Antagonist Ne Demek?(Çözünme)

Contents1 Antagonist tıpta ne demek?2 Antagonist nedir TDK?3 Felsefede Antagonist nedir?4 Agonist ve Antagonist ne demek?5 Reseptör antagonisti ne demek?6 Antagonist yasası ne demek?7 Sinerjisti ne demek?8 Sinerji ne demek tahmin?9 Parsiyel agonist ne demek?10 Antagonizm nedir psikoloji?11 Kompetitif antagonist ne demek?12 Bitkilerde Antagonizm nedir?13 Agonist antagonist nedir FTR?14 Agonist Drug ne demek?15 Agonist ne demek FTR?
Antagonist tıpta ne demek?
Antagonist, vücutta bir reseptöre bağlanarak o reseptörü organik olarak uyaran bileşiğin yerine geçerek o reseptör uyarıldığında organik olarak ortaya çıkan sonucu engellemiş olan bileşiklerdir. Postsinpatik hücre üstünde bulunan bir nörotransmitterin tesirini inhibe eder yada bu etkiye karşı koyarlar.
Antagonist nedir TDK?
TDK ‘ya nazaran antagonist kelimesinin lügat anlamı düşman karakterdir.
Felsefede Antagonist nedir?
“[ing. antagonism; Fr. antagonisme]. Kişiler, kurumlar, toplumsal grup ya da sınıflar, öğreti ya da ideolojiler içinde söz mevzusu olan uzlaşmaz, üstesinden gelinemez çelişki ya da karşıtlık durumu için kullanılan terim.

Agonist ve Antagonist ne demek?
Agonist hücre reseptörlerine bağlanarak hücrede bir tepki oluşturan bileşiklerdir. Agonistler fiil oluşturur, buna rağmen Antagonist bileşikler ise bir eylemin oluşumunu engellerler. Vücut kimyasının ve farmakolojinin anahtar elemanlarındandır.
Reseptör antagonisti ne demek?
H2– reseptör antagonistleri, mide paryetal hücresinde histaminin tesirini bloke ederek bu hücrelerdeki asit salınımını azaltan moleküllerdir. Bu ilaçlar dispepsi tedavisinde kullanılır. Sadece proton pompa inhibitörlerine nazaran daha azca etkili kaldıklarından kullanımları sınırlıdır.
Antagonist yasası ne demek?
Hayatınızda mühim bir şeyi başarmak istiyorsanız, ne olursa olsun zıt bir güç ile karşılaşmak ve onunla kaçınılmaz bir halde çarpışmak durumundasınız. Her düş -ulaşmak istediğiniz her hedef- ‘ antagonist ‘adını verdiğimiz muhalif bir kuvveti ortaya çıkarır.
You might be interested:  Hera Ne Demek?(Çözünme)Sinerjisti ne demek?
Sinerjist, kelime anlamı olarak aynı yönde tesir eden anlamına gelmektedir. Sinerjist bir veterinerlik terimidir ve bundan dolayı da tıbbi bir terim olarak kabul edilir. Sinerjist Ne Demek? Sinerjist kelime anlamı olarak anat ya da aynı yönde tesir eden anlamına gelir ve bu anlamlarda kullanılır.
Sinerji ne demek tahmin?
Sinerji Nedir? Sinerji bununla birlikte ve aynı sonuca ulaşmak için ortaya çıkarılan uyumlu ve ortak güç olarak açıklanmaktadır. Aynı hedef doğrultusunda değişik kişilerin ortak bir çabada bulunması sinerji teriminin bir özetidir.
Parsiyel agonist ne demek?
Maksimum tesir için tüm reseptörlerin işgali gerekir sadece aynı reseptöre tesir eden ilaçların etkinliği farklıdır. Reseptöre afinitesi olan sadece reseptörle bağlandığında efektör sistem üstünde tam agonist kadar tesir oluşturamayan maddelere PARSİYEL AGONİST denir.
Antagonizm nedir psikoloji?
1. biyokimyada; başka bir maddenin etkinliğini engellemiş olan ilaçlar ya da kimyasal ajanlar. Kimyasal antagonizm: Antagonist, söz mevzusu maddeyle birleşip onu değiştir ve onun inaktif olmasına neden olur.
Kompetitif antagonist ne demek?
Karşıt olarak hareket eden; kasların kasılmasında iten ve çeken kasların birbirine karşıt hareketi. Bir hormonun, nörotransmitterin ya da ilâcın etkisine zıt tesir meydana getiren herhangi bir madde. Karşıt olarak hareket eden, kasların kasılmasında iten ve çeken kasların birbirine karşıt hareketi.
Bitkilerde Antagonizm nedir?
Antagonist, bir besini,öteki bir gıda maddesinin miktarı yüzünden, emilimini yada metabolik fonksiyonunu azalttığı yada engellediği anlamına gelir.Bir başka deyişle, bazı vitaminler ve mineraller öteki vitamin ve minerallerin emilimini yada işlevini inhibe edebilir.
Agonist antagonist nedir FTR?
Agonist, antagonist kasın kasılmasına direnç gösterir. Genel anlamda bir hareket için agonist ve antagonist kaslar bulunur ( antagonistik çiftler). Bu kas çiftleri eklemin zıt taraflarında yer alır. Fleksiyon/ ekstansiyon, abduksiyon / adduksiyon benzer biçimde zıt hareketleri yaptırırlar.
You might be interested:  Güzide Ne Demek?(Çözülmüş)Agonist Drug ne demek?
Herhangi bir şekilde kendisine ilişkin almaca bağlanarak onu etkin duruma geçiren ilaç. Agonist drug.
Agonist ne demek FTR?
Kasılması ile belli bir hareketin oluşmasını elde eden kas. Agonist, antagonist kasın kasılmasına direnç gösterir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.