede serttir.
4-Radyatör kapağını açıp içine su koyduğunuzda motor çalışıp gaz verdiğinizde suyu kapaktan dışarı atması.

You might be interested:  Sat Komandosu {Nasıl} Olunur?(Doğru yanıt)
Conta yakan otomobil hararet yapar mı?
dikkat etmek lazım. conta yandığı anda duman koku vesair birşey hissedilmeyebilir. vasıta çekişten aşırı derecede düşer.
Motor contası ne kadara değişmiş olur?
Parça olarak uygun fiyatlı olmasına rağmen görevi ve bulunmuş olduğu yer bakımından oldukça zor bir işçiliği olan üst kapak contası değişimi fiyatı 2021 eski tip ve fazlaca fazla parçası bulunmayan motorlarda 350-500 lira şeklinde bir fiyata yapılabilen işçilik çağdaş motorlarda 1250 ila 2500 lira aralığında yapılabilmektedir.
Conta yanması {nasıl} Anlaşilir?
Conta Yanması {Nasıl} Anlaşılır?

Aracınızda herhangi bir su kaçağı yoktur fakat motor soğutma suyu azalıyordur.
İlk çalıştırmada zorlanma ve çalıştırma sonrası düşük devirlerde sarsıntılı emek verme olabilir, bundan dolayı silindirlerden birisi yada birkaçı su ile dolmuştur ve görevini yerine getiremiyordur.

Silindir kapağı çatlak olursa ne olur?
Oluşan çatlak yüzünden motorda hava kaçakları oluşacak ve motordaki sıkıştırma oranı düşecektir. Silindir bloğu çatlak ise aracın emek harcaması da zorlaşacaktır ve motor gürültülü çalışmaya başlayacaktır. Bazı durumlarda motorun sebepsiz yere stop etmiş olduğu görülebilir.
Silindir kapak arızaları nedir?
Silindir kapaklarında genel olarak aşağıdaki arızaların yaşandığını görüyoruz.

Silindir kapağı çatlaması
Silindir kapağı eğrilmesi.
Silindirdeki yanma odalarının kurum bağlaması
Silindirdeki sübap yataklarının bir kısım yerlerinin yanması
Silindir kapağı su kanallarında kireçlenme.

Motor silindir kapağı niçin değişmiş olur?
Aracın hararet yapmış olduğu durumlarda silindir kapağındaki conta yanmaktadır. Araçlarda antifriz suyu yerine musluk suyu kullanılması durumda da hararet artacağı için gene silindir kapağı contasının yandığını görebiliriz. Motor bloklarında meydana gelen arızalar sonucunda da silindir kapağı değişimi gerekebilmektedir.
Aracın motorunun bittiğini {nasıl} anlarız?
Kendi aracınızın motorunun bitip bitmediğini idrak etmek yeni vasıta alırken anlamaktan nispeten daha kolaydır. Ilk olarak en malum yöntem aracınızın yağ yakmasıdır. Eğer vasıta yağ yakıyorsa bu motorun bittiğine işaret olabilir. Sarsıntılı ve düzensiz çalışmak da motorun bittiğine işaret olabilir.
You might be interested:  Okul Nakil Işlemleri {Nasıl} Yapılır?(Çözünme)Üst kapak contası ne işe yarar?
Silindir kapak contası bununla birlikte üst kapak contası olarak da bilinmektedir. Otomobil içinde motor bloğu ile silindir kapağı üstünden yapılacak montaj esnasında, bu 2 parça içinde boşluk oluşmaması için kullanılan dolgu malzemesi silindir kapak contasıdır.
Conta yakmak kaç para?
Eski tip şahin doğan vb grup araçlarda conta yakktığınızda 400-700 TL arası harcamanız oluşabilecekken yeni tip araçlarda bu harcamalar minimum 1000TL ile adım atar ve 2000TL ye kadar ulaşabilir. Eğer vasıta hararet yapmış silindir kapağı eğilmiş pistonlar vb zarar görmüşse belirtilen rakamlar fazlaca daha yukarılara çıkacaktır.
Conta yakan otomobil yağ yakar mı?
Bir başka sebep ise silindir kapak contasının hasar görmesinden doğar. Conta işlevini yerine getiremediği taktirde yağ yanma odasına karışır. Bu durum aracın çekişini negatif yönde etkisinde bırakır. Yağ yakan vasıta servise götürüldüğünde genel anlamda rektefiye önerilir.
Conta yakan otomobil duman atar mı?
Çoğu zaman dikkat etmişsinizdir, bazı araçların eksozların da su şeklinde damlar akmaktadır. Ya da bazı araçlar beyaz duman atmaktadır. Bunun sebebi genel anlamda, silindir contasının yanık olmasından meydana gelmektedir.
Üst kapak contası yanması nasil anlaşilir?
Genel olarak bakıldığında motor soğutma suyuna yağ karışması, motor yağına su karışması, motor soğutma suyunun kirlenmesi, egzozdan beyaz duman çıkması şeklinde nedenler conta yandığının birer göstergesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.