Endam Ne Demek? (Correct answer)

Contents1 Endam erkekler için kullanılır mi?2 Endam isminin anlamı nedir?3 Endamlı kime denir?4 Letafet ne demek tir?5 Arz ı endam etmek ne demek?6 Adam dilinde gıcık ne demek?7 Tığ benzer biçimde endamlı ne demek TDK?8 Letâfet ne demek Osmanlıca?9 Latif ne demek TDK?
Endam erkekler için kullanılır mi?
Muntazam endamlı ne demek TDK? Endam sözcüğü günümüzde halen kullanılır. Muntazam endamlı ifadesi orantılı görünüme haiz erkekler ve bayanlar için kullanılan bir sıfattır.
Endam isminin anlamı nedir?
Gül boylu, ince uzun, güzel endamlı.
Endamlı kime denir?
Uzun boylu kişilere endamlı ya da levend endam denir. Bunun haricinde, Osmanlı döneminde çekici, şirin ve güzel bayanlar için de aynı endamlı ya da hoşendam sözcükleri kullanılırdı.

Letafet ne demek tir?
Dilimize Arapçadan geçmiş olan Letafet kelimesi ”latafa” kökünden türetilmiştir. Latafa, hem şirin ve hoş hem de soyut ve ruhani anlamına gelirken, letafetin lügat anlamı güzelliktir.
Arz ı endam etmek ne demek?
tarif:salına salına dolaşmak. bir çağrışım olarak candan dan geliyor. kendini göstermek, ortalık yerde salınıp boyunu posunu göstermek, uzun süredir görünmeyen kişinin ortaya çıkıp boy göstermesi.
Adam dilinde gıcık ne demek?
Sinir bozucu, karşısındakini öfkelendiren, sıkan (kimse): “Ne gıcık adam.”
Tığ benzer biçimde endamlı ne demek TDK?
sf. Boylu, boyu bosu yerinde: “ Endamlı, balıketinde bir taze.” -A.
Letâfet ne demek Osmanlıca?
letafet / letâfet / لطافت / لَطَافَتْ Hoşluk, lâtiflik. Cisimden alâkayı kesip bir nevi nurâniyet kesbetmek. Güzellik, nezaket, yumuşaklık, hafiflik.
Latif ne demek TDK?
Latif kelimesi Türkçe’de “ince, zarif, hoş, kibar, nazik” anlamına gelir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir