Çiftetelli {Nasıl} Oynanır?

Contents1 Çiftetelli nedir {nasıl} oynanır?2 Çiftetelli oyunu hangi yöreye ilişik?3 Kaç çeşit çiftetelli vardır?4 Çiftetelli oyununun özellikleri nedir?5 Kaşık oyunu hangi yöreye ilişik?6 Bar oyunu hangi yöreye ilişik?7 Bölgesel halk oyunları nedir?8 Bursa yöresi halk oyunları nedir?9 Halay hangi ülkeye aittir?
Çiftetelli nedir {nasıl} oynanır?
Kol, göğüs ve göbek sallayıp, titretip, gerdan kırarak oynanan hareketli bir oyun ve bu oyunun klasik sazlarla ya da bağlamayla çalınan oyun havasıdır. Türkiye’de birçok bölgede oynanan çiftetelli oyunu, özgür, disiplinsiz, çoğu zaman tek kişinin oynadığı bir oyun türüdür.
Çiftetelli oyunu hangi yöreye ilişik?
Türkiye’de birçok bölgede oynanan çiftetelli oyunu, belirli bir yön kısıtlaması olmayan özgür, disiplinsiz, bir oyun türüdür. Genel olarak Çukurova, Bursa ve Trakya çiftetellisi en bilinenleridir. Osmanlılarda saray eğlencelerinde çiftetelli oyunu görülmektedir.
Kaç çeşit çiftetelli vardır?
Türkiye’de oynanan bazı türleri: Eskişehir Çiftetellisi, Bursa Çiftetellisi, Bahriye Çiftetellisi, Adana Çiftetellisi, Keban Çiftetellisi, Balıkesir Çiftetellisi, Mustafakemalpaşa, Bursa Çiftetellisi, Kemalpaşa Çiftetellisi (Arap Çiftetellisi ), İnegöl Çiftetellisi, Gaziantep Çiftetellisi, Şanlıurfa Çiftetellisi,

Çiftetelli oyununun özellikleri nedir?
Kol, göğüs ve göbek sallayıp, titretip, gerdan kırarak oynanan hareketli bir oyun ve bu oyunun klasik sazlarla ya da bağlamayla çalınan oyun havasıdır. Türkiye’de birçok bölgede oynanan çiftetelli oyunu, özgür, disiplinsiz, çoğu zaman tek kişinin oynadığı bir oyun türüdür.
Kaşık oyunu hangi yöreye ilişik?
Kaşık Oyunları yada Kaşık Havası, Türkiye’de Karadeniz Bölgesi (Kastamonu, Bolu, Sinop, Çankırı, Çorum şeklinde), Cenup Marmara (Balıkesir, Bursa, Bilecik şeklinde), İç Batı Anadolu (Afyon, Uşak, Eskişehir, Ankara şeklinde), Konya çevresi ve Mersin çevresinde oynanan oyunların genel adı.
Bar oyunu hangi yöreye ilişik?
Bar Oyunları, Kuzeydoğu Anadolu’da Erzurum, Kars, Ardahan, Bayburt, Gümüşhane (Kürtün hariç), Erzincan (Kemaliye hariç), Artvin (Hopa, Arhavi ve Borçka hariç), Giresun (Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçelerinde) ve Samsun (Vezirköprü, Havza, Ladik) illerini içine alan bölgede halkın oynadığı halk oyunlarıdır.
You might be interested:  C Vitamini Serumu {Nasıl} Kullanılır?(Doğru yanıt)Bölgesel halk oyunları nedir?
Şimdi sırayla öğrenelim:

Hora: Trakya.
Zeybek: Ege, Cenup Marmara, İç ve Batı Anadolu.
Teke: Göller Yöresi, Batı Akdeniz.
Kaşık Oyunları -Karşılama Bölgesi: Konya Kısmı, Batı Karadeniz, Cenup Marmara, Doğu Akdeniz.
Horon: Orta ve Doğu Karadeniz.
Halay: Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri, İç Anadolu’nun Doğusu.

Bursa yöresi halk oyunları nedir?
Bursa ilinin kent ve köylerinde şu oyunlarla karşılaşabiliriz: Güvende, Sekme, Çiftetelli, Köroğlu, Artvin Horonları, Rumeli Horaları. Güvende ile Sekme, Bursa için pek eski görünüyorlar. Orada doğup görenek kaldıkları düşünülebilir.
Halay hangi ülkeye aittir?
Halay, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Orta Karadeniz ve Çukurova bölgesinde oynanan halk oyunlarının genel ismidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.