Yadıma Düştün Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)

Yadıma düştün, deyimi Azerici olup içinde geçmiş olduğu şarkı ve türkülerle bilinirliği artmış bir ifadedir. Yadıma düştün kelimesi akla gelinmesi ve anımsamak anlamı taşır. Büyük bir hasret ifadesi olan yadıma düştün ‘aklıma geldin’, ‘hatırıma geldin’ anlamına gelmektedir.
Contents1 Nazende sevgilim yadıma düştü ne demek?2 Nazende ne demek Ekşi?3 Nazende Sevgilim anonim mi?4 Nazende Sevgilim şarkı sözü kime ilişik?5 Azeri Nazende ne demek?6 Ey boyu beste ne demek?7 Nazende Sevgilim ne demek TDK?8 Nazenin ne demek TDK?9 Nazende sevgilim yadıma düştün hangi yörenin?10 Nazendem ne demek anlamı?11 Değdi saçlarıma bahar gülleri kim söylüyor?12 Bahar külek ne demek?
Nazende sevgilim yadıma düştü ne demek?
Nazende Azeri Türkçe’sinde “Naz edici, nazlı, hoş edalı” şeklinde anlamlara gelmektedir. “Gurbette sevgilim aklıma düştün. Nazende sevgilim yadıma düştün.”
Nazende ne demek Ekşi?
azeri türkçesinde naz eden, nazlı anlamına gelen sözcük.

Nazende Sevgilim anonim mi?
anonim de değil. bestelenme evveliyatına dair net bir informasyon yok, fakat 1923 – 1964 yılları aralığında yaşamış olan bestecisi andrei babaev’in biyografisini okuyup etken olarak sanatla ilgilenilmiş olduğu periyodu göz önüne alarak ya 1950’lerde ya da 1960’ların başlangıcında bestelendiği sonucuna ulaşıyorum.
Nazende Sevgilim şarkı sözü kime ilişik?
Nazende Sevgilim şarkısının bestekârı Azeri Bekirof’tur. Bekirof’un kim olduğu adeta sırdır. Onun hakkında araştırma halletmeye kalksanız, Azeri olmasının haricinde bir bilgiye ulaşamazsınız. Eserin şairi olan İslam Seferi hakkında ise vikipediya şunları yazar; ozan, oyun yazarı, çevirmen ve emektar sanat adamı.
Azeri Nazende ne demek?
Azerbaycan Türkçesinde Nazende, “Ed Naz”, “Naz Et”, “Ed hoş bir eda” anlamına gelir.
Ey boyu beste ne demek?
Türkiye Türkçesine “Değdi saçlarıma bahar gülleri” diye uyduruk sözlerle çevrilen “Değdi saçlarıma bahar küleği (rüzgârı)” adlı Azerbaycan Türkçesi şarkıda, sevgilimizi övmek için ” ey boyu beste ” diyoruz.
You might be interested:  Felek Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)Nazende Sevgilim ne demek TDK?
İşveli, cilveli ve nazlı şeklinde değişik anlamlar taşıyan nazende kelimesi, sevgiliyi vasıflandırmak için tercih edilebilmektedir. Nazende sevgilim kelimesi, kişinin tatlılığını tasvir etmektedir. Naz icra eden şahıs anlamını içerdiğinden nazlı kelimesi ile anlamdaştır.
Nazenin ne demek TDK?
Cilveli, oynak. Oldukca nazlı yetiştirilmiş, şımarık. 2. Narin ince yapılı.
Nazende sevgilim yadıma düştün hangi yörenin?
Değdi saçlarıma bahar küleği Nazende sevdiğim yâdıma düştün Her erin bahtına bir güzel düşer Sen de tek benim yâdıma düştün Nazende sevdiğim yâdıma.
Nazendem ne demek anlamı?
Nazende Azeri Türkçe’sinde “Naz edici, nazlı, hoş edalı” şeklinde anlamlara gelmektedir.
Değdi saçlarıma bahar gülleri kim söylüyor?
M.Emel Aksoy – Değdi Saçlarıma Bahar Gülleri (Official Audio) – YouTube.
Bahar külek ne demek?
“ Bahar küleği ” dir doğrusu Külek Azerice rüzgar anlamına gelir.Bakü’ye fazlaca rüzgarlı olduğundan Külekler şehri denir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir