Etki Ne Demek? (Question)

Contents1 Etki altına girmek ne demek?2 Etki Türkçe midir?3 Etki ne demek tıp?4 Tezir etmek ne demek?5 Ok yaydan çıktı bir kere ne demek?6 Şenliği ne demek?7 Etki sahası ne demek?8 Etki ne demek kimya?9 Tesir ne demek TDK?10 Tıpta parsiyel ne demek?11 Tıp dilinde mayi ne demek?12 Oligo ne demek tıp?13 Tezahür ne demek örnek?14 Nitelik ne demek TDK?15 Eğitim etmek ne demek TDK?
Etki altına girmek ne demek?
Etki etmek etkilemek ve tesiri altına almak anlamında kullanılmaktadır. Bununla birlikte bilimsel bir açıdan meydana getirilen bir tedavi yönteminin tesirini göstermesinde de etki etmek ifadesi kullanılır. Halk içinde bu ifadenin kullanımına da rastlanır. Etki etmek ile ilgili yazınsal sanatlar için kullanılan durumlarda vardır.
Etki Türkçe midir?
Etki kelimesi, lügatımızda oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. Etki, Arapça dilinden Türkçe ‘mize geçmiştir.

Etki ne demek tıp?
Bir etken yada bir sebebin sonucu.
Tezir etmek ne demek?
Teşmir etmek ne demek? 1. Sıvama, sıvanma: “Teşmîr-i sâid: Yenleri sıvama.” Hâhiş yok ârzû yok ümîd-i merâm yok / Bâzû-yı şevke bâis-i teşmîr kalmadı (Nâbî). 2. Büyük bir gayretle girişim etme.
Ok yaydan çıktı bir kere ne demek?
➡ Ok Yaydan Çıkmak deyiminin anlamı:Geri dönülemeyecek bir iş yapmak, söz söylemek ya da bir harekette bulunmak. ➡ Ok Yaydan Çıkmak deyiminin örnek cümle içinde kullanımları: » Ok yaydan çıktı bir kere, çaresiz dövüşeceğiz.
Şenliği ne demek?
1. Şen olma durumu, şetâret: “Hânenin şenliği içindeki sesten bilinir.” 2. Toplu olarak meydana getirilen eğlence, kutlama, donanma: Demek bu geceki millî şenliği orada görecektim (Ömer Seyfeddin).
Etki sahası ne demek?
tesir alanı Bir kentin çevresinde yer edinen, onun ürettiği mallardan ve işgörülerden yararlanan büyüklü küçüklü tüm yerleşmeleri kapsayan ve özekteki kentin önemi oranında sınırları genişleyebilen ekonomik uzam.
You might be interested:  Şii Ne Demek?(Muhteşem yanıt)Etki ne demek kimya?
Etki (Etkin) değerlik Bir maddenin bir kimyasal vakada yer değiştiren ya da yer değiştirebilen elektriksel yük sayısına etki değerliği denir. Mesela hidroklorik asitte (HCl) bir hidrojen iyonu bulunur, etki değerliği 1’dir.
Tesir ne demek TDK?
Tesir bununla beraber pek oldukca değişik kelime üstünden de tabir edilse dahi, etki sözcüğü Türk Dil Kurumu’na uygundur. Tesir ‘bir nedenin sonucu meydana gelen vaka’ şeklinde tabir edilmektedir.
Tıpta parsiyel ne demek?
Tıp Dilinde Parsiyel Kelimesi Hangi Anlamda Kullanılır? Doktorlar bir kısmı belli etmek için, parsiyel kullanır. Herhangi bir organ üstünde bir hastalık bulunuyorsa ve bu hastalık bir minik bir kısımsa, bu durum doktorlar tarafınca parsiyel olarak değerlendirilir.
Tıp dilinde mayi ne demek?
sivi, akiskan, likit. hastanelerde serum yerine kullanılan kelime. mayi -i gövde:vücut sıvısı.
Oligo ne demek tıp?
Gebelikte amniyos sıvısının yetersizliği ya da azca oluşu.
Tezahür ne demek örnek?
deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Belirmek, kendini göstermek. “Ektiğimiz tohumlar yavaş yavaş tezahür etmeye başladı.”
Nitelik ne demek TDK?
Nitelik TDK kelime anlamı ise şu şekilde içeriyor; 1. “Kalite, nitelik, öz, özlük, aslolan, esas.” 2. “İçyüz.”
Eğitim etmek ne demek TDK?
a. (tahsi:li) 1. Parayı alma, toplama: “İcra yöntemiyle tahsile gideriz, o sonrasında parasını geri alır.” -B.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir