Malamat Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)

Malamat olmak, rezil olmak, dile düşmek anlamlarını ihtiva eder. Malamat etmek ise birisini rezil etmek yada fena duruma düşürmek anlama gelir. 1-Açlık, kıtlık. 2-Sorun, üzüntü, güçlük.
Contents1 Malamat ne demek TDK?2 Malamat ne demek sivas?3 Adanada Malamat ne demek?4 Argoda madara ne demek?5 Malumatın ne demek?6 Sivas dilinde sıracalı ne demek?7 Malatya Malamat ne demek?8 Soyha ne demek sivas?9 Adana’da Kürt var mı?10 Adana dilinde Tirşik ne demek?11 Adana Çingenelerine ne denir?12 Madara etmek ne demek TDK?13 Kepazelik ne demek TDK?14 Makara yapıyorum ne demek?
Malamat ne demek TDK?
* Malamat etmek (s. 43). Utanacak duruma düşürmek, eziyet çektirmek anlamında TDK ‘nin Derleme Sözlüğü’nde (C. IX, s. 3111) de vardır.
Malamat ne demek sivas?
sivas yoresine mensup halkin “beter olmak”, “rezil olmak” anlaminda kullandigini dusundugum eylemdir. adana yöresinde ne yapacağını bilememek, eli ayağına dolaşmak, heyecanlanıp ter basmak, noluyor falan olmak anlamına gelen deyimdir.
Adanada Malamat ne demek?
Malamat: Rezil olmak. Rezil rüsva olmak anlamında “ malamat olmak” diye de kullanılır.

Argoda madara ne demek?
Evet, ” madara ” kelimesine bakmış olduğunuzda, Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde, “fena, antipatik” yazıyor. Sonrasında da, ” Madara olmak” deyimini “fena duruma düşmek”, “yalanı, hatası ortaya çıkmak” diye tanımlıyor. TDK Sözlüğü’ne bakılırsa ” madara “, Farsçadan dilimize geçmiş bir argo kelime.
Malumatın ne demek?
Bilgi, bir mevzu hakkında derin değil yüzeysel data edinmedir. Derin data edinme ilimdir. Bilgi almak: Data edinmek, öğrenmek. Bilgi sahibi (olmak): Bir mevzuda data sahibi olmak.
Sivas dilinde sıracalı ne demek?
– iç anadoluda gerçek değerinden fazla kıymet verilen, işe yaramaz şey anlamına gelir.
You might be interested:  Whatsapp Ne Demek? (Correct answer)Malatya Malamat ne demek?
Malamat kelimesi bölgesel olarak daha fazlaca Erzincan ve Malatya bölgesinde kullanılır. Rezil olmak, fena duruma düşmek benzer biçimde anlamları olan bir kelimedir.
Soyha ne demek sivas?
penisin baş kısmıyla testisler içinde kalan bölgeye verilen isimdir. sap kısmı da denebilir.
Adana’da Kürt var mı?
Adana ‘nın kabaca üçte birini Türkmen nüfus, üçte birini Arap Alevi nüfus, geri kalan üçte birini de Kürt ve Suriyeli nüfus oluşturuyor.
Adana dilinde Tirşik ne demek?
Tirşik Kürtçe kökenli bir kelimedir ve acımsı anlamına gelir. Ek olarak insanoğlu için ne yapmış olduğu belirsiz ve bununla beraber bir söylediği ötekini tutmayan anlamında da kullanılır. Tırşik bununla beraber Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde domatesli sebze yemeklerine verilen isimdir.
Adana Çingenelerine ne denir?
Adana ‘da, dış dünyaya tamamen kapalı olarak kabile şeklinde yaşayan bir aşiret var, Conolar. Conolar’ın adını daha ilkin duyduysanız, büyük olasılıkla karıştıkları büyük bir dövüşten, işledikleri organize bir suçtan, polisle çatışmalarından falan duymuşsunuzdur. Conolar okula gitmiyor, okuma yazma bilmiyorlar.
Madara etmek ne demek TDK?
Evet, ” madara ” kelimesine bakmış olduğunuzda, Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde, “fena, antipatik” yazıyor. Sonrasında da, ” Madara olmak” deyimini “fena duruma düşmek”, “yalanı, hatası ortaya çıkmak” diye tanımlıyor. TDK Sözlüğü’ne bakılırsa ” madara “, Farsçadan dilimize geçmiş bir argo kelime.
Kepazelik ne demek TDK?
TDK sözlüğüne bakılırsa dilimizdeki karşılığı, ‘niteliksiz, değersiz, utanmaz, rezil, komik’ benzer biçimde anlamlara haiz olan kepaze sözcüğü; Türkçeye Farsçadan geçmiştir. Kepaze sözcüğü, eski dildeki anlamı ise; ‘talim yaparken kullanılan gevşek ok yayı’dır.
Makara yapıyorum ne demek?
Makara yapmak, herhangi bir mevzuda yada herhangi bir kişiyle alay etme durumudur. Kişilerin birbirleriyle alay etmesi, makara yapmak olarak adlandırılıyor. Makara yapmak, rencide etmek anlamında değildir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir