Yek Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

– «-» — , .
– – — .
— .

Contents1 YEK ne demek eski Türkçe?2 Tek ve yek ne demek?3 Farsça yek ne demek?4 Yekpare Türkçe mi?5 Yekden gelmek ne demek?6 Eski Türkçede şeytan ne demek?7 Düşeş ve yek ne demek?8 YEK ne demek Tavla?9 Heptek ne demek?10 Yekvücut olmak ne demek?11 Yekte ne demek?12 Penç ne demek?13 Yekpare hangi dil?14 Yekpare taş ne demek?15 Tek parça olmak ne demek?
YEK ne demek eski Türkçe?
Yek, eski eski Türk dilinde (ve dininde) şeytana verilen ad. Bazı sözlüklerde `yeg`, yada `yik` biçiminde de geçmektedir. `Fena ruh, şeytanın yarattığı hastalık, zarar verme` benzer biçimde anlamları da vardır. Başka sözlüklerde `ig` ve `iklig` biçiminde geçen ve hastalık anlamı da bulunur.
Tek ve yek ne demek?
eşibulunmaz anlamına gelen bir tabirdir. Tek yalnız manasını veriyor, yek ise farsca 1 anlamını veriyor. Doğrusu sen hep bir tanesin.

Farsça yek ne demek?
Yek kelimesi Türkçe’de “bir” anlamına gelir. Farsça yak يك z “bir” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Farsça aivaka- “tek, yalnız” sözcüğünden evrilmiştir.
Yekpare Türkçe mi?
Yekpare kelimesi Farsça kökenli bir kelimedir. Türkçe cümlelerde ödat ve zarf olarak kullanılan Yekpare, Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesinde yer ediniyor.
Yekden gelmek ne demek?
TDK sözlüğüne gore yekten kelimesinin ilk anlamı birden, aniden, ansızın olarak verilmektedir. TDK sözlüğüne gore yekten kelimesinin ikinci anlamı durup dururken anlamına gelmektedir.
Eski Türkçede şeytan ne demek?
Latince’de “Diábolus, Diaboli”, İspanyolca’da “Diablo”, Yunanca’da “Diabolos”, “Karanlıkların Efendisi,” “Beelzebub” (Sinek Kral), “Belial”, “Mephisto” ya da “Lucifer”, Rusça’da “Satana”, eski Türkçede “Yek” ya da ‘Albız ‘olarak geçer. Şeytan ek olarak “Azazil” olarak da anılmıştır.
You might be interested:  Burjuva Ne Demek?(Çözülmüş)Düşeş ve yek ne demek?
Rakamların Farsça karşılıkları ise şu şekildedir. Tavlada en sevilmeyen zarlardan 1 Farsça’da Yek olarak tanım edilir. Tavlada 2 tane 3 vardığında ise Dü Se olarak kullanılır. Tavlada 4 sayısının ise Farsça’sı Cihar’dır.
YEK ne demek Tavla?
Türkiye ‘de fazlaca yaygın bir oyun olan tavlada usta oyuncular bir anane biçiminde zar kombinasyonlarının Farsça ‘dan Türkçe’ye geçen isimlerini kullanırlar. Yek (1), Dü (2), Se (3), Cehar (4), Penç (5), Şeş (6). Tavlayı fazlaca iyi bilen ustalar, attıkları her zara bir isim verir.
Heptek ne demek?
i. (hep ve Fars. yek “bir” ile hep yek) Tavla ve zar oyunlarında atılan zarlardan ikisinin de “bir”i gösteren taraflarının üste gelmesi şeklindeki oyun sayısı, tek tek.
Yekvücut olmak ne demek?
(ﻳﻚ ﻭﺟﻮﺩ) sıf. ve zf. (Fars. yek “bir” ve Ar. vucūd “varlık” ile yek-vucūd) Tek bir vücut hâlinde: Onlarla kendimi yek-dil, yekvücut olarak gördüm (Yahyâ Kemal).
Yekte ne demek?
“eteklik” (etek yapmak için kullanılan kumaş) anlamında kullanılan sözcük.
Penç ne demek?
Penç kelimesi Türkçe’de “beş” anlamına gelir. Farsça panc پنج z “beş” sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice yada Partça) aynı anlama gelen panç sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *penkʷe biçiminden evrilmiştir.
Yekpare hangi dil?
Farsçada yek bir anlama gelir. Pare ise hem parça hem de tane ve sayı manasına gelir. Bu iki kelimenin birleşmesiyle oluşan yekpare sözcüğü, cümle içinde ödat olarak kullanılır.
Yekpare taş ne demek?
Monolit, yekpare taş yada kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik yada teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir. Çoğunlukla fazlaca sert ve katı metamorfik kayadan olan bu kitleleri, çoğu zaman aşınma açığa çıkarmıştır.
You might be interested:  Asalak Ne Demek?Tek parça olmak ne demek?
Bir bütünden ayrılan, ayrı sayılan yada artakalan şey.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir