Dızo Ne Demek? (Correct answer)

özellikla istanbul varoşlarında kullanılan günlük konuşmalarda hırsız kelimesinin argo karşılığı olarak kullanılan sözcük.
Contents1 Bremin ne demek anlamı?2 Dızcı ne demek?3 Tırrek Kürtçe ne demek?4 Bremin kimlere denir?5 KUZI Keri ne?6 Her biji Bremin ne demek?7 Dızcı gömleği ne demek?8 Dız dız ne demek?9 Tırrek sövgü mü?10 Çük çük ne demek?11 Tırsak ne demek TDK?12 Cani kimlere denir?13 Kürtçe Çıtki ne anlama gelir?14 Seçkin bir kesim ne demek?
Bremin ne demek anlamı?
kürtçe’de kardeşim anlamına gelen sözcük. eriller için kullanılır. nerede bir kürtçü, devlet düşmanı, pkk yandaşı var ise istisnasız aralarında bir kod benzer biçimde kullandıkları kardeş-im anlamına gelen kelime.
Dızcı ne demek?
hırsızlara yeni kültürde söylenen kelime.
Tırrek Kürtçe ne demek?
son günlerde kullanılan ve baya yaygınlaşmış bir kelime olan tırrek, sözcük olarak salak, odun kafalı benzer biçimde anlamlar ihtiva eder. doğuda kürtler fazlaca kullanır, özelikle diyarbakır da ezelden beri kullanılan bir kelimedir. bir kahvehanenin önünden geçerken bile bu kelimeyi duyabilirsiniz. korkmak anlamında kullanılır.

Bremin kimlere denir?
Kürtçe bremîn kelimesi Türkçe adam kardeşim anlamına gelmektedir. Biremin kelimesinin kökü Bra (bira) ise adam kardeş anlamına gelmektedir. Erkekler içinde kullanılır.
KUZI Keri ne?
kürtçe “eşeğin amı” manasına gelir. ek olarak gündelik hayatta, hoş olmayan durumları anlatmak için kullanılır. örnek: “dün gece fazlaca içtim, baya kuzi keri oldum” benzer biçimde.
Her biji Bremin ne demek?
b- her biji. türkçe karşılığı kelime anlamıyla “fazlaca yaşa” olan kürtçe söz grubu. evet, aynen o şekilde, hapşırana da söyleniyor. cevaben de “senle birlikte” anlamında “te wahi” deniyor.
Dızcı gömleği ne demek?
İri iri çiçekli böcekli desenli gömlekler.
Dız dız ne demek?
tahminime bakılırsa “hırsız” anlamına gelen farsça “düzd/duzd” kelimesinden galat bir sözcük. klasik edebiyatta karşılaşmak mümkün bu sözcükle. örnek “dil düzdü” (gönül hırsızı). bugün argoda hırsız anlamında kullanılıyor. eylem hali ise dızlamak.
You might be interested:  Misyoner Ne Demek? (Question)Tırrek sövgü mü?
Tırrek kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüklerinde belirli bir anlamı bulunmuyor. Halk içinde yayılan bir kelimenin korkak anlamına geldiği söylentisi bulunuyor.
Çük çük ne demek?
Çük kelimesi Türkçe’de ” ufak sopa, sopacık” anlamına gelir.
Tırsak ne demek TDK?
yüreksiz şahıs sıfatı. bir tek kaba kuvvetden değil, söz dalaşındanda kaçar. korkak.
Cani kimlere denir?
Cani Kime Denir? Halk içinde yaygın olarak ve ek olarak Türk Dil Kurumu üstünden bakılmış olduğu zaman, cani kelimesinin anlamı, ‘Gaddar yada acımasız kimse’ şeklinde ifade edilmektedir. Hem de vicdanı olmayan ve başka insanlara acımasız bir halde zarar veren kişiler adına bu kelime kullanılır.
Kürtçe Çıtki ne anlama gelir?
Kürtçe çıtki yada tu çi dıkî kelimesi Türkçe ne yapıyorsun? anlamına gelmektedir.
Seçkin bir kesim ne demek?
Seçkin kelimesi daha fazlaca toplumun sosyetik kısmı için kullanılır. Seçkin konuşma dilinde etkin mevkilerde bulunan itibarlı kesim için söylenmektedir. Kelime ve terim anlamı olarak ise her açıdan kültürlü şahıs ya da kişilere denilir. Seçkin kişi için değil, toplumun belirli bir kısmı için kullanılır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir