Olağanüstü Ne Demek? (Correct answer)

Contents1 Olağanüstü ne demek cümle içinde?2 Olağanüstü ne demek Ekşi?3 Fevkaladenin Fevki ne demek TDK?4 Fevkine ne demek?5 Şenliği ne demek?6 Gayriihtiyari ne demek cümle?7 Zeyni ne anlama geliyor?8 Yadsınamaz ne anlama gelir?9 Terk edilen ne demek?10 Fevkinin fevkinde ne demek?11 Farsça saye ne demek?12 Olağanüstü guzel ne demek?13 Fevkinde ne demek Osmanlıca?14 Alade ne demek?
Olağanüstü ne demek cümle içinde?
sf. (fe’vkala:de, l ince okunması mümkün) 1. Alışılmış olandan ayrı, muhteşem, beklenmedik, görülmedik, işitilmedik: “Eserin aslına olağanüstü sadakat gösterilmiş olması da ek olarak kayda şayandır.” -A. H. Çelebi. 2. Aşırı, fazlaca fazla: “Yalnız gerilim olağanüstü.
Olağanüstü ne demek Ekşi?
arapça’dan dilimize girmiş bir kelimedir. “fevka” üstünde anlamına gelir. biçim itibariyle benzeri olan “alelade” kelimesindeki “alâ” bir şeyle temas hâlinde üstünde olma anlamına sahipken, bu kelimedeki “fevka”da beraber kullanıldığı şeyden üstün olma, o şeyin üstünde olma anlamı vardır.

Fevkaladenin Fevki ne demek TDK?
benim bildiğime göre olağanüstü: güzelliğin şahaneliğin üst sınırı ve fevki de pekiştirmesi doğrusu türkçe olarak kullanmaya kalkarsak cümleyi ‘üst güzelliğin üstü’ benzer biçimde bi cümle çıkıyor Bülent Ersoy’un en sık kullandığı sözlerden biri. Oldukça beğenilen birşeyi anlatırken kullanılır.
Fevkine ne demek?
Fevkinde ne demek TDK? Fevk (i. ) Mesâfelerin, zamânın, iklimlerin fevkinde yaşıyoruz (Yâkup K. Karaosmanoğlu). ѻ fevkinde olmak: Daha üstün olmak, daha ilerisinde olmak, ötesine geçmiş olmak: Birinci derslik efendisi, ne olursa olsun kendi fevkinde olan derslik efendilerini her tesâdüfte selâmlar…
Şenliği ne demek?
1. Şen olma durumu, şetâret: “Hânenin şenliği içindeki sesten bilinir.” 2. Toplu olarak meydana getirilen eğlence, kutlama, donanma: Demek bu geceki millî şenliği orada görecektim (Ömer Seyfeddin).
You might be interested:  Dangal Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)Gayriihtiyari ne demek cümle?
TDK sözlüğüne gore gayriihtiyari; “istemeksizin, düşünmeden, elinde olmayarak” anlamına gelmektedir.
Zeyni ne anlama geliyor?
Zeyni; İsim olarak kullanılan bir kelimedir. Zeyni isminin anlamı, Zeyni ne demek: Süslü. Zeyni adı; Arapça kökenli olup bir Adam ismidir.
Yadsınamaz ne anlama gelir?
Yok sayılamaz, apaçık, inkar edilemez.
Terk edilen ne demek?
Bırakmak, ayrılmak. Salıvermek, caymak. Bakmamak, dikkatsizlik etmek.
Fevkinin fevkinde ne demek?
Fevkaladeden üstün durumlarda kullanılan bir sözcük.Muhteşem,görkemli anlamlarıyla benzerdir.
Farsça saye ne demek?
Saye kelimesi Türkçe’de “gölge” anlamına gelir. Farsça sāye ساي z “gölge” sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice yada Partça) aynı anlama gelen sāyak sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen asaya sözcüğü ile eş kökenlidir.
Olağanüstü guzel ne demek?
“Oldukça iyi, fazlaca üstün, fazlaca güzel ” anlamlarında beğeni ifade eden bir söz.
Fevkinde ne demek Osmanlıca?
Ek olarak, hususi surette. Bilinenlerin üstünde. Müstesna ve yüksek bir surette.
Alade ne demek?
alâde; sıradışı olmayan, basit, olağan anlamında kullanılan bir sözcük.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir