Hafifçe Meşrep Ne Demek?(Muhteşem yanıt)

hafifçe orospu ruhlu kisi. (bkz: hafifçe meşrep) * *. vakardan yoksun, agirbasli tavir takinmayan, terbiye kurallarina uymayan tiriska.
Contents1 Hafifçe meşrep hanım ne demek?2 Hafifçe meşrep adam ne demek?3 Meşrep bir bayan ne demek?4 Meşrebi geniş olmak ne demek?5 Hafifçe hanım ne anlama gelir?6 Hafifçe bir insan ne demek?7 Şuh bakışlı ne demek?8 Kalender bir insan ne demek?9 Hoppa anlamı nedir?10 Mezhep mi meşrep mi?11 Meşrep olarak Alevi ne demek?12 Tiryaki meşrep ne demek?13 Mezhebi geniş olmak ne anlama gelir?14 Kalender meşrep olmak ne demek?15 Geniş mezhepli olmak ne demek?
Hafifçe meşrep hanım ne demek?
(ﺧﻔﻴﻒ ﻣﺸﺮﺏ) sıf. ve i. (Ar. ḫafіf “ağır olmayan” ve meşreb “yaratılış, davranış” ile ḫafіf-meşreb) Hoppa, oynak, özgür tavırlı, nâmûsu kuşku uyandıran ( hanım ).
Hafifçe meşrep adam ne demek?
” hafifmeşrep ” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. davranışlarında ağır başlılıktan uzak olan şahıs. etik ve toplumsal kaygılar gütmeden eğlencesine zevkine bakan tiplerdir.
Meşrep bir bayan ne demek?
Anlamı ise, ‘Mizaç, davranış ve davranış ile yaratılış’ şeklinde ifade edilmektedir. ”Bu hanım tam meşrebime uygun biridir.” Yukarıdaki cümlede de görüldüğü benzer biçimde bir kadının kendi davranışları ile uyumlu bulunduğunu konu alıyor.

Meşrebi geniş olmak ne demek?
Meşrebi geniş, rahat hareketler sergileyen ve devamlı davranışlarını oldukça rahat gösteren bireyler için kullanılır.
Hafifçe hanım ne anlama gelir?
” hafifçe hanım” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. hafifmeşrep sıfatıyla onurlandırılan (!), davranışları topluma ve kurallara aykırı kaçtığına inanılan hatunlara verilen isim. sanki namus ya da namussuzluk kişilerin tekelindeymiş benzer biçimde.
Hafifçe bir insan ne demek?
senelerdir aramasan da orada bulunduğunu ve rahatça arayabileceğini bildiğin insandır. üstünde yük olmaz, kapris yapmaz, arayınca suratına çemkirmez, işin düştü de arıyorsun demez.
You might be interested:  Te Amo Ne Demek?(En iyi çözüm)Şuh bakışlı ne demek?
Şuh bakışlar ne demek? Neşeli, canlı, hareketli, şen, kıvrak: “ Şuh kahkaha.” “ Şuh bakış.” Kaç kerre senin sîne-i şûhunda bayıldım (Hüseyin Sîret).
Kalender bir insan ne demek?
Kalender gösterişsiz olan, mütevazı yaşamaktan yana ve alçakgönüllü kişilere denir. Kalender Ne Demek? Kalender kelimesinin bir öteki anlamı da mala, üne ve şöhrete ehemmiyet vermeyen, cemiyet içinden kendini mühim seviyede ayırmış kimselere de denmektedir.
Hoppa anlamı nedir?
hoppa ne demek? Yaşına uymayan davranışlarda bulunan, delişmen, özgür, koket, ağırbaşlı karşıtı.
Mezhep mi meşrep mi?
mezhebi değil meşrebi genişdir doğrusu meşrep; mizaç, davranış, yaradılış, davranış ve karakter anlamlarına gelen arapça kökenli bir kelimedir. sadece toplumumuzda meşrebi geniş deyimi sözlüğümüzde de olduğu benzer biçimde çoğunlukla yanlış olarak mezhebi geniş olarak söyleniş edilir.
Meşrep olarak Alevi ne demek?
İslam dünyasında bazı tarikatların Hz. Ali’ye dayandıran tarikatlar genel olarak Alevî -meşreb- olarak isimlendirilmiş, hem de cehrî zikri yeğleyen tarikatlar da Alevî kelimesi ile vasıflandırılmış, Hz. Ali de cehrî zikri benimseyenlerin pîri olarak kabul edilmiştir.
Tiryaki meşrep ne demek?
ahmet hakan ın yazısında paşalar arasındaki farkları belirtmek için kullandığı sıfattır. sanırım alışkanlıkları süregelen manasında kullanılmış. “yaşar paşa tiryaki meşreptir ilker paşa ise çelik iradeli”
Mezhebi geniş olmak ne anlama gelir?
➡ Mezhebi Geniş deyiminin anlamı:Namus mevzusunda lüzumlu olan titizliği göstermeyen, kadın-erkek ilişkilerinde dini kaidelere aldırış etmeyen, iffetsizliğe meydan veren, geniş davranan.
Kalender meşrep olmak ne demek?
sıf. ve i. (Fars. ḳalender ve Ar. meşreb “davranış, doğa” ile ḳalender- meşreb ) Kalender tabiatlı, dünya malına ehemmiyet vermeyen, her şeyin üstünde durmayan (kimse): Ben kalender – meşrebim güzel çirkin aramam (Kanto).
You might be interested:  Negro Ne Demek?(Çözülmüş)Geniş mezhepli olmak ne demek?
Toplumun ve dinin, namus ve iffet mevzusunda koyduğu yasaklara, uyduğu geleneklere pek saygınlık etmeyen. Yakını olan hanımefendilerin uygunsuz davranışlarına ses çıkarmayan.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir