Işlem Ne Demek?(Çözülmüş)

Contents1 Işlem yaptırmak ne demek?2 Işlem ne demek Ekşi?3 Işlem göstermek ne demek?4 Işlem ne demek hukuk?5 Adamına gore işlem ne demek?6 Işlem satışı nedir?7 Dahili işlem ne demek?8 Adamına gore hareket etmek ne demek?9 Topyekün olmak ne demek?10 Tutum muamelesi nedir?11 Yegane varlık ne demek?12 Ulak göndermek ne demek?13 Tek taraflı hukuki işlemler nedir?14 İrade açıklaması ne demek?15 Vasıtasız irade beyanı nedir?
Işlem yaptırmak ne demek?
Işlem yapmak ne demek? Sözlükte “iş, çaba, emek harcama” anlamındaki amel kökünden türetilen muâmele “karşılıklı etkileşim elde eden işlem” anlama gelir.
Işlem ne demek Ekşi?
davranis, yol, yöntem anlamlarina gelen, daha eski anlamlari da kurcalandiginda alisveris kelimesi yerine kullanilabilecek olan sözcük.
Işlem göstermek ne demek?
Genel olarak Türk Dil Kurumu üstünden işlem kelimesi davranma ya da davranış biçimi olarak değerlendirilmektedir. Kısaca herhangi bir kişinin başka birisine ya da başka bir duruma gösterdiği davranış olarak ele alınır.

Işlem ne demek hukuk?
Hukuki işlem, hukukun işlemi yapanın arzusuna uygun hukuki netice bağladığı irade beyanıdır. Hukuki işlem ile arzu edilen netice bir borcun doğumu ise borç doğuran bir hukuki işlem yada daha kısa bir ifade ile borçlanma işlemi söz mevzusu olur.
Adamına gore işlem ne demek?
kişilerin hal ve davranışlarına gore, yapabilme ve yapamama kapasitesine gore hareket etmek
Işlem satışı nedir?
Para kıtlığı olup, faizsiz kredi bulunamayan zamanlarda bir çıkış yolu teşkil eden bu satışa işlem satışı denirdi. Bu satış bedeline faiz yada ribh denirdi. Faiz, fazlalık anlama gelir. Sadece bu, şer’î hukukun yasakladığı ribâdan değişik idi.
Dahili işlem ne demek?
Yargılığın düzencesini koruma, ilgilileri çağırma ve duruşmada bulundurma vb. için meydana getirilen işlemler.
You might be interested:  Judo Ne Demek?Adamına gore hareket etmek ne demek?
1) kişiler içinde imtiyaz gözeterek; 2) her insanın kabiliyetine uygun olarak.
Topyekün olmak ne demek?
Eksiksiz, lüzumlu her şeyi Tamam olan, tam. 3. Bütünü aynı şeyden olup bir ekip oluşturan: Topyekün sofra ekibi.
Tutum muamelesi nedir?
tutum muamaleleri yada tasarrufi muameleler; bir kimsenin malvarlığının aktifinde varolan haklarda, bir başka kimse yararına almayı, değişmeyi yada sınırlamayı gerektiren işlemleridir.
Yegane varlık ne demek?
Türk Dil Kurumu yegane kelimesi için karşılık olarak, ‘biricik ya da tek’ anlamlarını sunuyor. Hem de fazlaca hususi ve başka bir eşi benzeri olmayan şeklinde de ifade etmek mümkün. Bu anlamı ile birlikte insan ya da hayvanlar ile birlikte pek fazlaca eşya için kullanılabilmektedir.
Ulak göndermek ne demek?
Ulak çıkartmak ifadesi de haberci çıkartmak ve posta göndermek anlamlarına gelmektedir.
Tek taraflı hukuki işlemler nedir?
Yalnız bir kişinin irade açıklamasıyla doğabilen işlemlere tek taraflı hukuki işlem denir. Mesela, vasiyet, vakı kurma, tanıma, sözleşmeyi iptal etme, şüfa hakkını kullanma tek taraflı hukuki işlemlerdir.
İrade açıklaması ne demek?
Hukuk dilinde “bir şeyi hayata geçirmeye karar vermek ve ona yönelmek” şeklinde tanımlanan irade esasen, aslı ve mahiyeti itibariyle kişinin iç dünyasında gerçekleşen sübjektif bir durum olduğundan açıklanmadıkça dıştan bilinmesi ve kendisine hukukî netice bağlanması mümkün değildir.
Vasıtasız irade beyanı nedir?
ccc) Vasıtalı – Vasıtasız İrade Beyanları: Bir kimsenin açıklamış olduğu arzunun kendi sözleri yada hareketleri haricinde hiçbir şahsın araya girmesine gerek kalmaksızın muhataba ulaştırılmasını ifade eder. Mektup telefon vasıtasız beyanlardır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir