Travma Ne Demek?(Çözünme)

Travma, canlı üstünde gövde ve ruh açısından mühim ve etkili yaralanma emareleri bırakan yaşantı, bir doku ya da organın yapısını ya da biçimini bozan ve dıştan mekanik bir tesir sonucu oluşan mahalli yara olarak tanımlanmaktadır.
Contents1 Travma nedir örnekler?2 Travma terimi nedir?3 Travma ne olabilir?4 Şiddetli travma nedir?5 Travmalar ne kadara ayrılır?6 Kişisel travma nedir?7 Ruhsal travmalar {nasıl} Atlatilir?8 Beyin travmasından ne olabilir?
Travma nedir örnekler?
Zelzele, sel şeklinde organik felaketler, savaşlar, cinsel ya da fizyolojik saldırıya uğrama, işkence, cinsel rahatsız etme, çocuklukta yaşanmış olan istismar, trafik kazaları, iş kazaları, yaşamı tehdit eden bir hastalığın tanısının konması, tehlikeli bir vakaya şahit olmak şeklinde zorlayıcı ve kişinin başa çıkma kabiliyetini aşan vakalar ruhsal
Travma terimi nedir?
Şahıs gerçek bir tehditle karşılaştığını algılamış, fizyolojik zarara maruz kalmış yada buna şahit olmuş, bu esnada da aşırı derecede korku, umarsızlık ve dehşet hissetmişse, durum şahıs için travmatik bir yaşantı olarak tanımlanabilmektedir.

Travma ne olabilir?
Travmaya yol açabilecek vakalar muhteşem tehdit edici yada yıkım boyutunda durumlardır. Bu şeklinde durumlar nerede ise herkeste derin bir umutsuzluğa yol açarlar. Örnek olarak organik afetler, ağır kazalar, savaşlar, yakın hısım yada akrabanın ölümü, ölümcül hastalıklar, bedensel ve cinsel sertlik vakaları sayılabilir.
Şiddetli travma nedir?
Kişiyi aşırı korkutan, dehşet içinde bırakan, umarsızlık yaratan, bir çok kez olağandışı ve beklenmedik olayların yol açmış olduğu etkilere ruhsal travma diyoruz.
Travmalar ne kadara ayrılır?
Travmalar büyük “T” ve ufak “t” şeklinde iki ana gruba ayrılır. Büyük T travmalar hepimiz tarafınca travma olarak algılanan olaylardır. Mesela terör, zelzele, sel, cenk vs. Ufak t ise hepimiz tarafınca travma olarak algılanmayan fakat kişiye hususi olarak travma etkeni olabilen olaylardır.
You might be interested:  Funny Ne Demek?(Çözünme)Kişisel travma nedir?
Şahıs gerçek bir riskle karşı karşıya kaldığını algılamış, fizyolojik zarara uğramış yada buna tanık olmuş, bu esnada da yüksek korku, umarsızlık ve dehşet hissetmişse, bu durum şahıs için ruhsal travma yaşantısı olarak tanımlanabilmektedir.
Ruhsal travmalar {nasıl} Atlatilir?
10 adımda travmalardan kurtulup özgürleşin

Olana kabul verin.
Vakayla vaka olmayın.
3. Affedin.
Gerçeği görün.
5. Uzman yardımı alın.
6. Hislerinizi ve düşüncelerinizi başka bir şeye dönüştürün.
7. Yeni bir şeyin başlaması için eskinin yok olması gerekir.
8. Denetim ihtiyacını bırakın.

Beyin travmasından ne olabilir?
Kafa Travması geçirmiş bir hastada; Şuur kaybı ya da şuur bulanıklığı, bulanık görme, vücutta kasılmalarının olması, denge kaybı, baş dönmesi ve/yada baş ağrısı, kulak ya da burundan saydam bir sıvının gelmesi ya da kulak kanaması şeklinde belirtilerin olması durumunda kesinlikle ileri değerlendirme gereklidir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir