Gebeş Ne Demek? (Correct answer)

Contents1 Halk dilinde Gebeş ne demek?2 Godoş ne anlama geliyor?3 Kaşmer argoda ne demek?4 Alık olmak ne demek?5 Çorum dilinde gobel ne demek?6 Lavuk kelimesi ne anlama gelir?7 Argoda salak ne demek?8 Kaşmer Kürtçe ne demek?9 Kaşmer halk içinde ne demek?10 Kajmer ne demek Türkçe?11 Alik kimdir?12 Alık sima nedir?13 Şıllık nedir TDK?
Halk dilinde Gebeş ne demek?
aptal, salak, bön.
Godoş ne anlama geliyor?
enişte-teyze-kuzen triosunun lucky isminde köpeklerine genel hitap şekli. hayvanın ne günahı var ki diye düşünmeme sebep verir, öteki taraftan da fazlaca gülerim.
Kaşmer argoda ne demek?
Kaşmer kelimesi, soytarı anlamına gelen ve ciddi olmayan kişilere söylenen bir kelimedir.

Alık olmak ne demek?
Düzensiz, tertipsiz, alıngan, kırılgan, yalan söyleyen, unutkan kimse, sersem, aptal, bön, dağınık, akılsız, sözünde durmayan, dönek ve ne yaptığının bilincinde olmayan olarak anlatılır.
Çorum dilinde gobel ne demek?
25 Ağustos— Yrd. Doç. Dr. Lütfü Özyüzer’in hazırladığı sözlükte yer edinen bazı sözcükler ve karşılıkları şöyleki: Çödürüm çüş: Tahterevalli; Badal: Merdiven; Öpçe: Ukala; Eze: Omuz; Helke: Plastik kova; Gobel: Adam çocuk
Lavuk kelimesi ne anlama gelir?
Lavuk kelimesi Türkçe’de “oğlan evladı” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) lawik “oğlan evladı” sözcüğünden alıntıdır. Kürtçe sözcük Kürtçe (Kurmanci) law “oğlan, oğul” sözcüğünün küçültme halisidir.
Argoda salak ne demek?
Salak diye kime denir? Salak Nedir Anlamı? ( Giyinişinden, konuşma ve davranışlarından seviyesiz, dengesiz ve saf olduğu anlaşılan (kimse).
Kaşmer Kürtçe ne demek?
Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı, Kürtçe “qeşmer” diye yazılan “ kaşmer ” kelimesinin halk içinde hangi anlamda kullanıldığının araştırılması için Güvenlik Müdürlüğü’ne yazı gönderdi. Kürtçe olan “qeşmer”, Türkçe, “dalkavuk, komik, madara, maskara, palyaço, soytarı” anlamlarına geliyor.
You might be interested:  Alkali Ne Demek?(Çözülmüş)Kaşmer halk içinde ne demek?
Osmanlı döneminde çoğu zaman mizahi öyküler anlatarak etrafındaki kişileri güldüren insanoğlu kaşmer olarak nitelendirilirdi. Bu kişiler nükteli konuşmaktan hoşlandıkları için ”nükte- şinas” olarak da tanımlanırdı. İkinci Anlamı: Soytarı.
Kajmer ne demek Türkçe?
Kajmer çocuk demek. Belalı çocuk Bu birazcık da doğu kökenli Avesta Zend Avesta, onların kitapları, Ahura Mazda’dan geliyor.
Alik kimdir?
Alık olarak adlandırılan kimseler, herhangi bir vaka yada durumla karşılaştığında {nasıl} davranacağını bilemeyen şaşkınca etrafına bakan ve ne yapacağı hakkında hiçbir fikre haiz olmayan insanoğlu olarak değerlendirilmektedir.
Alık sima nedir?
Hoşnutsuzluğunu, kızgınlığını yüzüne sert bir anlam vererek belirten, öfkeli görünüşlü yüz.
Şıllık nedir TDK?
TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın’ın imzasıyla gönderilen raporda, şöyleki denildi: “Argodaki ‘ şıllık ‘ kelimesi Türkçe Lügat’te ‘aşırı ve bayağı halde süslenip, boyanmış hanım’ anlamındadır. Türkçe Lügat’teki anlam, kelimenin yalnızca hanımefendiler için kullanılabilen bir hakaret sözü bulunduğunu göstermektedir.”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir