Ria Ne Demek?(Çözünme)

Contents1 RİA {nasıl} koruyor?2 RİA niçin takılır?3 Spirali kimler kullanamaz?4 RİA ne süre uygulanır?5 RİA kimlere uygulanır?6 Spiral yüzde yüz korur mu?7 Bayanlara spiral niçin takılır?8 RİA nerede takılır?9 Spiral cinsel ilişki esnasında kayar mı?10 Spiral organlara zarar verir mi?11 Spiral uzun süre kalırsa ne olur?12 Tane periyodu haricinde spiral çıkarılır mı?13 Spiral hangi durumlarda kayar?14 RİA koruyuculuğu ne süre adım atar?15 Spiral ipi elle {nasıl} denetim edilir?
RİA {nasıl} koruyor?
Rahim İçi Vasıta ( RİA ) yada daha sık olarak spiral adı ile malum ve dünyada korunma tercihi olarak en çoğunlukla kullanılan bu araçlar; hem spermleri öldürüp tüplere geçişlerini engelleyerek hem de her şeye karşın tüplerde oluşan döllenmiş bir yumurtanın rahim içine yuvalanmasını önleyerek tesir ederler.
RİA niçin takılır?
Spiral ya da Rahim İçi Vasıta ( RİA ), spermlerin yumurtanın yanına ulaşıp döllenme gerçekleşmesinin, döllenme olsa dahi rahim iç duvar yapısını bozarak döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesinin önüne geçer.
Spirali kimler kullanamaz?
AIDS, uyuşturucu kullanımı ve kortizon tedavisi şeklinde vücut direncini düşüren durumlarda RİA uygulanmaz. Normaldışı kanaması olan hanımlarda niçin belirlenip tedavi edildikten sonrasında RİA uygulanabilir. Herhangi bir nedenle antikoagulan (kan pıhtılaşmasını azaltıcı) ilaç kullanan hanımefendiler bakırlı RİA kullanamazlar.

RİA ne süre uygulanır?
Genel anlamda tane bitiminde spiral takılması önerilir. Bu süreçde rahim ağzı daha geniş olacağı için spiral kolayca uygulanabilir. Sadece adetli değilken de, gebelik testi ile hamile olmadığı teyit edilen hanımefendilere da uygulanabilir.
RİA kimlere uygulanır?
Uzun süre korunmak isteyenler, ileri yaşta olup sterilizasyon istemeyen hanımefendiler, yeni doğum yapmış hanımefendiler (doğumdan 6 hafta sonrasında uygulanabilir ), kürtaj olmuş ya da kendiliğinden düşük yapmış hanımefendiler, öteki şekilleri kullanmakta güçlük çekenler.
You might be interested:  Beta Ne Demek? (Correct answer)Spiral yüzde yüz korur mu?
En yaygın doğum denetim şekillerinden spiralin güvenilirlik oranı yüzde 98. Spiraller ortalama altı yıl süresince etkili sadece ‘kayma’ ve ‘düşme’lere karşı dikkat! Spiral olarak malum rahim içi araçlar yüzde 98 oranında, altı yıl süresince gebelikten koruyor.
Bayanlara spiral niçin takılır?
Spiral; yumurtaların rahim içine yerleşmesini ve sperm ile döllense bile rahmin içindeki uygun koşulları bozarak döllenmiş yumurtanın buraya yerleşmesini engellemiş olan bir doğum denetim yöntemidir.
RİA nerede takılır?
Spiral, tabip kontrolünde rahim içine yerleştirilir ve uzun aralıklı dönemlerde tabip tarafınca denetim edilmesi gerekir. Spiral takılmadan ilkin hasta bir ekip kontrollerden geçer. Rahim ağzından alınan sıvı ile bir ekip tespitlerin saptanması mümkündür.
Spiral cinsel ilişki esnasında kayar mı?
Doktordan kaynaklı olarak da spiral kayar. Tam olarak yerine yerleştirmemişse kayma olasılığı oldukça yüksektir. Tane periyodu haricinde lekelenme yada kanama olur ise kaydığının göstergesidir. İlişki de pens spirale değdiği zamanda spiralin kaydığı anlamına gelir.
Spiral organlara zarar verir mi?
SPİRALİN YAN ETKİSİ VAR MI? Spiralin fazlaca tipik yan tesirleri yoktur. Bazı hanımlarda spiral takıldıktan sonrasında hafifçe bir kasık ağrısı meydana gelebilir. Bu kasık ağrısı bir iki ay içinde kendiliğinden geçer.
Spiral uzun süre kalırsa ne olur?
CEVAP Sevgili okuyucumuz, uzun süre spiralin rahim içinde kalması doğru değil. Spiralin plastik kısmı rahmin içinde hep aynı noktalara bası yapar sonuçta akıntı hatta fena kokulu akıntı, kanama ortaya çıkabilir. Gözle görülmeyecek kadar azca küçük kanamalar rahim içi ve vajinada bozulmuş et şeklinde bir kokuya niçin olur.
Tane periyodu haricinde spiral çıkarılır mı?
Spiralin süresi dolduğunda çıkarılması gerekir. Gene gebelik düşünen hastalarda spiralin çıkarılması gerekir. Spiral herhangi bir zamanda çekilebilir sadece en ideal dönem adetli dönemdir.
You might be interested:  Ekol Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)Spiral hangi durumlarda kayar?
Spiral kaymasının en yaygın sebebi, spiralin doğru bir halde yerleştirilememiş olmasıdır. Tam olarak yerleştirilemeyen spiraller süre içinde başka yönlere doğru hareket edilebilir. Bu durumu önlemek için, ilk uygulamadan sonrasında ne olursa olsun denetim muayenesi yapılmalıdır.
RİA koruyuculuğu ne süre adım atar?
Ek olarak rahim ağzı sıvısında da bir artış meydana gelir, bu durum spermlerin yumurtaya ulaşmasını önler. Hormonlu spiraller rahim içine yerleştirildikten 7 gün sonrasında tesir etmeye adım atar ve averaj 3-5 yıl koruma sağlar. Spiral takıldıktan sonraki 7 gün içinde ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez.
Spiral ipi elle {nasıl} denetim edilir?
Bununla birlikte birkaç kez tane döneminden sonrasında da ipini denetim ediniz. Bunu parmağınızı vajen içine sokarak, rahim ağzı yakınında ipi hissederek yapabilirsiniz. İpi hissettiğiniz sürece spiral düzgüsel pozisyonundadır ve hamile kalma ihtimaliniz fazlaca azdır. Eğer sert plastiği hissederseniz, doğru yerinde değildir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir