Mai Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)

Contents1 Mai adı ne anlama gelir?2 Mayi ne demek TDK?3 Ala ne demek TDK?4 Loküle mayi ne demek?5 May ne demek TDK?6 Mai San ne demek?7 Mayi tıp dilinde nedir?8 Mayi ne demek tip?9 IV mayi ne demek?10 Osmanlıda ala ne anlamına gelir?11 Ala ala {nasıl} yazılır?12 Alası var ne demek?13 Karında su toplaması niçin olur?14 Vücutta Douglas neresi?15 Lokülasyon nedir tıp?
Mai adı ne anlama gelir?
Mai adı ne demek? Mai anlamı: Mavi (eski Arapça).
Mayi ne demek TDK?
a. (ma:yi:) Sıvı: “Küçük bir küvetin içine siyah benzer biçimde görünen bir mayi döktü.” -R. H.

Ala ne demek TDK?
Arapça olan âlâ kelimesi dilimize “pek iyi, iyi, güzel” anlamlarında kullanılıyor. TDK ‘ya Bakılırsa Ala Kelimesinin Anlamı Nedir? Türk Dil Kurumu sözlüğünde kelimenin hem Türkçe hem de Arapça kökenli olarak anlamlarına yer verilmiş, Arapça olan âlâ kelimesinin lügat anlamı ise; “İyi, pekiyi, daniska” olarak kabul ediliyor.
Loküle mayi ne demek?
Loküle, göz-göz, minik boşluklar ya da bölmelerden oluşan. Iltihap ya da sıvı birikimlerinde lokülasyon olmasının önemi şudur ki, iltihap ya da sıvının tamamen boşaltılabilmesi için, tüm boşlukların (lokülasyonların) parçalanıp boşaltılması gerekir.
May ne demek TDK?
İngilizce sözcük, Ad halinde alıç anlamına gelir. İngilizce dilinden alınan may kelimesi alıç çalısının çiçekleri anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (aylar) mayıs anlamına gelir. May kelimesi tarihte malum ilk kez Türk Dil Kurumu, TDK (1940 – ~) eserinde yer almıştır.
Mai San ne demek?
Merhaba Mai – san, ben Yuma!
Mayi tıp dilinde nedir?
sivi, akiskan, likit. hastanelerde serum yerine kullanılan kelime. mayi -i gövde:vücut sıvısı.
You might be interested:  Entropi Ne Demek?(Çözülmüş)Mayi ne demek tip?
sıvı Bulunmuş olduğu kabın biçimini alabilen ve üstü yatay bir düzlem durumuna gelebilen akışkan cisim, mayi. Özdeğin su, yağ benzer biçimde, bulunmuş olduğu kalbin biçimini alan azca sıkışabilir akışkan hali.
IV mayi ne demek?
AMAÇ: İntravenöz tedavi, sıvı solüsyonların direkt kan akımına verilmesidir. Sıvı elektrolit dengesini sağlamak ve sürdürmek, kafi beslenemeyen hastalarda parenteral beslenmeyi sağlamak, ilaç uygulamak, kan ve kan ürünlerinin transfüzyonunu sağlamak amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.
Osmanlıda ala ne anlamına gelir?
ala / alâ / âlâ / علاء / على Yükseklik. Büyüklük. onur. şan.
Ala ala {nasıl} yazılır?
Türk Dil Kurumu kaynaklarına bakılırsa ala kelimesi şapkasız olarak ala şeklinde yazılır. Fakat ikinci anlamı olan iyi, güzel olan anlamı şapkalı olarak âlâ şeklinde yazılır.
Alası var ne demek?
Kişiliğiyle kendine saygı uyandıran kimse.
Karında su toplaması niçin olur?
Karında normalde sıvı yoktur. Ascit, karın içinde bulunan organlarla karın duvarı içinde birikir. En mühim sebebi kronik karaciğer yetersizliğidir, öteki nedenler ise; kalp ve böbrek yetersizlikleri ve kanserdir. Oldukca ender sebeplerden ise pankreatit, hipotiroidi, tüberküloz ve malnütrüsyonlardır.
Vücutta Douglas neresi?
Douglas rahimin arka yüzü ile kalınbarsağın ön yüzü içinde bulunan boşluktur ve bu bölgede sıvı birikimi genç yaşta olan hanımlarda sık görülen ve kansere işaret etmediği kabul edilen bir bulgudur.
Lokülasyon nedir tıp?
Herhangi bir organda yada dokusa minik boşluklar oluşmasıyla belirgin durum.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir