Dümen Ne Demek? (Question)

Contents1 Argoda dümen ne demek?2 Dümen neye denir?3 Dümen çekmek ne demek?4 Mazi nedir ne demek?5 Dümen hangi dil?6 CEZV ne demek?7 Yat direksiyonuna ne denir?8 Geminin alt kısmına ne denir?9 Aşağı çekmek ne demek?10 Dümen tutmak ne demek Ekşi?11 Iskele sancak alabanda ne demek?12 Maziye ne anlama gelir?13 Mazide kelimesi ne demek?14 Mazisi olmak ne demek?
Argoda dümen ne demek?
Hava ve deniz taşıtlarının arka tarafında, dışta bulunan, taşıta istenilen yönü vermeye ve taşıtı belirli bir doğrultuda götürmeye yarayan hareketli parça. ( argo ) Dalavere, hile.
Dümen neye denir?
Orijinal dilinde ”timon” şeklinde yazılan bu kelime, şilep, feribot ve vapur benzer biçimde deniz taşıtlarını istenilen istikamette götürmeye yarayan hareketli parça anlamına gelir. Bunun haricinde dümen sözcüğü mecazi anlamda da kullanılır.

Dümen çekmek ne demek?
[1] Yakınlarından habersiz gizli saklı ve yasak ya da hoşa gitmeyecek işler yapmak.
Mazi nedir ne demek?
Mazi kelimesinin TDK lügat anlamları fazlaca araştırılabiliyor. Mazi sözcüğü TDK’ya nazaran, geçmiş vakit anlamındadır. Geçmişi ifade eden kelimelerden biri de, mazi kelimesidir. Mazi, fazlaca sık olarak geçmiş anlamında kullanılabiliyor.
Dümen hangi dil?
Dümen kelimesi İtalyanca kökenlidir.
CEZV ne demek?
Cezb kelimesi Türkçe’de “çekme, baştan çıkarma, yerçekimi” anlamına gelir. Arapça sözcük Arapça caḏaba جذب z “kendine doğru çekti” fiilinin masdarıdır.
Yat direksiyonuna ne denir?
Deniz ve hava vasıtalarına yön vermeye yarayan parça. Yüzmekte olan bir gemide su, dümenin iki tarafınca geçer.
Geminin alt kısmına ne denir?
Vapur seyrederken rotasını değiştirmekte kullanılan dümen (Rudder), teknenin kıç bodoslamasında bulunur. Gene geminin kıç tarafında bulunan kapalıbir yerde dümen makinesi ve donanımı elektrik gücü ile çalışır.
You might be interested:  Design Ne Demek?(En iyi çözüm)Aşağı çekmek ne demek?
Taşıtı bir yere bırakmak, koymak. Germek. İçine almak, emmek. Bir yerden başka bir yere taşımak.
Dümen tutmak ne demek Ekşi?
biladeri hapisten çıkan iş adamlarının göze batmadan uzamak için kullandıkları yöntem.
Iskele sancak alabanda ne demek?
Genel ve çoğunlukla kullanılan bir vapur dümen komutu da alabanda komutudur. İskele alabanda sözü de dümeni sola doğru tam bir halde sonuna kadar çevirmektir. Sancak alabanda ise vapur dümenini sağa doğru sonuna kadar çevirmektir.
Maziye ne anlama gelir?
Geçmişte kalmak, yürürlükten ve işlerlikten çıkmak. To belong to past days.
Mazide kelimesi ne demek?
Maziye karışmak ( mazide kalmak): (deyiminin anlamı) Geçmişte kalmak, yürürlükten ve işlerlikten çıkmak. Geçmişe mazi, yenmişe kuzu derler: (atasözünün anlamı) Bir şey vakit aşımına uğrayınca üstünde durulmaz; bu yüzden geçmişi unutmak, bugüne ve geleceğe bakmak lazımdır.
Mazisi olmak ne demek?
Geçmiş vakit. Geçen, geçmiş olan.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir