Bamya {Nasıl} Ekilir?(Çözülmüş)

Tohumlar 3-5 santimetre derinlikte ve araları 70-80 santimetre olacak şekilde ekilir. Eğer bamya ekiminde fide kullanılacaksa aralıklar tohumlarla aynı şekilde ayarlanabilir. Sıcak iklimlerde açık havaya ekilebilen bamya fide ve tohumlarının kış aylarından dondan etkilenmemesi için seraya ekilmesi gerekir.
Contents1 Bamya {nasıl} ve ne süre ekilir?2 Bamya tarlaya {nasıl} ekilir?3 Bamya kaç günde meyve verir?4 Bamya suyu sever mi?5 Bamya ekimi ne süre yapılır?6 Bamya ne süre yenir?7 Bamya 1 dönüme ne kadar verir?8 1 dönüme ne kadar bamya tohumu ekilir?9 Bamya Yetiştiriciliği karlı mıdır?10 Bamya kaç günde verim verir?11 Bamya güneş ister mi?12 1 kilogram kuru bamya kaç kilogram yaş Bamyadan çıkar?13 Bamya toplamak zor mu?14 Bamya hangi yöreye ilişik?
Bamya {nasıl} ve ne süre ekilir?
Bamya tohumu ekimi genel anlamda İlkbahar, Güz ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir. Bamya tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi hasadın verimliliği açısından önemlidir. Bamya tohumu ekim derinliği 3-5cm, sıralar üstü mesafe 25-30 santimetre,sıralar arası 70-80 santimetre arasındadır. Bamya fidesi kullanılacaksa bamya fidesi ekim
Bamya tarlaya {nasıl} ekilir?
Sulama yapılmadan yapılacak bamya üretimle- rinde ise aynı şekilde meydana getirilen toprak işlemesinden sonrasında düz tarlaya sıralara el ile yada mibzer ile sıra arası 40- 50 santimetre sıra üstü ise 15-20 santimetre mesafelerle tohum ekimi yapılır. Bir dekar alan için 1.5-2 kilogram tohum yeterlidir.

Bamya kaç günde meyve verir?
Ekimden averaj 60 gün sonrasında süregelen hasat hergün yada gün aşırı yapılır ve 3,5-4 ay devam eder. Bamya hasadı oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Bunun sebebi meyveleri ufak olması ve sap, yaprak ve meyvelerdeki tüylerin dibinde kaşındırıcı bir madde bulunan bezelerdir.
You might be interested:  Karaciğer {Nasıl} Temizlenir?Bamya suyu sever mi?
Bamyanın tohumları oldukça kalındır. Bundan dolayı bu tohumların çimlenmesi geç olur. Bamya tohumlarının çimlenmesinin daha süratli olabilmesi için ortam sıcaklığı ile neminin kafi derecede seyretmesi oldukça önemlidir. Çimlenen bamya filizleri ekildikten sonrasında fazlaca fazla suya gereksinim duymaz.
Bamya ekimi ne süre yapılır?
Bamya sıcak iklimi seven bir sebzedir. Bundan dolayı hava sıcaklığının 16°C üstünde olması bamya ekimi için oldukça idealdir. Ülkemizdeki değişik iklimsel özelliklerden dolayı bamya ekimi için ayarlanan süre değişse de genel olarak ilkbahar, yaz ve güz aylarında bamya tohumu ekimi yapılır.
Bamya ne süre yenir?
Bamyanın mevsimi Haziran ayı ortalarından yaz sonuna kadar olan dönemdir. Bu süre diliminde derin dondurucunuzda bamya stoklayıp, istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.
Bamya 1 dönüme ne kadar verir?
Bamya üretiminde 2010-11 yılları içinde toplam dönüm başına 700-750 kilogram ürün alınıyordu fakat bugün baktığımızda 1000-1200 kilo içinde verim alınmaktadır.
1 dönüme ne kadar bamya tohumu ekilir?
Bir dekara averaj 1.5-2 kilogram tohum kafi oluyor.
Bamya Yetiştiriciliği karlı mıdır?
Sağlam, bir dekar alana ekilen bamyanın ortalama 10 bin TL cirosu bulunduğunu, masrafların çıkmasıyla üreticinin eline 5 bin TL kazanç bıraktığını kaydetti. Bamya üretiminde 2010-11 yılları içinde toplam dönüm başına 700-750 kilogram ürün alınıyordu. Bugün baktığımızda 1000-1200 kilogram içinde verim alınmakta.
Bamya kaç günde verim verir?
Bamya meyvesinin hasadı kullanım amacına ve çeşit özelliğine gore çiçeklenmeden bigün sonrasında yada 3-4 gün sonrasında yapılır. Meyve hasat dönemin belirlenmesinde kullanılan öteki bir kriter ise meyvenin düzgüsel çeşit iriliğinin 1/3’üne ulaşmış olduğu zamandır.
Bamya güneş ister mi?
Yazları aşırı sıcak hava yargı devam eden yerlerde yarı gölgede de yetişir fakat öteki yerlerde kesinlikle günde minimum 5 saat direkt güneş almalılar. Bamya asla toprak seçmez.
You might be interested:  Simit {Nasıl} Yapılır?(Çözüm bulunmuş oldu)1 kilogram kuru bamya kaç kilogram yaş Bamyadan çıkar?
6 kilogram yaş bamyadan 1 kilogram kuru bamya elde edilir.
Bamya toplamak zor mu?
” Bamya, üretimi en zor sebzedir” “Bir dönüm tarladan 100 kilogram bamya alınabilir, sadece bu yıl verim fazlaca düşük. Dönümden sadece 40 yada 50 kilogram alabiliriz. Fiyatının yüksek bulunduğunu söyleyen tüketici haklı olabilir, sadece bamya sebzeler içinde en zahmetli işi olandır.
Bamya hangi yöreye ilişik?
Türkiye’de bilhassa, Ege ve Marmara bölgelerinde bamya yetiştiriciliği yoğunlaşmıştır. Sadece Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde de yaygınlık kazanmıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.