Kalender Meşrep Ne Demek? (Question)

Contents1 Ben kalender meşrep ne demek?2 Kalender bir insan ne demek?3 Meşrep ne anlama gelir?4 Kalender meşrep ne demek Ekşi?5 Kalender meşrep kim?6 Kalender meşrep hangi dil?7 Kalender hanım ne demek?8 Farsça Kalender ne demek?9 Bilmukabele nerelerde kullanılır?10 Geniş meşrep ne demek?11 Meşrep olarak Alevi ne demek?12 Mezhep mi meşrep mi?13 Bu kız yollu ne demek?14 Sana müstesna ne demek?15 Bir kıza zilli demek ne anlama gelir?
Ben kalender meşrep ne demek?
sıf. ve i. (Fars. ḳalender ve Ar. meşreb “alışkanlık, doğa” ile ḳalender- meşreb ) Kalender tabiatlı, dünya malına ehemmiyet vermeyen, her şeyin üstünde durmayan (kimse): Ben kalender – meşrebim güzel çirkin aramam (Kanto).
Kalender bir insan ne demek?
Kalender gösterişsiz olan, mütevazi yaşamaktan yana ve alçakgönüllü kişilere denir. Kalender Ne Demek? Kalender kelimesinin bir öteki anlamı da mala, üne ve şöhrete ehemmiyet vermeyen, cemiyet içinden kendini mühim seviyede ayırmış kimselere de denmektedir.
Meşrep ne anlama gelir?
Meşrep TDK kelime anlamı. TDK açısından mezhep kelimesine karşılık, ‘Yaratılış, mizaç, alışkanlık ve davranış’ şeklinde ifade edilmektedir. Kısaca bir kişinin takındığı karakteri ve tavırları ile birlikte davranışları üstünden de ele almak mümkün.

Kalender meşrep ne demek Ekşi?
kalender yapili, her seye kusur bulmaktan, küçücük seylerden sikayet etmekten uzak (kisi). kalender mizaçlı, argo deyişle geniş kimse.
Kalender meşrep kim?
Kalender meşrep; dünya malında gözü olmayan, hoşgörülü ve kalender mizaçlı kişilere verilen isimdir. İnsanoğlunun dünyaya yalnız iyi bir insan olmak için geldiğini düşünen kişiler, oldukça uysal ve eli açık olurlar.
Kalender meşrep hangi dil?
Kalender meşrep hangi dil? Kelime grubu Farsça’dan gelen kalender (قلندريّ ) kelimesi ile Arapça ‘yaradılış, alışkanlık, doğa, mizaç’ anlamlarına gelen meşrep (مَشْرَب ) kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.
You might be interested:  Sign Up Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)Kalender hanım ne demek?
Gösterişsiz, mütevazi yaşamaktan yana olan, alçak gönüllü kimse, ehlidil, rint. Özensiz giyinmiş, kılıksız kimse.
Farsça Kalender ne demek?
sıf. ve i. ( Fars. ḳalender ve Ar. meşreb “alışkanlık, doğa” ile ḳalender-meşreb) Kalender tabiatlı, dünya malına ehemmiyet vermeyen, her şeyin üstünde durmayan (kimse): Ben kalender -meşrebim güzel çirkin aramam (Kanto).
Bilmukabele nerelerde kullanılır?
Birinin söylediği söze karşılık söylenen “ben de, size de, sizlere de” anlamında kullanılan bir söz. Örnek: “Hürmetler ederim. – Bilmukabele.
Geniş meşrep ne demek?
Meşrebi geniş, rahat hareketler sergileyen ve daima davranışlarını oldukça rahat gösteren bireyler için kullanılır.
Meşrep olarak Alevi ne demek?
İslam dünyasında bazı tarikatların Hz. Ali’ye dayandıran tarikatlar genel olarak Alevî -meşreb- olarak isimlendirilmiş, hem de cehrî zikri yeğleyen tarikatlar da Alevî kelimesi ile vasıflandırılmış, Hz. Ali de cehrî zikri benimseyenlerin pîri olarak kabul edilmiştir.
Mezhep mi meşrep mi?
mezhebi değil meşrebi genişdir doğrusu meşrep; mizaç, alışkanlık, yaradılış, davranış ve karakter anlamlarına gelen arapça kökenli bir kelimedir. sadece toplumumuzda meşrebi geniş deyimi sözlüğümüzde de olduğu benzer biçimde çoğunlukla yanlış olarak mezhebi geniş olarak söyleniş edilir.
Bu kız yollu ne demek?
” yollu kız ” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. her yola gelen kızdır. eski kız dostum. sözde her adamın eski sevgilisidir.
Sana müstesna ne demek?
Müstesna Kelimesinin Anlamı: Benzeri azca bulunan, benzeri olmayan, kural dışı olan anlamına gelen bir kelime olarak kullanılmaktadır. Müstesna kelimesi çoğunlukla kullanılan kelimeler içinde yer almıştır. Müstesna ile ilgili cümleler: *Senin müstesna bir yerin var.
Bir kıza zilli demek ne anlama gelir?
Devletimizde genel olarak argo ve fena kelime olarak kullanılan zilli kelimesi, şirret ve geveze olan şahıs ya da kişiler anlamını taşımaktadır. Daha oldukça fena niyetli olan ya da fena yolda olan bayanlar için kullanımı olan zilli kelimesinin kökeni Farsçadır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir