Burç Ne Demek?

Burç Ne Demek
Güneş sisteminde yer edinen on iki takımyıldızından her birine burç adı verilmektedir.
Benzetildikleri nesne ve varlıklara nazaran de isim almış tarih süresince da insanoğlu tarafında belli gün aralıklarında nitelenerek çevre gezegenlerle ilişkileri gözetilip astrolojik bir ekip bilgilerin edinildiği, karakter analizinin yapıldığı bir sistem haline gelmiştir.
Burç kelimesinin ilk akla gelen tanımı budur sadece değişik bir tanımı daha bulunmaktadır. Öyleki ki kale duvarlarının en yüksek yerlerine de tarih süresince burç adı verilmiş olup, hala günümüzde de bu isim ile kullanımını sürdürmektedir. Burç kelimesinin en sık kullanım yeri gök bilimidir. Burç adı ile anılan yıldızların altısı güneyde öteki altısı ise kuzeyde yer almıştır. Bu yıldız kümeleri, astronomi tarafınca incelenmekte ve de bir canlının doğum zamanında hangi aylık dönem içinde doğum gerçekleşmişte o periyodlar içinde yer edinen yıldız için belirlenmiş burç adı kişinin burcu olarak kabul edilmektedir.

Bir insanoğlunun doğum anında güneşin pozisyonu ve gökyüzünün konumuna nazaran yıldız haritası oluşturularak, bazı astrolojik tahminler ile karakteristik yapıları hakkında tahmin yürütülebilmektedir. Sadece bu tahminlerin kesinliği ve doğruluk derecesi tam olarak bilinmemektedir. Yıldızların konumu gözetilerek meydana getirilen yorumlar yalnızca varsayımdan ibarettir. Günlük fal olarak nitelenen burçlar, koç, boğa, ikizler, yengeç, aslan, başak, terazi, akrep, yay, oğlak, kova, balık olmak suretiyle on iki tane olup belli tarihlere ayrılmıştır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir