Polip Ne Demek?(Muhteşem yanıt)

Polipler, insan vücudunda belirli bölgelerde çoğunlukla bilinmeyen nedenlere bağlı olarak gelişen ve geneli minik yapıya haiz tümörlerdir. Bazıları milimetrik yapılara sahipken bazıları birkaç santim boyutlarına ulaşabilir. Çoğu zaman iyi huylu oluşumlardır ve kanserleşme eğilimi azca bir kısmında görülür.
Contents1 Rahimde polip olmasi nedir?2 Polip alınmazsa ne olur?3 Polip olanlar ne yememeli?4 Polip zararı olan mı?5 Vajina içinde çıkan et parçası nedir?6 Rahimde polip olduğu {nasıl} anlaşılır?7 Polip kendiliğinden yok olur mu?8 Polip {nasıl} tedavi edilir?9 Polip ağrı yapar mı?10 Polip oluşmaması için ne yapmalı?11 Kalınca bağırsakta polip niçin oluşur?12 Yiyecek borusunda polip nedir?13 Hangi polipler tehlikelidir?14 Bağırsakta polip ağrı yapar mı?15 Safra kesemde polip var ne yapmalıyım?
Rahimde polip olmasi nedir?
Rahim polipleri, rahimin iç astarı olan endometriumda ortaya çıkan büyümelerdir. Bu yüzden, kimi zaman endometrial polipler denir. Rahim polipleri, endometrial dokunun aşırı büyümesiyle oluşur.
Polip alınmazsa ne olur?
Endometrial Polip alınmazsa ne olur? endometrial polipler çıkartılmazsa düzensiz ve yoğun kanamalar ve ara kanamaları devam eder ve buna bağlı kansızlık olabilir.
Polip olanlar ne yememeli?
Kolorektal kanserler bağırsak poliplerinden gelişir ve düşük lifli beslenme, yoğun kırmızı yada işlenmiş et tüketimi, alkol ve yüksek kalorili yiyecek alımı polip gelişme riskini artırmaktadır.

Polip zararı olan mı?
Kalınca bağırsak polipleri, bağırsak kanalının iç yüzeyinden yükselen anormal büyümeler olarak görülmektedir. Bağırsak polipleri çoğu zaman zararsızdır sadece dikkatsizlik edilen ve ilerleyip büyüyen polipler ileride fazlaca daha ciddi sıhhat problemlerine yol açabilir.
Vajina içinde çıkan et parçası nedir?
Rahim içi polipler, rahim iç tabakasının (endometrium) kalınlaşması ve büyümesi sonucu rahimin içinde oluşan “ et parçası ” olarak tanımlanabilir. Polipler rahim içinde değişik boyutlarda ve sayılarda ve değişik yerlerde gelişebilirler.
You might be interested:  Regional Ne Demek?(En iyi çözüm)Rahimde polip olduğu {nasıl} anlaşılır?
Polip tanısında mr rutin olarak kullanılan bir tanı aracı değildir. Polip tedavisi polipin cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Polipler histeroskopi denen araştırma yöntemi ile rahim içine kamera il bakılarak değerlendirilir ve aynı anda makas ile kesilerek çıkartılır.
Polip kendiliğinden yok olur mu?
Polipler ara sıra kendi kendilerine yok olabilir ve bir çok hastada emare bile göstermeyebilir. Bazı rahim içi polip türleri ise kişinin gündelik yaşamına negatif etkilerde bulunabilir.
Polip {nasıl} tedavi edilir?
Poliplerin cerrahi operasyon yardımıyla çıkarılması, polipektomi olarak da adlandırılan kolay bir operasyon yardımıyla gerçekleştirilir. Bulundukları bölgeye uygun görüntüleme tekniği eşliğinde, lüzumlu cerrahi ekipman yardımıyla poliplerin yeri tam olarak tespit edilir ve polipler çıkartılır.
Polip ağrı yapar mı?
Polip ağrı yapar mı sorusuna verilecek yanıtta her hastada ne olursa olsun ağrıya niçin olmayacağının belirtilmesi gerekir. Polipler çoğu zaman tane dönemlerinde ağrıya niçin olabilmektedir. Ek olarak cinsel ilişki esnasında da hafifçe, orta yada şiddetli ağrılara sebep olduğu görülebilmektedir.
Polip oluşmaması için ne yapmalı?
-Kalsiyum şeklinde gıda eksikliklerini önlemek. Kolon poliplerine karşı önleyici yöntemler

Sıhhatli, antienflamatuar beslenme: Beslenmenize bolca oranda meyve ve sebze ilave edin.
D vitamini eksikliğini tedavi etmek:
Tertipli egzersiz yapmak ve sıhhatli bir kiloyu korumak:
Kronik inflamasyonu azaltmak:

Kalınca bağırsakta polip niçin oluşur?
Kolon kanserlerinin %50’den fazlasının sebebi olarak gösterilen kalınca bağırsak polipleri, pek fazlaca risk faktörüne bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Ailesel yatkınlık, genetik faktörler ve ileri yaş şeklinde değiştirilemeyen sebeplerin haricinde; yaşam şekli değişimleri ile polip oluşumu önlenebiliyor.
Yiyecek borusunda polip nedir?
Polip, vücutta boşluğu bulunan organlarda boşluğa doğru uzanan maddelerdir. Polipler, burun boşluğunda, midede, yiyecek borusunda, ince ve kalınca bağırsakta olmaktadır. Boşluklu bir organın ortasında boşluğa doğru uzanan et beni şeklinde oluşumlardır.
You might be interested:  Ecrin Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)Hangi polipler tehlikelidir?
– Poliplerin boyutu büyüdükçe (çapı 1 santimetre’den büyük polipler ), – Poliplerin sayısı artıkça (bağırsak içinde 3 ve fazla polip olması), – Poliplerin üstünde kanama – ülserasyon (soysuzlaşma) var ise, – Polip geniş taban ile bağırsak duvarına yayıldı ise – sapsız polip ise kolon kanseri riski yükselmektedir.
Bağırsakta polip ağrı yapar mı?
Kalınca bağırsak polipleri bir çok süre emare vermezler. Hastaların bazılarında; ishal, karın ağrısı ve kansızlık (demir eksikliği) şikayetleri görülebilmektedir. Polipler çoğu zaman tesadüfen meydana getirilen; dışkıda kan tetkiki, kolonoskopi, sanal kolonoskopi, kapsül endoskopisi yada bağırsak röntgeninde tespit edilirler.
Safra kesemde polip var ne yapmalıyım?
· 20 mm’nin üstündeki boyuta haiz safra kesesi polipleri kanser şeklinde düşünülerek ne olursa olsun en kısa sürede ameliyat edilmelidir. · 10-20 mm. arasındaki polipler ‘kanser şüpheli’ olarak nitelendirirler. Safra kesesinin ameliyatla alınması gerekir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir