Frapan Ne Demek?

Contents1 Frapan giyim seçimi ne demek?2 Frapam ne demek?3 Mezkur olan ne demek?4 Şuh bakışlı ne demek?5 Kokoş olmak ne demek?6 A la Turka ne demek?7 Mezkur osmanlica ne demek?8 Zikredilen ne demek?9 Meşkür ne demek?10 Argoda şuh ne demek?11 Şuh ses ne demek?12 Şuh kahkahalar atmak ne demek?
Frapan giyim seçimi ne demek?
Frapan giyim seçimi ne demek? Frapan sözcüğü; dikkat çeken, göze batan kimseler için kullanılır, ek olarak heybetli, şaşalı giysiler için de “fazla frapan ” denilmektedir. Fazladan süslü aşırıya kaçan tarzlar için de bu kelime kullanılır.
Frapam ne demek?
sıf. (Fr. frappant) Göze çarpan, alımlı, çarpıcı: “Frapan bir elbise.”
Mezkur olan ne demek?
Mezkur ne anlama gelir, kelime anlamı; sözü geçen, zikredilen şey yada kimse anlamına geliyor. Mezkur, anılan, adı geçen, sözü geçen, zikredilen ve zikrolunan şey ve kimseler için kullanılıyor.

Şuh bakışlı ne demek?
Şuh bakışlar ne demek? Neşeli, canlı, hareketli, şen, kıvrak: “ Şuh kahkaha.” “ Şuh bakış.” Kaç kerre senin sîne-i şûhunda bayıldım (Hüseyin Sîret).
Kokoş olmak ne demek?
a. Aşırı süslü, birbirine uyumsuz giysiler giymeyi seven.
A la Turka ne demek?
İtalyanca alla turca “Türk benzer biçimde, Türk usulü” deyiminden alıntıdır.
Mezkur osmanlica ne demek?
mezkur / mezkûr / مذكور / مَذْكُورْ Zikri geçen. Zikredilmiş. Evvelce bahsi geçmiş olan.
Zikredilen ne demek?
Zikredilen, sözü geçen, anılan.
Meşkür ne demek?
meşkur / meşkûr / مشكور Şükre lâyık olan. Teşekküre ve kendine şükredilmeğe lâyık olan. Kendine şükür arzolunan. Azca şükredene fazlaca kayra eden.
Argoda şuh ne demek?
Mutaassıp ve utangaç olmayan bayanlara şuh denir. Her iki kelime de özgürlüğüne düşkün, baskın karakterli hanımefendileri tanımlamak için kullanılır.
You might be interested:  Musahip Ne Demek? (Correct answer)Şuh ses ne demek?
arapça kösnü kelimesiyle ses ve anlam benzerliği olan fakat aslen akrabalığı olmayan farsça kelime. farscada orjinali “şux” olan kelime, turkcede ‘x’nin ‘h’e donusmesi sonucu bu yapiyi almistir. farscadaki anlami sakaci ve mutludur fakat turkceye sehvetli ve asiri samimi anlamlariyla gecmistir.
Şuh kahkahalar atmak ne demek?
hayvani kahkaha ile içinde ince bir çizgi olan kahkaha türüdür, sadece şuh bir bayan ya da şuh karakterli hanım bu kahkahayı atabilir. atılmasının arkasından etraftakilerin bakıp o mana dolu bakışları attıkları kahkaha türüdür.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir