Brokoli {Nasıl} Yetişir?(Muhteşem yanıt)

Çiçekli adım atar oluşturmak için, brokoli 15-20 ° C’ye yakın hava sıcaklığına ve bolca oranda güneş ışığına gerekseme duyar. Gölgeli yerde yetiştirilirse, çiçekli başların oluşumu gecikecektir. Brokoli yetiştirmenin en kolay yolu, mahalli bir fidanlıktan fide satın alarak fideleri dikmektir.
Contents1 Brokoli fidesi hangi ayda ekilir?2 Brokoli yetişir mi?3 Brokoli nerede {nasıl} yetişir?4 Brokoli Türkiyede nerelerde yetişir?5 Brokoli ve karnabahar ne vakit ekilir?6 Kış aylarında hangi sebzeler ekilir?7 Brokoli kaç aşama soğuğa dayanır?8 Brokoli Tohumu {Nasıl} Filizlendirilir?9 Evde brokoli filizi {nasıl} yetiştirilir?10 Brokoli ekimi ne vakit yapılır?11 Brokoli anavatanı neresidir?12 Brokoli hangi mevsimde olur?13 Brokoli dönüme kaç kilo verir?14 Brokoli kaç kez hasat edilir?15 Karnabahar hangi bölgede yetişir?
Brokoli fidesi hangi ayda ekilir?
Ekim zamanı bölgelere gore değişmekle beraber haziran, temmuz ve ağustos ayları içinde yapılmaktadır. Brokoli yetiştiriciliği yaparken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim noktalardan biri hava sıcaklığının 24 derecenin üstünde olmamasıdır.
Brokoli yetişir mi?
Brokoli, çiçekli başların üretimi için yetiştirilir ve bu çiçekli adım atar olgunlaşmamış halde iken insanoğlu tarafınca tüketilirler. Bir çok ticari brokoli yetiştiricisi, iç alana tohum (melez) ekerek brokoli yetiştirmeye adım atar. Ticari brokoli çeşitlerinin bir çok, dikim işleminden 60-90 gün sonrasında hasat edilebilirler.
Brokoli nerede {nasıl} yetişir?
Brokoli hangi bölgede yetişir? Brokolinin anavatanının Akdeniz Bölgesi olduğu bilinmektedir. Yeşil renkli olgunlaşmamış çiçek taslakları oluşturan brokoli çeşitlerine calabrese adı verilmektedir. Calabrese sözcüğü İtalya’da bir bölgenin adı olup pek oldukça araştırıcı, brokolinin anavatanının İtalya bulunduğunu belirtir.

Brokoli Türkiyede nerelerde yetişir?
Bayraktar, Türkiye’de brokoli üretiminin yüzde 72’sinin Antalya, İzmir, Manisa ve Mersin’den karşılandığına işaret ederek, “Son yıllarda brokolinin üretimi devamlı artmaktadır. 2010-2015 döneminde brokoli üretimimiz yüzde 73,7 artarak 26 bin 493 tondan 46 bin 29 tona çıkmıştır” dedi.
You might be interested:  Sual Işareti {Nasıl} Yapılır?(Sual)Brokoli ve karnabahar ne vakit ekilir?
Genel olarak tohum ekimi Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında yastıklara sıraya yada serpme olarak yapılır. İlimiz için uygun tohum ekim zamanı Mayıs ayı, fide dikim zamanı ise Haziran ayının son haftasıdır.
Kış aylarında hangi sebzeler ekilir?
Kışın Hangi Sebzeler Ekilir?

Marul.
Turp.
Soğan.
Pazı
Bezelye.
Brokoli.
Sarımsak.

Brokoli kaç aşama soğuğa dayanır?
Brokoli serin iklim sebzesi olup, karnabahara gore iklim ve toprak istekleri bakımından daha azca seçicidir. Brokolinin yetiştirilmesi için en uygun hava sıcaklığı 15-170C olup, en fazla 240C ‘ye kadar dayanır.
Brokoli Tohumu {Nasıl} Filizlendirilir?
işlenmiş toprağa brokoli tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 santimetre içinde kapatınız.Toprak yüzeyini saydam bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 6-12 gün içinde gerçekleşecektir.
Evde brokoli filizi {nasıl} yetiştirilir?
Brokoli Filizi {nasıl} yapılır?

Brokoli tohumlarını yayvan bir saksıya yada bahçeye ekip üzerini 2 santimetre kadar toprakla örtün.
Fıs fıs yardımı ile sulayın.
Günlük olarak hafifçe sulayarak toprağının nemli kalmasını sağlayın.
Çimler birkaç gün içinde boy vermeye başlayacaklardır.

Brokoli ekimi ne vakit yapılır?
Brokoli nemi ve güneşi seven bir sebzedir. Bu sebeple dona karşı hassa olan bu sebze daha oldukça ılıman iklimlerde yetişmektedir. Bununla beraber brokoli yetiştiriciliği için en uygun aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları olmaktadır.
Brokoli anavatanı neresidir?
Brokoli (brassica oleraceae Var. İtalica): Anavatanı Çin’dir.
Brokoli hangi mevsimde olur?
Bununla beraber brokoli yetiştiriciliği için en uygun aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları olmaktadır. Brokoli ilkbahar ve sonbaharda ekilebilmektedir. İlkbaharda ekilen brokoli yaz mevsimin edilir. Sonbaharda ekilen brokoli ise kış aylarında hasat edilmektedir.
Brokoli dönüme kaç kilo verir?
Dekara verim hasat şekline, çeşide, dikim sıklığına ve yetiştirme şartlarına bağlı olarak averaj 2000-3000 kilogram içinde değişmektedir.
You might be interested:  Göbek {Nasıl} Eritilir Adam?(Doğru yanıt)Brokoli kaç kez hasat edilir?
Ortadaki ana başın kesilmesi ile beraber yan taraftaki sürgünler büyümeye devam ederek daha ufak adım atar oluşmaktadır. Hasat 2 yada 3 günde bir olmak suretiyle gelişme döneminde 4 yada 6 kez hasat yapılmaktadır. Hasat edilen brokoli başları normalde soğuk hava depolarında saklanmaktadır.
Karnabahar hangi bölgede yetişir?
Yararlı ve bir o denli da besleyici olan karnabahar, Devletimizde Akdeniz Bölgesinde ve Orta Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Karnabaharın en yoğun yetiştiği iller, Adana, Amasya, Tekirdağ, Konya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale Tokat, İzmir, Samsun, Mersin ve Bafra Ovası’dır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.