Gerekçeli Karar Yazıldı Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Gerekçeli karar yazıldı ibaresi, davanın sonuçlandığını ve mahkeme tarafınca verilen kararın gerekçeli olarak hazırlandığını ifade eder. Gerekçeli karar yazıldı ifadesini e-devlet üstünde dosyanız hakkında yaptığınız sorgulamada görebilmeniz mümkündür.
Contents1 Dava dosyası gerekçeli karar yazıldı ne demek?2 Gerekçeli sonucu {nasıl} öğrenebilirim?3 Gerekçeli karar ne vakit ulaşır?4 Gerekçeli karar eve gelir mi?5 Gerekçeli karar ne vakit kesinleşir?6 Karara çıkan dosya ne vakit sonuçlanır?7 Karara çıkmış dosyanın sonucunu {nasıl} öğrenebilirim?8 Oluşturulan bir dava e devlette ne vakit görülür?9 E devletten mahkeme sonucu {nasıl} öğrenilir?10 Gerekçeli kararın tebliği için talep koşul mı?11 Gerekçeli karar evrakı hazırlandı ne demek?12 Iş mahkemesi gerekçeli karar ne vakit yapılır?13 Mahalli mahkeme sonucu ne vakit kesinleşir?14 E devlet gerekçeli karar yazıldı ne demek?15 E devlette dosya durumu karara çıkmış ne demek?
Dava dosyası gerekçeli karar yazıldı ne demek?
Gerekçeli karar yazıldı demek davaya bakan hakimin mahkeme içinde taraflara tefhim etmiş olduğu hükmün fırkasına “ hangi hukuksal nedenlere” bağlı olarak ulaştığını göstermektedir. Kısa kararın gerekçeyle beraber yazıldığını ifade etmektedir.
Gerekçeli sonucu {nasıl} öğrenebilirim?
4 Gerekçeli Karar {Nasıl} Öğrenilir? Sorusuna çözüm arayanlar için takip edilmesi ihtiyaç duyulan yollar şu şekildedir:

Dilekçe verilerek ilgili kurumlara müracaat yapılması
UYAP informasyon bankasından sorgulama yapılması ve informasyon alınması
www.turkiye,gov.tr adresi ya da E-Devlet Sisteminden sorgulama işlemlerinin yapılması

Gerekçeli karar ne vakit ulaşır?
Ceza yargılamalarında bu süre 15 gündür. CMK m.232/3 düzenlemesine bakılırsa hükmün gerekçesinin duruşmada açıklanmaması halinde kısa kararın tefhiminden itibaren 15 gün içinde hükmün öne sürülen nedeni yazılır. Her halükarda gerekçeli karar yazılmasının derhal akabinde taraflara bildiri edilmek suretiyle postaya verilir.
Gerekçeli karar eve gelir mi?
Gerekçeli karar yazıldıktan derhal sonrasında taraflara bildiri edilir.
You might be interested:  Önem Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)Gerekçeli karar ne vakit kesinleşir?
-Birincisi, gerekçeli karara karşı kanunda tanımlanan sürede kanun yoluna başvurulmaması halinde karar kesinleşir. -ikincisi, gerekçeli karara karşı kanun yoluna başvurulması ve istinaf ve temyiz incelemesi meydana getiren üst dereceli mahkemelerin de hükmü hukuka uygun bularak onaması halinde karar kesinleşir.
Karara çıkan dosya ne vakit sonuçlanır?
Karara Çıkmış Dosya Kaç Günde Sonuçlanır? Karar duruşmasından sonrasında 1 ay içinde gerekçeli kararın yazılması gerekmektedir. Gerekçeli karar yazıldıktan sonrasında taraflara bildiri edilir ve istinaf süresi içinde istinaf kanun yoluna başvurulmazsa dosya averaj 2 ay içinde sonuçlanır.
Karara çıkmış dosyanın sonucunu {nasıl} öğrenebilirim?
Dava dosyasına ilişik detaylar UYAP Yurttaş portalından detaylı şekilde öğrenilir. Dosya numarasından davanın açılış evveliyatına, dava türünden duruşma gününe ve saatine kadar öğrenilir. Eğer dosya durumu sonucu çıkmış ise karar sonucu da öğrenilir. Avukatlar neticeleri UYAP Avukat portalından takip edebilirler.
Oluşturulan bir dava e devlette ne vakit görülür?
Oluşturulan bir dava düzgüsel şartlarda bir haftalık vakit diliminde e – devlet sisteminde görülür. Kimi zaman 2-3 gün içinde dahi görüldüğü olur.
E devletten mahkeme sonucu {nasıl} öğrenilir?
Siteye girdikten sonrasında TC Kimlik numaranız ve e – devlet şifreniz ile güvenli bir halde giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonrasında elektronik hizmet alanından ” Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” kısmına tıkladığınızda aleyhinize oluşturulan dava ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.
Gerekçeli kararın tebliği için talep koşul mı?
Belirtmemiz gerekir ki gerekçeli kararın taraflara tebliği sadece talep halinde mümkündür. Yargılama süreci bunun şeklinde çeşitli usul kuralları ihtiva eder.
Gerekçeli karar evrakı hazırlandı ne demek?
Mahkemelerde görülen davalar sonucunda karşılaşılan gerekçeli karar yazıldı ifadesi, davanın karara bağlandığı anlamına gelmektedir. Gerekçeli karar yazıldı demek, davanın sonucunun belli bulunduğunu ve sonucunun yazıldığını ifade eder.
You might be interested:  Düşlem Ne Demek? (Correct answer)Iş mahkemesi gerekçeli karar ne vakit yapılır?
6100 sayılı Kanun uyarınca Mahkemenin en geç bir ay içinde gerekçeli sonucu yazarak tebliğe çıkartması gerekmektedir.
Mahalli mahkeme sonucu ne vakit kesinleşir?
Kararın kesinleşmesi için hiçbir kanun yolunun kalmamış olması doğrusu tüketilmiş olması gerekmektedir. Daha açık bir ifade ile temyiz edilmemiş karar temyiz süresi geçene kadar kesinleşmemiştir. Örnek olarak ağır ceza mahkemesinin vermiş olduğu karar vermiş olduğu anda kesinleşmemiştir.
E devlet gerekçeli karar yazıldı ne demek?
Gerekçeli karar yazıldı ne demek: e – devlet üstünde gerekçeli karar yazıldı şeklinde görülen ibare, mahkemenizdeki dosyanızın gerekçeli kararının yazıldığı anlamına gelir. Yargılandığınız dosyanın sonuca ulaşmış olduğu ve karar verilmiş olduğu anlamına gelir.
E devlette dosya durumu karara çıkmış ne demek?
Davacı olunan bir dosya ile ilgili kararlar e – devletten takip edilebilmektedir. Davacı kendi dosyasının durumunu öğrenmek için e – devlet uygulamasına girdiğinde dosya durumu karara çıkmış ifadesinde hâkimin ilgili davaya mevzu olmuş vaka ile ilgili karara vardığını, davayı bitirdiğini anlamalıdır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir