Mefkure Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Contents1 Mefkure nedir özetlemek gerekirse informasyon?2 Mefkure ne demek Arapça?3 Mefküre ne demek Osmanlıca?4 Mefkure ne demek Ekşi?5 Jurnal ne demek kökeni?6 Meftun olmak ne demek TDK?7 Muvazene hangi dil?8 Mütefekkirler ne demek?9 Menfur olmak ne demek?10 Mürekkep ne anlama gelir?11 Tekamül ettirmek ne demek?12 Ne demek mücerret?
Mefkure nedir özetlemek gerekirse informasyon?
Arapça kökenli bir sözcük olan Mefkure, 20. yüzyılın en etkili fikir adamlarından önde gelen Ziya Gökalp tarafınca Türkçeye kazandırılmıştır. Bu sözcük, düşünce kelimesi ile aynı kökten türemiştir. Düşünce, fikir ve görüş manasına gelirken, mefkure, gerçekleştirilmek istenen amaç anlama gelir.
Mefkure ne demek Arapça?
Mefkûre kelimesi Türkçe’de “kabul edilen yada düşüncede varolan şey ” anlamına gelir. Arapça sözcük Arapça fakara فكر z “düşündü, düşünce yürüttü” fiilinin mefˁul dişil (müennes, feminine) halidir.

Mefküre ne demek Osmanlıca?
mefkure / mefkûre / مفكوره den) Gâye. Gâye olan şey. Tasarım hâlindeki gâye. İdeâl.
Mefkure ne demek Ekşi?
ideoloji kelimesinin eski karşılığı. atatürk de arkadaşlarından ” mefkure arkadaşı” ve/yada “tabanca arkadaşı” diye bahsetmiştir. ideal, ideoloji, ideal kavramlarının karşılığı olarak kulanılan aslına bakarsak “yeni” bir kelime.
Jurnal ne demek kökeni?
İtalyanca giornale yada Fransızca journal “günlük, günce, günlük gazete” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince diurnalis “günlük” sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince dies, diu “gün” sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir.
Meftun olmak ne demek TDK?
Türk Dil Kurumunca tutkun, gönül vermiş, vurgun anlamında kullanılan meftun kelimesi Arapça kökenlidir. Osmanlı döneminde çoğunlukla kullanılan meftun kelimesi, aşk konsepti içinde kullanılır. Meftun nedir probleminin yanıtı çoğu zaman tutku ve ele geçirmek kelimeleriyle beraber düşünülebilir.
Muvazene hangi dil?
Muvazene kelimesi Arapça kökenlidir.
Mütefekkirler ne demek?
Türk Dil kurumuna bakılırsa mütefekkir kelimesinin lügat anlamı düşünmek, düşünen olmak ve bir mevzuda düşünce yürütmek anlamlarına gelmektedir. Tefekkür etmek düşünmek olduğundan mütefekkir düşünen şahıs anlamına gelmektedir.
You might be interested:  Keriz Ne Demek?(En iyi çözüm)Menfur olmak ne demek?
Taşımış olduğu anlam üstünden ele alındığı zaman menfur Hadise, tiksindirici ya da iğrenç ve nefret edilen bir vaka şeklinde öne çıkmaktadır. Herhangi bir durum ya da vaka karşısında istenmeyen neticeleri ortaya çıkaran bir hadise şeklinde anlatmak mümkündür.
Mürekkep ne anlama gelir?
MÜREKKEB: (Rükub. dan) Terkib edilmiş, bir kaç maddeden yapılmış. * Yazı yazmaya mahsus boya terkibi. * Karışmış, muhtelit.
Tekamül ettirmek ne demek?
Tekamül sözcük anlamıyla gelişme, olgunlaşma, evrim anlamına gelmekte olup, değişik alanlarda değişik ve özelleşmiş anlamlarda kullanılan bir terimdir.
Ne demek mücerret?
– Evlenmemiş, bekar, – Yalın durum, Bu şeklinde değişik anlamları üstünden cümle içinde yada tek başına değerlendirmek mümkün.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir