Brokoli {Nasıl} Yetiştirilir?(Çözüm bulunmuş oldu)

Çiçekli adım atar oluşturmak için, brokoli 15-20 ° C’ye yakın hava sıcaklığına ve bolca oranda güneş ışığına gerekseme duyar. Gölgeli yerde yetiştirilirse, çiçekli başların oluşumu gecikecektir. Brokoli yetiştirmenin en kolay yolu, mahalli bir fidanlıktan fide satın alarak fideleri dikmektir.
Contents1 Brokoli dikimi ne süre yapılır?2 Brokoli yetişir mi?3 Brokoli en fazlaca nerede yetişir?4 Brokoli Türkiye’de en fazlaca nerede yetişir?5 Karnabahar brokoli hangi ayda ekilir?6 Marul ekimi ne süre yapılır?7 Brokoli Türkiyede hangi bölgede yetişir?8 Brokoli kaç aşama soğuğa dayanır?9 Evde brokoli filizi {nasıl} yetiştirilir?10 Brokoli dönüme kaç kilo verir?11 Brokoli anavatanı neresidir?12 Brokoli kaç kez hasat edilir?13 Brokoli salatasına ne konur?14 Brokoli ne süre çıktı?
Brokoli dikimi ne süre yapılır?
Brokoli tohumu ekimi genel anlamda İlkbahar, Güz ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir. Brokoli tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi hasadın verimliliği açısından önemlidir. Brokoli tohumu ekim derinliği 0,5-1 santimetre, sıralar üstü mesafe 40-60 santimetre,sıralar arası 60-90 santimetre arasındadır. Brokoli fidesi kullanılacaksa brokoli
Brokoli yetişir mi?
Brokoli, çiçekli başların üretimi için yetiştirilir ve bu çiçekli adım atar olgunlaşmamış halde iken insanoğlu tarafınca tüketilirler. Bir çok ticari brokoli yetiştiricisi, iç alana tohum (melez) ekerek brokoli yetiştirmeye adım atar. Ticari brokoli çeşitlerinin bir çok, dikim işleminden 60-90 gün sonrasında hasat edilebilirler.

Brokoli en fazlaca nerede yetişir?
Brokoli hangi bölgede yetişir? Brokolinin anavatanının Akdeniz Bölgesi olduğu bilinmektedir. Yeşil renkli olgunlaşmamış çiçek taslakları oluşturan brokoli çeşitlerine calabrese adı verilmektedir. Calabrese sözcüğü İtalya’da bir bölgenin adı olup pek fazlaca araştırıcı, brokolinin anavatanının İtalya bulunduğunu belirtir.
Brokoli Türkiye’de en fazlaca nerede yetişir?
Brokoli Türkiye ‘de Nerede Yetişir? Brokoli Akdeniz ikliminin hakim olduğu illerimizde yetiştirilebiliyor. Brokoli yetiştiriciliği meydana getirilen illerimizin başlangıcında Antalya, Mersin, İzmir ve Manisa geliyor.
You might be interested:  Yeni Doğan Bebek Sarılık {Nasıl} Geçer?(Çözünme)Karnabahar brokoli hangi ayda ekilir?
Genel olarak tohum ekimi Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında yastıklara sıraya yada serpme olarak yapılır. İlimiz için uygun tohum ekim zamanı Mayıs ayı, fide dikim zamanı ise Haziran ayının son haftasıdır.
Marul ekimi ne süre yapılır?
Marul tohumu ekimi genel anlamda ilkbahar, güz ve yaz ayları yapılır. Marul tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir.
Brokoli Türkiyede hangi bölgede yetişir?
Bayraktar, Türkiye’de brokoli üretiminin yüzde 72’sinin Antalya, İzmir, Manisa ve Mersin’den karşılandığına işaret ederek, “Son yıllarda brokolinin üretimi devamlı artmaktadır. 2010-2015 döneminde brokoli üretimimiz yüzde 73,7 artarak 26 bin 493 tondan 46 bin 29 tona çıkmıştır” dedi.
Brokoli kaç aşama soğuğa dayanır?
Brokoli serin iklim sebzesi olup, karnabahara bakılırsa iklim ve toprak istekleri bakımından daha azca seçicidir. Brokolinin yetiştirilmesi için en uygun hava sıcaklığı 15-170C olup, en fazla 240C ‘ye kadar dayanır.
Evde brokoli filizi {nasıl} yetiştirilir?
Brokoli Filizi {nasıl} yapılır?

Brokoli tohumlarını yayvan bir saksıya yada bahçeye ekip üzerini 2 santimetre kadar toprakla örtün.
Fıs fıs yardımı ile sulayın.
Günlük olarak hafifçe sulayarak toprağının nemli kalmasını sağlayın.
Çimler birkaç gün içinde boy vermeye başlayacaklardır.

Brokoli dönüme kaç kilo verir?
Dekara verim hasat şekline, çeşide, dikim sıklığına ve yetiştirme şartlarına bağlı olarak averaj 2000-3000 kilogram içinde değişmektedir.
Brokoli anavatanı neresidir?
Brokoli (brassica oleraceae Var. İtalica): Anavatanı Çin’dir.
Brokoli kaç kez hasat edilir?
Ortadaki ana başın kesilmesi ile beraber yan taraftaki sürgünler büyümeye devam ederek daha minik adım atar oluşmaktadır. Hasat 2 yada 3 günde bir olmak suretiyle gelişme döneminde 4 yada 6 kez hasat yapılmaktadır. Hasat edilen brokoli başları normalde soğuk hava depolarında saklanmaktadır.
You might be interested:  Tyt Matematik {Nasıl} Çalışılır?Brokoli salatasına ne konur?
Brokoli Salatası Tarifi İçin Malzemeler

500gram brokoli.
4adetsalatalık turşusu.
1adetmısır konservesi(minik boy)
2adetközlenmiş kırmızı biber.
1adetlimonun suyu.
2yemek kaşığıbalsamik sirke.

Brokoli ne süre çıktı?
Brokoli Yakın Çağ Avrupa’sında egzotik bir nebat olarak görülmüş, dünyada tanınması ise sadece 20. yüzyıl başlarında ABD’deki İtalyan göçmenler vesilesiyle gerçekleşmiştir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.