Ahmak Ne Demek?

Contents1 Ahmak demek hakaret mı?2 Ahmak şahıs ne demek?3 Eski Türkçede ahmak ne demek?4 Herif diye neye denir?5 Neler hakaret sayılır?6 Namussuz demek hakaret mi?7 Andaval ne demek?8 Ahmak ne demek ekşi lügat?9 Budala ahmak ne demek?10 Ahmak insan {nasıl} olur?11 Osmanlıca şişman ne demek?12 Herif olmak nedir?13 Ganere herif ne demek?14 Arvat ne demek?
Ahmak demek hakaret mı?
Ahmak bir hakarettir. Ahmak, aklını yeterince kullanma yetisi gelişmemiş, aptal, bön, budala anlamına gelen bir kelimedir.
Ahmak şahıs ne demek?
Ahmak: Aklını gerektiği benzer biçimde kullanmayan, bön, budala, aptal.

Eski Türkçede ahmak ne demek?
ahmak / احمق (Humk. dan) Pek akılsız, sersem, şaşkın. Anlayışsız.
Herif diye neye denir?
Arapça ḥrf kökünden gelen ḥarīf حريف “sanatkâr, bir mesleğe yada loncaya mensup olan kimse, meslekdaş, yoldaş” sözcüğünden alıntıdır.
Neler hakaret sayılır?
Bir kişiye “onursuz”, “onursuz”, “geri zekalı”, “aptal”, “hayvan”, “müsvedde” vb. benzer biçimde sözler söylemenin hakaret suçunu oluşturacağı kuşkusuzdur. “Eşek”, “köpek”, “öküz” vb. hayvan isimleriyle hitap etmek de hakaret suçuna vücut verir.
Namussuz demek hakaret mi?
Mesela; bir kişiye açık açık ”Salak”, ” Namussuz ”, ”Onursuz”, ”Geri zekâlı” şeklinde söylenen sözlerin hakaret niteliğine haiz olduğu aşikârdır. Kişiye isnat edilen somut durumun, kişinin ruhsal, bedensel yada ruhsal durumuna istinaden belirtilmesi de hakaret fiilini oluşturur.
Andaval ne demek?
i. (andavallı’dan) argo. Bön, şaşkın kimse, ahmak, andavallı.
Ahmak ne demek ekşi lügat?
her itimat ardı mırıldanmak durumunda bırakılan iç ses *. bilmedigini bilmeyen.
Budala ahmak ne demek?
Budala, zeka seviyesi geri olan ve ahmak olan kişilere söylenen sözcük çeşitleri içinde yer ediniyor.
Ahmak insan {nasıl} olur?
Aklı asla olmayana deli denir. Aklı olup da aklını kullanmayana yada kullanamayana ahmak denir. Ahmak, aklı azca, görüşü kısa, basiretsiz kimsedir. İmran bin Husayn hazretleri, hadis-i şeriflere ve öteki delillerden değil de, (Bana yalnız Kur’andan bildir) diyen birine, (Ey ahmak!
You might be interested:  Hasbinallah Ve Nimel Vekil Ne Demek?(Çözünme)Osmanlıca şişman ne demek?
şahamet. Semizlik, yağlılık, şişmanlık.
Herif olmak nedir?
Herif kelimesi Türkçe’de “sanatkâr, bir mesleğe yada loncaya mensup olan kimse, meslekdaş, yoldaş” anlamına gelir. Arapça ḥrf kökünden gelen ḥarīf حريف z “sanatkâr, bir mesleğe yada loncaya mensup olan kimse, meslekdaş, yoldaş” sözcüğünden alıntıdır.
Ganere herif ne demek?
konya-karaman taraflarında kullanılan rafık, kanka benzer biçimde dostluk bildiren fakat dostluktan ileri olan tabir. kolay kolay doymayan insanoğlu için orta anadolu yöresinde kullanılan tabir. aslolan anlamı arsız sokak köpeğidir. aydın yöresinde bilhassa yaşlıların kullandığı bir kelime.
Arvat ne demek?
Türk Dil Kurumu açıklamalarına nazaran avrat kelimesi Arapçadan gelen bir sözcüktür. Halk ağzında kullanılmakta olan bir isimdir. Hanım, hanım ve eş anlamlarında kullanılmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.