Jinekolog Ne Demek?(Çözülmüş)

− ().

Contents1 Jinekolog hangi hastalıklara bakar?2 Hanım doğum ve jinekoloji aynı şey mi?3 Jinekolojik muayenede nelere bakılır?4 Jinekolojik muayene hangi durumlarda yapılır?5 Jinekolojik Onkoloji Kısmı neye bakar?6 Jinekolojik muayene kaç yaşlarında yapılır?7 Hanım Hastalıkları ve Doğum uzmanı Ne Yapar?8 Vajinal denetim nedir?9 Doğum doktorlarına ne denir?10 Alttan muayenede neler belli olur?11 Bakireler alttan muayene edilir mi?12 Vajinal akıntı muayenesi {nasıl} yapılır?13 Kanama varken jinekolojik muayene yapılır mi?14 Vajinal muayenede ağrı olur mu?15 Adetliyken vajinadan muayene olur mu?
Jinekolog hangi hastalıklara bakar?
Hanım sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalı olan jinekoloji ile ilgilenen ve bu eğitimi almış olan uzman hekimlere de jinekolog denir. Jinekolog, rahim ağzı, fallop tüpleri, yumurtalıklar, uterus, vajina ve vulva içeren hanım üreme sisteminde uzmanlaşmış bir cerrahtır.
Hanım doğum ve jinekoloji aynı şey mi?
Vatanımızda jinekologlar hem hanım hastalıkları hem gebelik takip edeni ve doğum işlemleriyle ilgilenir. Yurtdışında ise pek fazlaca ülkede gebelik ve doğum ile ilgilenen hanım doğum doktorları obstetrisyen olarak adlandırılır. Jinekolog ile hanım doğum doktoru içinde fark yoktur. Her iki tanımlamada aynı anlamdadır.
Jinekolojik muayenede nelere bakılır?
Jinekolojik muayenede ilk olarak kadının dış genital organları gözle incelenir. Bu sırada dış dudaklarda, kitleler ve sert dokular var ise akıntının rengi, görünümü, kızarıklık ve şişlik olup olmadığına bakılır. Ondan sonra vajen ve rahim ağzına spekulum denen aletle gözle bakılarak incelenir.

Jinekolojik muayene hangi durumlarda yapılır?
Lüzumlu olan her durumda ve bilhassa de acil durumların aydınlatılabilmesi için kanamalı olunan durumlarda da dahil daima jinekolojik muayene yapılabilir. Jinekolojik muayene esnasında doktorunuzun sizden beklediği, sorulara açık ve net yanıt vermeniz ve sağlığınızı ilgilendiren ayrıntıları gizlememenizdir.
You might be interested:  Snowboard Ne Demek?(Çözünme)Jinekolojik Onkoloji Kısmı neye bakar?
Jinekolojik Onkoloji bölümümüzde; serviks kanseri, yumurtalık kanseri, rahim kanseri, vulvar kanser, vajinal kanser ve gebeliğe bağlı trofoblastik tümörler benzer biçimde tüm jinekolojik malignite vakaları tedavi edebilmektedir.
Jinekolojik muayene kaç yaşlarında yapılır?
18 yaşına gelen her genç kızın ne olursa olsun jinekolojik kontrole gitmesini tavsiye eden Op. Dr. Seval Taşdemir; “ Jinekolojik muayene ağrıya yol açmayan kolay ve beş dakikadan fazla sürmeyen bir işlem. Genç kızlar muayenelerini asla ertelememeliler.
Hanım Hastalıkları ve Doğum uzmanı Ne Yapar?
Hanım doğum uzmanı, hanım hastalıklarını teşhis ve tedavi edip, hanımefendilere hamilelik yada doğumla ilgili tıbbi bakım elde eden doktorlara verilen mesleki unvandır.
Vajinal denetim nedir?
Jinekolojik muayene ( vajinal muayene) her kadının hiçbir rahatsızlığı olmasa dahi yılda bir kez denetim amaçlı yaptırması ihtiyaç duyulan muayenedir. Bu sayede bazı hastalıkların erken tanısı konulabilir, ek olarak rahim ağzı kanserini önlemek amaçlı smear testi muayene esnasında yılda bir alınır.
Doğum doktorlarına ne denir?
Jinekoloji, hanım sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Daha fazlaca hanım hastalıkları ve doğum ana bilim dalı ile eğitim verilen tıp fakülterinde obstetrik, kısaca doğum ve ilgili patolojileri dışarda tutan sadece bir noktada onkolojiyi de ihtiva eder. jinekoloji uzmanı hekime ise jinekolog denir.
Alttan muayenede neler belli olur?
Vajina, tüm duvarları birbirine bitişik halde duran bir kanaldır. Bu yüzden hanım iç genital sistemini değerlendirmek için ‘Spekulum’ denilen muayene aleti vajina içine yerleştirilir. Bu sayede vajina ve rahim ağzı (serviks) görülür. Akıntı, vajina ya da rahim ağzında herhangi bir lezyon varlığı ne olursa olsun not edilir.
Bakireler alttan muayene edilir mi?
Bakirelerde spekulum muayenesi ve vajinal ultrason yapılamaz. Vajinal el muayenesi de zar yırtılmasına yol açacağı için mümkün olmaz. Bunun yerine dış genital organlara gözle bakılır ve bu yolla gelişim, akıntı, lezyonlar vs. değerlendirilir.
You might be interested:  Yüzyıl Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)Vajinal akıntı muayenesi {nasıl} yapılır?
Gene bakire olmayan hanımefendilere uygulanan elle muayene yöntemi fazlaca gereklilik duyuluyor ise rektal tuşe kullanılarak yapılabilir. Bakire bir kişide mevcud vajinal akıntı ise enfeksiyonu ekorte etmek amacı ile kızlık zarına zarar vermeden küçük bir kültür çubuğu ile vajinadan örnek alınarak gerçekleştirilir.
Kanama varken jinekolojik muayene yapılır mi?
Regl döneminde jinekolojik muayene yapılabilir mi? Kanamanın varlığı kimi zaman muayeneyi bilhassa lüzumlu kılar. Kanamanın kaynağının neresi olduğu bilhassa önemlidir. Bu yüzden kanama varlığında muayene yapılamaz diye bir kaide yoktur.
Vajinal muayenede ağrı olur mu?
Kısaca hanım jinekolojik muayene esnasında kendini gevşek bırakarak vajina kaslarını kasmaz ise muayene son aşama rahat ve rahatsız ve ağrısız geçer.
Adetliyken vajinadan muayene olur mu?
Jinekolojik muayene tane zamanında yada adetli değilken yapılabilir. Sadece adetli iken kanamadan dolayı rahim ağzı net görülemeyebilir ve smear testi alınamaz. Bu yüzden acil bir durum yoksa tane dışındaki dönemler tercih edilir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir