Üstünkörü Ne Demek?(En iyi çözüm)

Contents1 Üstünkörü ne demek örnek?2 Gelişigüzel üstünkörü ne demek?3 Üstün Körünün deyimi nedir?4 Rastgele ne anlama gelir?5 Rilik nedir?6 Çalakalem yazmak ne?7 Kılı kırk yararak ne demek?8 Gelişigüzel yaşamak ne demek?9 Yalın kat ne demek özetlemek gerekirse?10 Üstü kapalı şekilde ne demek?11 Hor kullanmak ne anlama gelir?12 Gözüme ilişti ne demek?13 Rast gele ifadesi ile rastgele sözcüğünün farkı nedir?14 Balıkçıya niçin rastgele denir?15 Rastgele seçmek ne demek?
Üstünkörü ne demek örnek?
Üstünkörü kelimesi, herhangi bir işi itina göstermeden fazla incelemeden alelade yapma şeklinde anlatılan bir kavramdır. Türk Dil Kurumu üstünkörü kelimesini; bir işin inceliklerine inilmeden, yüzeysel olarak, gelişigüzel bir halde baştan savılarak yapılması şeklinde açıklamaktadır.
Gelişigüzel üstünkörü ne demek?
ÜSTÜNKÖRÜ NE DEMEK: 1- İnceliklerine inmeden, itina göstermeden, gelişigüzel, baştan savma meydana getirilen. 2- İnceliklerine inmeden, itina göstermeden, gelişigüzel, şöyleki bir, baştan savma, eğreti, öylesine, üstten.
Üstün Körünün deyimi nedir?
1. Îtinâ göstermeden, gelişigüzel, baştan savma, alelâde: Delikanlı üstünkörü bir yanıt vermiş (Sait Fâik). Üstünkörü bir tahkîkat yapmış oldu (Reşat N.

Rastgele ne anlama gelir?
ayrı şekilde yazılan rast gele, tahmin edeceğimiz suretiyle bilhassa balıkçılara söylenen fakat her yerde kullanılabilen bir tabir olup anlamı da “işiniz rast gitsin” anlamına gelir ve ünlem ifadesidir.
Rilik nedir?
1. Coşkun, esinle dolu. 2. Eski yunan yazınında lir eşliğinde söylenen (koşuk).
Çalakalem yazmak ne?
Çalakalem yazmak kelimesi genel olarak fazlaca, acele ve gelişigüzel yazmak anlamına gelir.
Kılı kırk yararak ne demek?
Peki, kılı kırk yarmak deyiminin anlamı nedir? Özetlemek gerekirse deyim açıklaması hakkında detaylar. Kılı kırk yarmak TDK’ya gore, ‘Titizlenmek, fazlaca dikkat etmek suretiyle en ince ayrıntısına kadar araştırma,’ biçiminde ifade etmek mümkün.
You might be interested:  Kist Ne Demek?(En iyi çözüm)Gelişigüzel yaşamak ne demek?
kadere inanmayan, tüm yaşamını kendi planı doğrultusunda yaşamak isteyen insanoğlunun, eninde sonunda halletmeye başlamış olacağı yaşam seçimi.
Yalın kat ne demek özetlemek gerekirse?
Yalınkat kelimesinin anlamı TDK tarafınca “bir tek katı olan, tek kat ” şeklinde verilmiştir. Kelimenin öteki anlamı ise “sağlam olmayan, dayanıksız ve ince” şeklinde verilmiştir. Ek olarak kelimenin bilhassa edebiyatta kullanılan “derinliği olmayan, kolay ve yüzeysel” şeklinde bir mecaz anlamı da söz mevzusudur.
Üstü kapalı şekilde ne demek?
DeyimDüzenle [1] Bir mevzuyu açık ve anlaşılır anlatmak yerine dolaylı yollara başvurarak anlatmak. Başka anlama gelecek şekilde, kinayeli konuşmak.
Hor kullanmak ne anlama gelir?
➡ Hor kullanmak deyiminin anlamı:Itina göstermeden, kabaca, dikkat etmeyerek, hırpalayarak kullanmak. ➡ Hor kullanmak deyiminin örnek cümle içinde kullanımları: »Fazlaca hor kullanmışsınız bu dolabı.
Gözüme ilişti ne demek?
deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Ansızın, istemeden görmek. “Saçında bir şey mi var? Gözüme ilişti de.”
Rast gele ifadesi ile rastgele sözcüğünün farkı nedir?
Rastgele ve rastgele arasındaki fark nedir? bundan dolayı rast gele “hadi kolay gelsin” benzer biçimde ya da aslolan anlamıyla “attığını vurasın yiğidim” benzer biçimde kullanırken bitişik olan rastgele ise yalnızca rastlantı üstüne rastlantısal anlamında şu demek oluyor ki gelişigüzel manasında kullanılmaktadır.
Balıkçıya niçin rastgele denir?
“Lalettayin”, “gelişigüzel” anlamındaki bu sözcük, 1928 tarihindeki İmlâ Lûgati’nden beri “ rasgele ” diye yazılmaktadır. “İşiniz rast gitsin” anlamında kullanılan iyi istek sözünün yazılışı da gene “ rastgele ” değil “ rasgele ”dir. Bu söz, avcılara ya da balıkçılara yönelik söylendiğinde “Avınız bolca olsun!” anlamına gelir.
Rastgele seçmek ne demek?
(örnek.) Örneklem birimlerini, her ihtimaller içinde örneklemin seçilme olasılığı belirlenmiş ve değişmez olacak şekilde seçme yöntemi.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir