Tamah Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Contents1 Tamah etme ne demek?2 Aza tamah etmek ne demek?3 Tamah ne demek dini?4 Tamah etmek ne demek cümle içinde?5 Tamah nedir TDK?6 Nekes insan ne demek?7 Tamah etmeyen ne demek?8 Tamam fazlaca ziyan getirir ne demek?9 Aza tamah etmeyen bir çok bulamaz nedir?10 Islami olarak tamahkâr ne demek?11 Zeval gelmesin ne demek?12 Tecessül ne demek?13 Azca tamah fazlaca zarar verir atasözünün anlamı nedir?14 Sebat etmek ne anlama gelir?15 Riayet görmek ne demek?
Tamah etme ne demek?
Gene Türkçe Lügat’teki biçimiyle tamah, ‘açgözlü- lük’ ve tamah etmek de ‘aç gözlü hareket etmek; fazlaca beğenip istemek’ (Türkçe Söz- lük 2005: 1896) anlamlarındadır. Bu karşılıklara nazaran, ‘açgözlülük, doymazlık ve aşırı hırs’ şeklinde davranış biçimlerini tanımlayan tamah sözcüğünün menfi bir mana taşımış olduğu açıktır.
Aza tamah etmek ne demek?
oysa kelime anlamı, 1. gözü doymama, açgözlülük, mal edinme tutkusu, 2. açgözlülük etmek, açgözlü hareket etmek.

Tamah ne demek dini?
Tamah, kişinin kendisinde olmayan şeyleri arzulaması; cimrilik ise, kişinin haiz olduğu şeyleri asla ihtiyacı yokken elinde tutmasıdır. Tamah etmek: Açgözlülük etmek. Oldukça beğenip istemek.
Tamah etmek ne demek cümle içinde?
Oldukça beğenip istemek. “İhtiyacın yokken o ayakkabılara tamah etmenin anlamı yok.”
Tamah nedir TDK?
Gene Türkçe Lügat’teki biçimiyle tamah, ‘açgözlü- lük’ ve tamah etmek de ‘aç gözlü hareket etmek; fazlaca beğenip istemek’ (Türkçe Söz- lük 2005: 1896) anlamlarındadır. Bu karşılıklara nazaran, ‘açgözlülük, doymazlık ve aşırı hırs’ şeklinde davranış biçimlerini tanımlayan tamah sözcüğünün menfi bir mana taşımış olduğu açıktır.
Nekes insan ne demek?
Nâkes alçak, bayağı insan demek. Olumsuzluk eki “nâ” ve “kes” birleşimi. Pinti manasındaki ” nekes ” de nâkes’ten değişmedir. Pinti insanoğlu aslına bakarsanız bayağı kişilerdir.
You might be interested:  Hezimet Ne Demek? (Correct answer)Tamah etmeyen ne demek?
TAMAH: Açgözlülük. TAMAH ETMEK: Açgözlü hareket etmek, fazlaca istemek. KANAAT: Elindekinden hoşnut olma durumu, yetinme, fazlasını istememe. “Aza tamah ❌ etmeyen bir çok asla bulamaz.” “Aza kanaat✅ etmeyen bir çok asla bulamaz.”
Tamam fazlaca ziyan getirir ne demek?
Özetlemek gerekirse Atasözü Açıklaması Haiz olunan şeylere ya da koyulan hedeflere karşı tamahkarlık ne kadar yüksekten başlıyorsa, uğranan yitik ve zarar da o denli fazlaca olur.
Aza tamah etmeyen bir çok bulamaz nedir?
Türk Dil Kurumuna nazaran aza kanaat etmeyen bir çok asla bulamaz atasözünün anlamı şu şekildedir; bir insanoğlunun fazlaca olanı elde etmesi için azca olana kanaat getirmesi gerekir. Eğer bir insan karşısına çıkan minik bir fırsatı geri teperse, ileride karşısına çıkacak olan büyük fırsatları da elinin tersiyle itmiş olur.
Islami olarak tamahkâr ne demek?
(Uludağ, 1991: 223) Çoğunlukla hırsla eş anlamlı kullanılan tama’ (tamah) da sözlükte; “doymazlık, fazlaca isteme, aç gözlülük” anlamındadır. Haris ve tamahkâr ise tutkulu, açgözlü anlamına gelir. Mevlânâ, Mesnevî’de hırs ve tama’ ile haris ve tama’kârı benzer nitelemelerle ele alır.
Zeval gelmesin ne demek?
ZEVAL GELMESİN NE DEMEK? Zeval gelmesin, zeval vermesin şeklinde ifadeler iyi dilekte bulunmak suretiyle kullanılır. Bu ifadelerin kullanıldığı kişiye zarar gelmesin, hiçbir kötülükle karşılaşmasın manasına gelir.
Tecessül ne demek?
Tecessüs, kelime anlamıyla “bir olayın iç yüzünü kurcalamak, ayıp ve kusur bulmak” manaları taşımaktadır. Bu terim aslen nefis sebebiyle ortaya çıkan bir davranış olarak kabul edilmektedir. Bu davranış biçimi, Kur’an’ı Kerim’in Nisa Suresi’nde ele alınmıştır.
Azca tamah fazlaca zarar verir atasözünün anlamı nedir?
İnsanın herhangi bir mevzuda hırsa kapılması o mevzunun sonucunda kazanç getirmez. Şahıs elde etmiş olduğu şeyler ile yetinmeyip a fazlasının peşinden koşarak elde ettiğinden fazlaca daha çok zarara uğrar. Yapmış olduğu işi beğenmiyor kendisinden üstte olan kişilere karşı hırslandı fakat demişler ki azca tamah fazlaca ziyan getirir.
You might be interested:  Kınamak Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)Sebat etmek ne anlama gelir?
– Bir işi sonuna kadar götürmek, bu hususta direnmek anlamlarına gelmektedir. Örnek: Tıp alanında başarı göstermiş bir doktor olmak için hedeflerini belirleyerek, zor koşullar karşısında ” sebat etmek ” zorundasın. – Bir işi sonuna değin sürdürme, direşme şeklinde ifade edilmektedir.
Riayet görmek ne demek?
Riayet kelimesinin ilk anlamı saygı göstermek, ikinci anlamı uymak ve eşlik etmektir. Bunun haricinde tazim sözcüğüyle de eş anlamlı olan riayet, konuk ağırlamak ve ikramda bulunmak manasına da gelir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir