Duyarlı Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)

Contents1 Duyarlı olmak ne anlama gelir?2 Duyarlı nedir tıp?3 Duyarlı davranış ne demek?4 Duyarlı duyarsız ne demek?5 Duyarlı olalım ne demek?6 Duyarlı olmayana ne denir?7 Ölçmede duyarlılık ne demek?8 Kişisel duyarlılık ne demek?9 Hücresel aşırı duyarlılık nedir?10 Yazınsal duyarlılık nedir?11 Fedakâr insan ne demek?12 Çevreye karşı duyarlı olmak ne demek?13 Duyarlı bakteri nedir?14 Yapıcı ne demek?15 Yadsınamaz ne anlama gelir?
Duyarlı olmak ne anlama gelir?
Duyarlı olmak, başkalarının görüşlerini, tutumlarını ve hissettiklerini umursamak anlamına gelir. Genel anlamda empati kabiliyeti yüksek, özgeci ve esirgemez insanoğlu duyarlı olarak nitelendirilir.
Duyarlı nedir tıp?
Duyarlılık yada sensitivite biyoistatistikte kullanılan bir terim; bir testin, hastalar içinden gerçek hastaları ayırma kabiliyetini gösterir. Bir testin duyarlılığın %100 olması, o testin tüm hastaları doğru olarak tanımlayabildiğini gösterir.
Duyarlı davranış ne demek?
Duyarlı tavır ne demek? Duyarlı: Dış etkenlere karşı duyarlığı olan, duygun, duyarlı. Duyar: Gövde üstünde uyarıldığında süratli ve kuvvetli tepkilere neden olan. Duygulu.

Duyarlı duyarsız ne demek?
Duyar kelimesine ek getirilerek türetilen duyarlı sözcüğü, dil devriminden sonrasında literatüre girdi. Çevresinde meydana gelen şeylere karşı duyarlı ve ilgili olan kişiler duyarlı olarak nitelendirilir. Bir tek kendi çıkarlarını düşünen kişilere ise duyarsız denir.
Duyarlı olalım ne demek?
Duyarlık; duyum ve duyguları hissetme,idrak etme kabiliyeti, duyarlılık, zayıf bir etkiye karşı tepki verebilme kabiliyeti manalarına gelmektedir. Duyarlı olmak ise, kişinin toplumda yada çevresinde olan vakalara tepki vermesi, duyarlılık göstermesi, herhangi bir şey yapması manalarına gelmektedir.
Duyarlı olmayana ne denir?
Çevrelerinde gelişen vakalara karşı ilgilidirler. Bunun tam tersi durumda davranan insanlara ise duyarsız yada umursamaz insanoğlu denir. Bu şekilde insanoğlu için vurdum duymaz tabiri de kullanılır.
You might be interested:  Beheri Ne Demek?(Çözülmüş)Ölçmede duyarlılık ne demek?
Duyarlılık: Ölçme aracının duyarlı olması gerçek değere ulaşmamızı sağlar. 10 soruluk bir kontrol ile öğrencinin puanını ölçmek ile 25 soruluk kontrol ile öğrencinin puanını ölçmek farklıdır. Duyarlı olması gerçek notunu ortaya çıkarır bu da güvenirliği etkisinde bırakır.
Kişisel duyarlılık ne demek?
Kişilerarası duyarlılık, kişilerarası düzeyde başkalarını doğru olarak algılaya- bilme ve uygun davranışlar sergileyebilme olarak tanımlanmaktadır. Sadece optimum düzeyde olmadığı takdirde kişilerarası ilişkilerde sorunlara yol açabilmektedir.
Hücresel aşırı duyarlılık nedir?
Hücre yüzeyindeki ya da ekstrasellüler konumdaki antijenlere yönelik antikorların etkin olduğu, direkt ya da indirekt sitotoksik sonuçların izlendiği tepkilerdir. Direkt sitotoksik tepkide, ilkin antijen ve antikor kompleksi (immun karmaşık) oluşur.
Yazınsal duyarlılık nedir?
Yazınsal duyarlık, yazarda, önceki yazarların devamı olmak fakat onların taklidinden uzak durmak, okurda öykünmek yazarlara yüz vermemek bilincidir.
Fedakâr insan ne demek?
Türk Dil Kurumu açısından ele alındığında özveri kelimesi ‘Bir amaç adına ya da gerçekleştirilmesi istenen herhangi bir durum için, kişisel çıkarlardan vazgeçme, fedakarlık’ anlamlarına gelmektedir.
Çevreye karşı duyarlı olmak ne demek?
Temiz havayı solumak, temiz sokaklarda yürümek, tabiat manzarasını seyretmek, bu nimetlere örnek olarak gösterilebilir. Çöplerle dolu, kirli bir çevrede bu güzelliklerin hiçbirinden yararlanamayız. Çevreye karşı duyarlı olmak, bizimle aynı yeri paylaşan öteki canlıların da yaşamına pozitif yönde tesir eder.
Duyarlı bakteri nedir?
Bakteriler, çevrelerinde meydana gelen değişikliklere süratli uyum sağlayabilen canlılardır. Antibiyotik direnci de bunun bir örneğidir. Belirli bir antibiyotiğe karşı direnç, söz mevzusu antibiyotiğin tedavi dozunda dirençli bakterileri öldüremediğini yada çoğalmalarına engel olamadığını ifade etmektedir.
Yapıcı ne demek?
1. Meydana getiren, oluşturan, ortaya çıkaran, gerçekleştiren. 2.
Yadsınamaz ne anlama gelir?
Yok sayılamaz, apaçık, inkar edilemez.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir