Endikasyon Ne Demek? (Question)

Endikasyon kelimesi ” kullanım alanı” manasında kullanılır. Bir hastalıkta izlenecek tedavi yöntemi, müdahalenin belirlenmesi, kısaca indikasyon. Endikasyon, bir hastalık mevzusundaki tedavi sürecinde meydana gelen aşamaları anlatır. Uzman hekim kontrolünde ortaya çıkan hastalığın durumu izlenir.
Contents1 Endikasyon ne demek TDK?2 Endikasyon nedir FTR?3 Endikasyon nedir Diş?4 Toplumsal endikasyon nedir tıp?5 Endikatif ne demek anlamı?6 Tıbbi endikasyon ne demek?7 AS nedir FTR?8 Fizik tedavi ne işe yarar?9 Fizyoterapist kısaltması nedir?10 Kontrendikasyon ne demek örnek?11 Tedavisinde endikedir ne demek?12 Endike ve kontrendike ne demek?13 Toplumsal endikasyon vakaları nedir?14 Operasyon endikasyonu ne demek?15 Tıpta kontrendikasyon ne demek?
Endikasyon ne demek TDK?
( tdk der ki) bir hastalıkta izlenecek tedavi yöntemi ve müdahalenin belirlenmesi, indikasyon. bir ilacın hangi hastalıklara ve hangi şekilde uygun olacağını yada bir operasyonun hangi koşullarda lüzumlu bulunduğunu ifade eder.
Endikasyon nedir FTR?
Özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse endikasyon herhangi bir hastalık mevzusundaki tedavi sürecinde meydana gelen aşamaları gösterir. Hastalığa ilişkin izlenmesi ihtiyaç duyulan tedavi şekillerinin sıralaması olarak da ele alınır.

Endikasyon nedir Diş?
* Endikasyon: Bir hastalıkta izlenecek tedavi yöntemi ve müdahalenin belirlenmesidir.
Toplumsal endikasyon nedir tıp?
tıbbi bir müdahaleye, hastanın toplumsal durumuna gore karar verilmesi.
Endikatif ne demek anlamı?
indicative’in türkçe’ye yamultulmuş hali. finans çevrelerinde sıkça kullanılmaktadır. ” endikatif görüşümüz pozitif yönde” dendiği süre “ilk bakışta her şey tamam benzer biçimde fakat sonradan bir şey çıkarsa karışmam” anlamına gelir, mesuliyet almamanın bir yoludur.
Tıbbi endikasyon ne demek?
Endikasyon, tıbbi bir müdahalenin gerçekleştirilmesi için aranan tıbbi gereklilik şartı olarak tanımlanmaktadır. Tıbbi teşhis yada tedavi amacı gütmeyen, herhangi bir amacı olmayan yada hastaya zarar verme amacı taşıyan hiçbir müdahale endikasyon şartı taşımadığından hukuka uygun kabul edilemez.
You might be interested:  Ahseni Takvim Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)AS nedir FTR?
Ankilozan spondilit (AS) omurgada, pelviste, kalça, diz, ayaklar ve omuzlar benzer biçimde eklemlerde ağrı ve sertliğe yol açan iltihaplı bir hastalıktır. Ankilozan spondilit kronik bir hastalıktır ve kalıtsaldır.
Fizik tedavi ne işe yarar?
Fizik tedavi postür ve kas dengesizliğini düzeltmek, hareket kabiliyeti ve dayanıklılığı çoğaltmak için uygulanır. Eklemleri kuvvetlendirme, hareketlendirme, yumuşak dokuyu düzeltmek için sert terapi egzersizine ek olarak sertliğin azaltılması ve ağrıdan kurtulmak için nokta terapi içerebilmektedir.
Fizyoterapist kısaltması nedir?
PT Fizyoterapist anlamına gelir. En büyük kısaltma ve kısaltma veritabanında PT kısaltmasını listelemekten gurur duyuyoruz.
Kontrendikasyon ne demek örnek?
Kontrendikasyon bir ilaç ya da tedavinin kullanılmaması ihtiyaç duyulan durumların ifadesinde kullanılan bir kelimedir. Bu kelime zıt ya da ters tesir anlamlarında kullanılır. Mesela kalp hastası olan bir kişiye kalbini yoracak antidepresan ilaç verilmesi bu hasta üstünde ters tesir yapmış olacaktır.
Tedavisinde endikedir ne demek?
Endike, ilaç kullanımını özetleyen bir terimdir. Endike olmak ise ilaç tedavisinin gerekliliğini ve tedavinin işe yaradığını belirtir. Doğrusu Tedavi endike oldu demek, ilaç tedavisi işe yaradı ve sağlığın tekrardan kazanmış olduğu durumunu anlatır.
Endike ve kontrendike ne demek?
Endikasyon: İlacın kullanıldığı durumlar. Kontrendikasyon: İlacın kullanılmaması ihtiyaç duyulan durumlar.
Toplumsal endikasyon vakaları nedir?
Özürlü devamsızlık da hekim raporları ile belgelenir. Her insanın bilmiş olduğu benzer biçimde bu raporlar gerçek hastalıktan verilmez. Doktorlar kendi aralarında bu duruma ” toplumsal endikasyon ” derler, kısaca rapor hastalık için değil toplumsal nedenlerden dolayı verilmişti. Doktor ve aileler içinde bu mevzuda bir çıkar anlaşması vardır.
Operasyon endikasyonu ne demek?
Bir hastalıkta izlenecek tedavi yöntemi ve müdahalenin belirlenmesi, indikasyon. Bir ilacın hangi hastalıklara ve hangi şekilde uygun olacağını yada bir operasyonun hangi koşullarda lüzumlu bulunduğunu ifade eder.
You might be interested:  Ağda Kayıtlı Değil Ne Demek? (Correct answer)Tıpta kontrendikasyon ne demek?
Kontrendike, ifadesi tıbbi bir tedavi gereksinimine gereksinim duyulan sadece bu tedavinin hastaya daha da fazla zarar verebileceğinden, tedavi yapılamaması durumuna denmektedir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir