Tespit Ne Demek?(Çözünme)

Contents1 Tespit {nasıl} yazılıyor?2 Tespit ne demek TDK?3 Tesbit ne demek?4 Yerinde Tespit ne demek?5 Tespit Etti {nasıl} yazılır TDK?6 Tespit ne demek örnek?7 Tespit kelimesinin kökü nedir?8 Öğretmen evi {nasıl} yazılır?9 Örtbas etmek {nasıl} yazılır?10 Despot ne demek TDK?11 Yüzyılda {nasıl} yazılır?12 Karşı karşıya {nasıl} yazılır?13 Tespit yapmak ne demek?14 Yorum Yap ne demek?15 Tespitte bulunmak ne demek?
Tespit {nasıl} yazılıyor?
Bu Kelimenin doğru şekilde yazılışı, ‘ Tespit ‘ biçiminde ele alınmaktadır. Bir durumu kuşkuya yer vermeyecek halde gösterme ya da belirtme ve saptama tespit olarak ifade edilmektedir.
Tespit ne demek TDK?
1. isim Bir şeyi sağlam bir halde yerleştirme, yerinden oynamaz duruma getirme, saptama. 2. isim Bir durumu kuşkuya düşürmeyecek halde gösterme.

Tesbit ne demek?
Bazı örneklerde görülen ” tesbit ” benzer biçimde yazımlar ise yazım hatasıdır. Türk Dil Kurumu’na gore kelimenin doğru yazımı ” tespit “tir. TESPİT NE DEMEK? Türkçede bulunan Arapça kökenli sözcülerden önde gelen tespit, “saptama, belirleme, sabitleme” anlamlarına gelmektedir.
Yerinde Tespit ne demek?
tarif: yerinde tespit kaba tabirle taşı gediğine oturtmak anlamına gelir.
Tespit Etti {nasıl} yazılır TDK?
işte probleminin cevabı alttadır. Bu kelime çoğu zaman Tesbit etmek şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Saptamak şeklinde olmalıdır.
Tespit ne demek örnek?
Tespit kelimesinin yan anlamı, bir mevzuya dair bilinmeyen şeyleri belirleme ve açıklamadır. Örnek Cümleler: 1- Senin aşırı çalışmaktan dolayı sinirli bulunduğunu tespit ettim. 2- Polis memurları, şüphelinin kimliğini tespit etmeyi başardı.
Tespit kelimesinin kökü nedir?
Arapça s̠bt kökünden gelen tas̠bīt تثبيت “sabitleme, kesinleştirme” sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça s̠abāt yada s̠ubūt ثبات/ثبوت “durağan(durgun) durma” sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. sebat maddesine bakınız.
You might be interested:  Prematüre Ne Demek? (Question)Öğretmen evi {nasıl} yazılır?
Ev kelimesiyle kurulan birleşik kelimeler bitişik yazılır: aşevi, bakımevi, matbaa, doğumevi, gözlemevi, huzurevi, kahveevi, konukevi, orduevi, öğretmenevi, polisevi, yayınevi vb.
Örtbas etmek {nasıl} yazılır?
Bu kelime çoğu zaman Ört bas şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Örtbas şeklinde olmalıdır.
Despot ne demek TDK?
Despot TDK kelime anlamı hakkında detaylar. TDK açısından bakılmış olduğu süre Despot kelimesi, ‘Ceberrüt’ anlamına geliyor. Bununla birlikte herhangi bir durum söz mevzusu olduğunda zor kullanan şahıs, cemiyet ya da yönetici şeklinde de ifade edilebilmektedir.
Yüzyılda {nasıl} yazılır?
Türk Dil Kurumunun resmi açıklamalarına gore ” yüzyıl ” kelimesi bitişik olarak yazılır. Yüzyıl ya da içinde yaşanılan süre dilimi anlamlarına gelen yüzyıl, bazen kısaltılarak da kullanılabilir.
Karşı karşıya {nasıl} yazılır?
Karşı karşıya ifadesi, ayrı yazılan bir ifade niteliğindedir. Bilhassa son zamanlarda sıkça kullanılan karşı karşıya kelimesi, birleşik yazılarak yanlış yapılmaktadır. Karşı karşıya kelimesi ayrı yazılmalı ve metinlerde de ayrı yazımı kullanılmalıdır.
Tespit yapmak ne demek?
Bir şeyi sağlam bir halde yerleştirme, yerinden oynamaz duruma getirme, saptama. Bir durumu kuşkuya düşürmeyecek halde gösterme. Belirleme.
Yorum Yap ne demek?
Yorum yapmak, herhangi bir kişinin belirli bir mevzuda değerlendirme yapması anlamındadır. Bir mevzu yada bir durumu kendi fikrini belirterek belirtmesi, yorum yapmak anlamındadır.
Tespitte bulunmak ne demek?
Saptamak deyiminin anlamı ve açıklaması Bir şeyi sağlam bir halde yerleştirmek, oynamaz duruma getirmek, saptamak. “Bu kalası da çatıya tespit etmemiz gerekiyor.” 2. Bir durumu kuşkuya düşürmeyecek halde göstermek.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir