Zembil Ne Demek?(En iyi çözüm)

Contents1 Gökten zembille inmek ne anlama gelir?2 Zembille gelmek ne demek?3 Zebil ne demek?4 Zembereği ne demek?5 Renk vermeyen ne demek?6 Gözden düşmenin anlamı ne?7 Geçer akçe ne demek?8 Sebil mi zebil mi?9 Zebil ne demek TDK?10 Zibil mi zebil mi?11 Zembereğin boşaldı ne demek?12 Beyin zembereği ne demek?13 Yayı zembereği germek ne demek?
Gökten zembille inmek ne anlama gelir?
” Gökten zembille inmek ” deyimi, kendisini pir-ü temiz, eksiksiz, ya da hatasız gören kişileri eleştirmek için kullanılır.
Zembille gelmek ne demek?
Kendiliğinden ortaya çıkmak. Asla kusuru, günahı olmamak.
Zebil ne demek?
Zebil, asla yoktan harcanmış olan, yoksul, perişan benzer biçimde anlamlara haizdir. Yoğun olarak bu anlamda kullanılıyor olsa da zebilin değişik anlamları da vardır. Bunlar oldukca fazla, dağınık, çöp, bakımsız şekildedir.

Zembereği ne demek?
Zemberek, saat yapımcılığında ve mekanik makinelerin yapımında kullanılan, bir merkezden hareketle kendi üstüne sarılan çelik uzun şeritten oluşan bir çeşit yaydır. Potansiyel enerji’yi depolamak için kullanılır. Zemberek, kapılara takılan bir çeşit yaylı kapama düzeneği.
Renk vermeyen ne demek?
[1] Düşmüş olduğu fena durumdan kurtulmak için asla haberi yokmuş ya da bilincinde değilmiş benzer biçimde hareket etmek. [2] İdeallerini, düşünce yapısını, siyasal tercihini, karakterini… belli etmemek. [3] Bozuntuya vermemek.
Gözden düşmenin anlamı ne?
Gözden düşmek deyimi TDK’ya gore, ‘Bir şeyin ya da bir kişinin kıymetini yitirmesi, rağbet görmemesi’ biçiminde anlatmak mümkün. Artık eskisi benzer biçimde mühim olmadığı şeklinde de ifade edilebilmektedir.
Geçer akçe ne demek?
➡ Geçer Akçe deyiminin anlamı:Herkesçe aranılan, beğenilen, kıymetli (şey) anlamlarında kullanılmaktadır.
Sebil mi zebil mi?
Örneğin ” sebil etmek” diye bir deyim vardır. Su sebilinin adı de sanırım buraya dayanır. Büyük olasılık bizlerde kullanılan ” zebil ”, ”zibil”, ”zibil benzer biçimde” kelimeler deyimler de sebil ‘le aynı köklere dayanıyor.
You might be interested:  Teşvik Ne Demek?(En iyi çözüm)Zebil ne demek TDK?
TDK lügat anlamına gore zebil ne demek olduğuna dair bir araştırma yaptığımız süre boş yere ziyan olunması denebilir. Asla yoktan yere harcanan, tükenen, perişanlık benzer biçimde anlamlara çıkan bir kelimedir.
Zibil mi zebil mi?
zibil – zebil ters, bok (dışkı) anlamına gelebiliyor. nişanyan’a gore her ikisi çöp, süprüntü, pislik, gübre; sulu balçık; bolca bulunmuş olduğu için değersiz anlamlarında kullanılıyormuş. ve kökü arapça zibl “dışkı, çöp” ve ibranice zebal “dışkı” sözcüğüne kadar iniyormuş. daha eskisi olasılıkla akadça ziblu.
Zembereğin boşaldı ne demek?
Zembereği boşalmak (boşanmak): (deyiminin anlamı) Kendini tutamayarak uzun uzun ve sesli şekilde gülmek.
Beyin zembereği ne demek?
akıl zembereği mecazdır normal olarak boşaldığında şu demek oluyor ki kurula kurula gerilip kırılıp boşaldığında,şahıs dengesini kaybeder, üstüste gelen sıkıntılar yada kişinin kuruntulu yapısı sebebiyle her şeye takılıp kafasını yoran insanoğlunun,delirme seviyesine gelip boşverme halidir akıl zembereğinin boşalması.
Yayı zembereği germek ne demek?
bir şeyin oluşmasına yardım eden parçaları birleştirerek tüm durumuna getirmek, monte etmek; (yaylı, zemberekli şeylerde) yayı ya da zembereği germek.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir