Lütfen Ne Demek?(Muhteşem yanıt)

Contents1 Lütfen kelimesi nerede kullanılır?2 Lütfen kelimesi nereden geliyor?3 Rica ediyorum ne anlama gelir?4 Türkçe Türkçe bir kelime midir?5 Müphem ne demek TDK?6 Lütuf hangi dil?7 Özür dilerim ne demek TDK?8 Teğet olma durumu ne demek?9 Arz ederim rica ederim kime denir?10 Ricada bulunmak ne demek?11 Biri size teşekkür edince ne denir?12 Millet Türkçe bir kelime mi?13 Rıza Türkçe mi?14 Hesap kelimesi Türkçe mi?
Lütfen kelimesi nerede kullanılır?
Lütfen nerede kullanılır? bir kimseden bir şey isterken rica ederim, dilerim anlamında kullanılır. Örn:” Lütfen birazcık gelir misiniz?” bir işin, bir davranışın gönülsüz olarak, istenmeyerek yapıldığını sitem yollu anlatır.
Lütfen kelimesi nereden geliyor?
Dilimize Arapçadan geçmiş olan Lütfen kelimesi ”lütuf” sözcüğünden türetilmiştir. Lütuf hem iyilik ve kayra hem de yardım anlamına gelir. Bir nezaket sözü olarak kullanılan lütfen kelimesi, 19. yüzyılın ilk yıllarında literatüre girdi. Bu kelime, istemeden, gönülsüzce meydana getirilen şeyler için de kullanılır.
Rica ediyorum ne anlama gelir?
Rica etmek, TDK’ya nazaran teşekkür etmenin karşılığıdır. Teşekkür edildiğinde çoğu zaman bu yanıt verilir. Hem kibarlığı hem de samimiyeti temsil eden bir kelime türüdür. Bilhassa naiflik mevzuları için oldukça mühim bir cevaptır.

Türkçe Türkçe bir kelime midir?
Kelime sözcüğü Arapça “söylenen şey, söz” manasına gelen كلمة (kalima(t)) sözcüğünden ödünçlenmiştir. Sözcük kelimesi, Türkçede yer edinen söz sözcüğüne Yeni Türkçe +çUk eklenmesi sonucunda türetilmiştir.
Müphem ne demek TDK?
Müphem Türk Dil Kurumu kelime anlamı olarak ‘belirsiz’ şeklinde tabir edilmektedir. Herhangi bir vaka ve olgu ile kişinin yaşamış olduğu belirsizlik olarak anlatılabilir. Bilhassa yazınsal metinlerde oldukça sık karşılaşılan kelimeler içinde içeriyor.
Lütuf hangi dil?
Arapça lṭf kökünden gelen luṭf لطف “zarif ve dostça davranış, incelik, iyilik” sözcüğünden alıntıdır.
You might be interested:  Divane Ne Demek? (Correct answer)Özür dilerim ne demek TDK?
Özür dilerim ne anlama gelir? Özrünü ileri sürüp bir işten bağışlanmasını istemek. Meydana getirilen bir yanlıştan dolayı bağışlanmasını istemek.
Teğet olma durumu ne demek?
Teğet, iki geometrik cismin, birbirlerine yalnız bir noktadan temas ettiklerinde oluşan geometrik durum. İngilizcede tangent olarak anılan terimin kökeni Latince tangere (dokunuş) kelimesidir.
Arz ederim rica ederim kime denir?
Resmi usullere nazaran ‘üst’, ‘ast’a yazı yazarken ‘ Rica ederim ‘ ibaresini kullanıyor; tam tersi durumlarda ise ‘ Arz ederim ‘ deniliyor. Bu yüzden vatandaşlar için de kamu kurumlarına dilekçe verirken ‘ Arz ederim ‘ ibaresini kullanma zorunluluğu bulunuyor.
Ricada bulunmak ne demek?
Yalvarmak, niyaz eylemek.
Biri size teşekkür edince ne denir?
Çoğu zaman insanoğlu kendilerine teşekkür edilince “rica ederim” ya da “bir şey değil” şeklinde karşılık verirler.
Millet Türkçe bir kelime mi?
Millet kelimesi, lügatımızda oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. Millet kelimesi Arapça kökenlidir.
Rıza Türkçe mi?
Rıza kelimesi lügatımızda çoğunlukla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır. Rıza, Arapça dilinden Türkçe ‘mize geçmiştir.
Hesap kelimesi Türkçe mi?
Hesap kelimesi Türkçe ‘de “aritmetik” anlamına gelir. Arapça ḥsb kökünden gelen ḥisāb حساب z “aritmetik” sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥasaba حسب z “hesapladı, saydı” fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice ḥāşəb חָשַׁב z “sayma, sanma, tasarlama” sözcüğü ile eş kökenlidir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir