Arı Keki {Nasıl} Yapılır?(Muhteşem yanıt)

Contents1 Arı keki içinde ne var?2 Arı keki ne süre verilir?3 Arı Kekine yumurta katılır mı?4 Arılık {Nasıl} Olmalı?5 Arıları hangi aylarda ne kadar şurup verilir?6 Ekim ayında arıya kek verilir mi?7 Arılara kaç günde bir şerbet verilir?8 Arılar hangi kokuyu sever?9 Arı neyi sevmez?10 Bal arısı kışın {nasıl} beslenir?11 Arı kovanı konulacak yerin özellikleri {nasıl} olmalı?12 Arılık Nereye Kurulmalı?13 Arıların yerleşim yerlerine uzaklığı ne kadar olmalı?
Arı keki içinde ne var?
Arı keki araç-gereç ölçelerimiz örnek olarak şu şekilde olabilir; 6 kilo pudra şekerine, 2 kilo bal katılmalıdır. Yaptığınız tariflerde ölçü olarak elinizdeki balın 3 katı oranında pudra şekeri katacaksınız. Bununla beraber elinizde arı poleni var ise polende katarak arıların damak tadına hitap etmiş olmuş olursunuz.
Arı keki ne süre verilir?
Devletimizde kışı mevsimin çetin şartları geçtikten sonrasında baha ulaşmadan önce arılara kek verme işlemi yapılabilir. Lakin, eğer arıda asla yiyecek yoksa arı ölümü meydana gelecekse kışında kek verilebilir bu sebeple arı yiyecek ihtiyacını karşılayarak yazı getirebilir.

Arı Kekine yumurta katılır mı?
Arı keklerine yağsız süt tozu, yağsız soya fasulyesi, bira mayası ve yumurta sarısı ilave edilmektedir.
Arılık {Nasıl} Olmalı?
– Arılık yeri seçiminde yoğun arı varlığı olan yerlerden uzak olunmalı, kuramsal olarak 3 km. yarıçaplı bir dairenin kapladığı alanda 100-150 kovandan fazla kovan bulunmaması tercih edilmelidir. -Arıların su gereksinimlerini karşılamaları için arılığın yakınında temiz su deposu olmasına itina gösteriniz.
Arıları hangi aylarda ne kadar şurup verilir?
Kovanlara ilkbaharda gıda takviyesi olarak verilecek şurup; 2 ölçek şeker/1 ölçek su ile hazırlanmalıdır. Kovanların bakım ve denetim işlerine devam edilir. Ana arısı olmayan kovanlara ana arı verilir, zayıf kovanlara besleme amacıyla şerbet verilir.
You might be interested:  Pirzola {Nasıl} Pişirilir?(Çözünme)Ekim ayında arıya kek verilir mi?
4. Ekim Ayı ‘nda havaların iyi gitmesi halinde arılara kek yada fondan şeker verilmelidir.
Arılara kaç günde bir şerbet verilir?
Arıcılar dizanteriye niçin olabileceği için asla kahverengi şeker yada katkı maddeleri içeren şeker kullanmazlar. 1/1 (1 ölçü toz şeker ve 1 ölçü su) oranındaki olan sıvı şerbet, yavru gelişimini teşvik etmek için en iyi yöntemdir. Bir çok arıcı, günlük 200-250 g dozlarında, 10 gün süresince sıvı şerbet ile besleme yapar.
Arılar hangi kokuyu sever?
Arıların en sevilmiş olduğu bitkiler lavanta, kekik, fesleğen, adaçayı, biberiye, melisa, yonca, karahindiba, bakla, acı bakla, hodan, nane, kabak çeşitleri, ayçiçeği, ıhlamur, iğde, kestane, erguvan, yalancı akasya
Arı neyi sevmez?
Nane: Arılar nanenin keskin kokusundan pek hoşlanmazlar ve yaklaşmazlar. Bilhassa taze naneden bahsediyoruz doğal ki. Tarçın: Tarçını kamp yapacağınız alanın etrafına serperseniz arılarda birazcık korunmuş olmuş olursunuz. Tarçın kokusu arıların pek sevilmiş olduğu birşey değil.
Bal arısı kışın {nasıl} beslenir?
Arılar kış uykusuna yatmazlar, petekler üstüne kümelenerek kışı geçirirler. Ortam ısısı arının biyolojik faaliyetleri için 33-36 aşama, uçabilmesi için asgari 7-8 aşama ve gıda toplayabilmesi için minimum 10-14 aşama olması gerekir. Kolonilere kış yiyeceği olarak bal ve polen depolanmış petekler bırakılır.
Arı kovanı konulacak yerin özellikleri {nasıl} olmalı?
Yağmur tutmayan, balçık olmayan bölgeler seçilmelidir ve kovanlarda yerden yüksek yere konulmalıdır.

Arılık yakınında temiz su kaynakları olmalı, yoksa arılık içinden suluklar konulmalı.
Arı kovanlarına yangın durumuna karşı oldukca çalılıklardan ve otlardan uzak yere konulmalı.

Arılık Nereye Kurulmalı?
Köy ara ve ana yolları, düğün alayı ve traktörlerin geçmiş olduğu yerlerden uzak ya da insanların göz önümde olmayan duvar arkasında olmalıdır. Bölgede hakim rüzgarların estiği bölgeler var ise arılıklar bu sürekli rüzgarların olmadığı kuytu bölgelere kurulmalıdır.
You might be interested:  Bimcell Dost Paket {Nasıl} Yapılır?(Muhteşem yanıt)Arıların yerleşim yerlerine uzaklığı ne kadar olmalı?
Durağan(durgun) arıcılar ise kolonilerini köy ve beldelerde çevreye hastalık vermeyecek şekilde ve insanların toplu olarak hizmet aldıkları cami, okul, sıhhat ocağı, karakol şeklinde benzeri alanlardan minimum 200 metre uzağa yerleştirir. Yerleşimin dağınık olduğu bölgelerde ise bu mesafe en yakın eve minimum 50 metre olmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.