Şemmame Ne Demek? (Correct answer)

Contents1 Şemmame nin manası ne?2 Şemmame hangi yöreye ilişkin?3 Dotmam ne anlama geliyor?4 Şemmame şarkısı kime ilişkin?5 Şemmame hangi dil?6 Lorke ne anlama gelir?
Şemmame nin manası ne?
ŞEMÂME – ŞEMMÂME. 1. Güzel kokan fakat yenmeyen, üstü benekli küçük bir kavun biçimindeki meyve: Ederdi kûy-i zemîni şemâme-i anber / Ger etse nükhet-i hulku cihâna neşr-i şemim (Nef’î’den).
Şemmame hangi yöreye ilişkin?
Şemame son olarak İbrahim Tatlıses’in de söylemesi ile son yıllarda Güneydoğu’da en oldukça icra edilen Van ile Hakkari içinde bir yöreye ilişkin olan bir tür halay-türkü.

Dotmam ne anlama geliyor?
Kürtçe okumuş olduğu için baskılar gören ve 35 yıl ilkin yurt dışına kaçan meşhur Kürt ozanı Şivan Perwer’in seslendirdiği dotmam, Türkçe’de “amca kızı” anlamına geliyor.
Şemmame şarkısı kime ilişkin?
Koma Agirê Jiyan, kendileri tarafınca derlenen “Şemamê” parçasının İbrahim Tatlıses tarafınca izinsiz şekilde yorumlanmasına tepki gösterdi. Grup, 1992’de derlediği parçayı dört yıl sonrasında “Adare” adlı albümlerinde seslendirdi.
Şemmame hangi dil?
İbrahim Tatlıses’in söylediği şarkının sözleri Kürtçe’dir. Sadece Şemame kelimesi ise Arapça kökenli bir kelimedir. 1. Güzel kokan fakat yenmeyen, üstü benekli küçük bir kavun biçimindeki meyve: Ederdi kûy-i zemîni şemâme-i anber / Ger etse nükhet-i hulku cihâna neşr-i şemim (Nef’î’den).
Lorke ne anlama gelir?
Urfa’nın (Şanlıurfa) Siverek ilçesinde Lorke adlı toplu oyun ikiden fazla kişiyle karma halde, kadınlı – erkekli ve davul – zurnayla yürütülür. Siirt’in Pervari ilçesinde hanım – adam karma halde şarkısını da (türküsünü de) söyleyerek ve ikiden fazla kişiyle Lorke oynarlar.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir