Mahdum Ne Demek?(Muhteşem yanıt)

Contents1 Mahdum kimlere denir?2 Mahdum sözcüğünün günümüz Türkçesindeki karşılığı nedir?3 Mahdum bey ne demek?4 Maktül neye denir?5 Fecaat hangi dil?6 Mahsun ne anlama geliyor?7 Mahbub ne anlama gelir?8 Osmanli Refika ne demek?9 Maktul ne demek TDK?10 Maktul mu?11 Serasker anlamı nedir?
Mahdum kimlere denir?
Mahdum kimlere denir? mahdum / مخدوم / mahdûm / مَخْدُومْ Oğul. Evlâd. Kendisine hizmet olunan.
Mahdum sözcüğünün günümüz Türkçesindeki karşılığı nedir?
Mahdum kelimesinin kökeni Arapçadır. Mahdum kelimesi Arapçadan mahdüm kelimesinden türetilerek lügatımızda kullanılmaktadır. Mahdum kelimesi Türkçemizde oğul anlamına gelmektedir.

Mahdum bey ne demek?
Mahdum, eskiden nezaket gereği “oğul”, “adam evlat” anlamında kullanılan bir sözcüktür.
Maktül neye denir?
Türk Dil Kurumuna gore maktul kelimesi başkaları tarafınca öldürülen kimselere denmektedir.
Fecaat hangi dil?
Fecaat kelimesi Arapça kökenlidir. – Balkan Harbi’nin fecaatlerinden sonraki hadiseler de malumunuzdur.
Mahsun ne anlama geliyor?
Sadece bilmeyenler için Türk Dil Kurumu açısından Mahsun kelimesi, ‘mutsuz’ anlamı ile karşılık buluyor. Herhangi bir durum karşısında çaresiz kalan ve bu çerçeve içinde mutsuz olan kişiler adına söylenen bir kelimedir.
Mahbub ne anlama gelir?
Mahbup kelimesin tek bir kelime ile açıklayacak olursak; sevgili diyebiliriz. Sadece bir öteki anlamı ise sevilen adam ve sevilmiş şahıs anlamına gelir.
Osmanli Refika ne demek?
refika / refîka / رفيقه / رَف۪يقَه Eş, dost.
Maktul ne demek TDK?
Türk Dil Kurumu sözlüğüne gore maktül kelimesi Arapça bir kelimedir. TDK sözlüğe gore iki tane anlamı bulunmaktadır. Birinci anlamı öldürülmüş kelimesidir. İkinci anlamı ise öldürülen kelimesidir.
Maktul mu?
MAKTUL NE DEMEK: Öldürülmüş, öldürülen anlamındadır. MAKTUL NASIL YAZILIR? Bu kelimenin maktul mü, maktül mü olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı maktul şeklinde olmalıdır.
You might be interested:  Company Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)Serasker anlamı nedir?
Osmanlı Devleti’nde 1826-1908 yılları aralığında kullanılan ve bugünkü Millî Müdafa Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı görevine denk düşen unvan. “Baş” anlamındaki Farsça sözcük “ser” ile, Arapça “asker” sözcüklerinin bileştirilmesinden oluşturulan bu sözcük, “askerlerin başı, başasker” anlamına gelmektedir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir