Lehdar Ne Demek?

Lehtar, sigorta poliçeleri açısından sigortadan faydalanan kişiye işaret eder. Sigortayı yaptıran şahıs lehtar sıfatı kazanabileceği şeklinde, bir başkası tarafınca yaptırılan sigortadan, direkt yada dolaylı olarak faydalanan kişiler de lehtar sıfatı kazanabilir.
Contents1 Lehdar ne anlama gelir?2 Lehdar alıcı mı?3 Bankalarda Lehdar ne demek?4 Hamil ve lehtar nedir?5 Lehtar kime denir?6 Tapuda lehtar kimdir?7 Banka dekontunda Lehdar ne demek?8 Amir lehtar nedir?9 Poliçede lehtar kimdir?10 Çekin özellikleri nedir?11 Bonoda keşideci kimdir?12 Çeke kaşe basılır mı?13 Çek düzenleyen kişiye ne denir?
Lehdar ne anlama gelir?
Hukuk alanında kullanılan lehtar kelimesinin anlamı, senet üstünde adı yazılı olan fert anlama gelir. Öteki bir deyişle hamiline yada emrine yazılı senetler için lehtar senedi elinde bulundurur durumda olan ya da emrinde tutan kişiyi ifade eder.
Lehdar alıcı mı?
Havalede taraflar Amir: Havale emrini veren (yollayıcı), Lehdar: lehine havale verilen ( alıcı ), Banka: havaleyi ödemekle görevlendirilen, yollayıcı ile aracı arasındaki para gönderme işlemine aracılık eden taraf (ödeyici).

Bankalarda Lehdar ne demek?
1- Bono, çek, poliçe şeklinde ticari senetlerde, söz mevzusu senetlerden yarar sağlayabilecek olan şahıs anlamına gelmektedir. Lehdar ‘ın adı, senet üstüne yazılı durumda olur. Hamiline ya da emrine yazılı durumdaki senetler için ise, senedi elinde bulundurur durumda olan yada emrinde tutan şahıs ifade etmektedir.
Hamil ve lehtar nedir?
Çek düzenleyen sahibine “keşideci”, çekin muhatabı ve meblağı alacak kişiye ” lehdar “, ödeme meydana getirecek olan tarafa da “muhatap” denir. Bankada bir karşılığı olmadan düzenlenen çeklere “karşılıksız çek” denir. Çekin üstünde lehdarın adı yazılı ise “nama yazılı çek”, lehdarın adı bulunmuyorsa ” hamiline çek” denir.
Lehtar kime denir?
Lehtar, sigorta poliçeleri açısından sigortadan faydalanan kişiye işaret eder. Sigortayı yaptıran şahıs lehtar sıfatı kazanabileceği şeklinde, bir başkası tarafınca yaptırılan sigortadan, direkt yada dolaylı olarak faydalanan kişiler de lehtar sıfatı kazanabilir.
You might be interested:  Sepsis Ne Demek?(En iyi çözüm)Tapuda lehtar kimdir?
Lehdar yada Menfaattar; Çek, bono, poliçe şeklinde ticari senetlerde, bu senetlerden yaralanabilecek şu demek oluyor ki senet üstünde adı yazılı olan kişidir. Hamiline yada emrine yazılı senetlerde ise lehdar senedi elinde bulunduran ya da emrinde tutan kişidir.
Banka dekontunda Lehdar ne demek?
Lehdar ‘ın öteki adı Menfaattar’dır. Lehdar yada Menfaattar; Çek, bono, poliçe şeklinde ticari senetlerde, bu senetlerden yaralanabilecek şu demek oluyor ki senet üstünde adı yazılı olan kişidir. Hamiline yada emrine yazılı senetlerde ise lehdar senedi elinde bulunduran ya da emrinde tutan kişidir.
Amir lehtar nedir?
Amir: Akreditife mevzu olan mal yada hizmeti satın almak için, akreditif sürecini başlatmak suretiyle bankasına başvuran taraftır. Amir Banka: Amirin talimatları doğrultusunda akreditifi açan ve akreditif altında lehtara karşı şartlı ödeme taahhüdü altında giren bankadır. Lehtar: Lehine akreditif oluşturulan satıcıdır.
Poliçede lehtar kimdir?
Herhangi bir şahıs, poliçeyi düzenleyen keşideci yada poliçeyi kabul eden muhatap poliçede lehdar olarak gösterilebilir (TTK.m.585).
Çekin özellikleri nedir?
Çekin 7 özelliği

Üstündeki metinde “ çek ” kelimesi olmalıdır.
Çekin muhatabı bankadır.
Çekin üstünde vergi kimliği numarası eğer olmazsa çek hükümsüz sayılır.
Çek nama, emre yada ‘hamiline ödenmek suretiyle’ düzenlenebilir.
Vadesi yoktur, görüldüğünde ödenir.
Düzenlenmiş olduğu yerde ödenecekse 10 günlük ibraz süresi vardır.

Bonoda keşideci kimdir?
Şirket isminin yanında firmanın sahibi olan gerçek kişinin adı ve soyadı da yazılmışsa senet, bono niteliği taşıyacaktır. Lehtar yada hamil tarafınca şirket sahibinin adı ve soyadı bonoya sonradan eklenirse, senedin bono niteliği taşıyabilmesi için bonoyu düzenleyen şahıs şu demek oluyor ki keşidecinin imzası gerekecektir.
Çeke kaşe basılır mı?
Tüzel şahıs adına çeki düzenleyen gerçek kişinin adı ve soyadı, çek yaprağı üstüne basılı olarak, kaşe basılmak suretiyle yada el yazısı ile yazılabilir. Şirket yetkilisinin adı soyadı imzası yeterlidir. Kaşe zorunluluğu yoktur.
You might be interested:  Pozitivizm Ne Demek?(Çözülmüş)Çek düzenleyen kişiye ne denir?
Keşideci: Kelime anlamı olarak çek düzenleyen şahıs olan keşideci, bankalara çek defteri başvurusunda bulunan ve lüzumlu şartları sağladıktan sonrasında çek defteri elde eden bireyler yada tüzel kişidir. Çek sayfası üstünde keşidecinin adı, soyadı ve banka hesap detayları bulunmaktadır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir