Diyare Ne Demek?

Diyare ya da vatandaşlar tarafınca malum ismiyle ishal, günde üç seferden fazla, sulu ve gevşek dışkılama halidir. Oldukça yaygın karşılaşılan bir problem olan diyare, çoğu zaman hususi bir bakım yada tedavi gerektirmeden bir yada birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.
Contents1 Diyare nedir sebepleri?2 Osmotik diyare nedir tıp?3 İshale hangi vitamin iyi gelir?4 Çoçuklarda karın ağrısı ishal ne iyi gelir?5 Bağırsaklarda diyare ne demek?6 İshale ne iyi gelir erişkin?7 Kronik ishal nedir tıp?8 Eksudatif ishal nedir?9 İshale yol açan hastalıklar?10 Şiddetli karın ağrısı ishal niçin olur?11 Yaşlılarda ishali ne keser?12 Su benzer biçimde ishale ne iyi gelir?13 Karnı ağrıyan çocuğa ne iyi gelir?14 Karın ağrısına ne iyi gelir evde?15 Üşütmüş karın ağrısına ne iyi gelir?
Diyare nedir sebepleri?
İSHAL ( DİYARE ) NEDİR? İshal, bağırsak hareketlerinin sıklığında bir artış ya da dışkı şeklinde bir azalma şeklindedir. Bir çok ishal vakası bakteriler, virüsler yada parazitlerden oluşur. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit dahil olmak suretiyle inflamatuar bağırsak hastalıkları (IBD) kronik ishale niçin olabilir.
Osmotik diyare nedir tıp?
Osmotik ishal, sindirim sisteminde etken osmotik bir tesir icra eden emilemeyen bir maddenin niçin olduğu ishaldir. Bir oldukça laksatifler bu yolla tesir gösterirler. Açlıkta durur. Sekre- tuvar ishalde ise, dışkı büyük hacimli ve bolca suludur, dışkı kan, yağ ve cerahat (lokösit) içermez.
İshale hangi vitamin iyi gelir?
Sindirimi zor olmayan gıdaların tüketilmesi ishali geçirecektir. Gene sıvı kaybı yaşandığından dolayı enerji kaybı da yaşayabilirsiniz. Vücudunuzun daha süratli şekilde ishali iyileştirmesi için C vitamini ağırlıklı beslenmelisiniz.

Çoçuklarda karın ağrısı ishal ne iyi gelir?
Anne sütü, ishalden korumuş olan mühim bir gıda deposudur. Anne sütü alan bebekler daha acele iyileşmektedir. Eğer çocuk 6 aydan büyük ise ishal durumlarında ev yoğurdu, patates püresi, pirinç lapası ve muz püresi verilebilir. İshal döneminde küçüklere yağlı ve şekerli besinler verilmemelidir.
You might be interested:  Baytar Ne Demek? (Question)Bağırsaklarda diyare ne demek?
Diyare, bağırsak hareketlerinin tertipli emek harcamaması sonucunda gün içinde birden fazla kez sulu dışkılama görülmesidir. Bilhassa de yazları oldukça sık görülür. Büyük tuvaleti tutamama, halsizlik, kusma, bulantı ve karın bölgesinde yoğun gaz benzer biçimde emareler ishalin habercisidir.
İshale ne iyi gelir erişkin?
İshal olan kişilerin kullanımı ihtiyaç duyulan doğru besinler kabuksuz elma, havuç suyu yada taze havuç, muz, pirinç lapası, pirinç çorbası yada pirinç suyu, patates haşlama yada püresi, yoğurt ve ayrandır. İshale iyi gelen bir öteki yöntem ise limonlu kahve yöntemidir.
Kronik ishal nedir tıp?
Kronik ishal ise minimum dört hafta süresince devam eden ishali ifade eder. Çoğu zaman altında bağırsak hastalığı yada bozukluğu benzer biçimde bir tıbbi niçin bulunur.
Eksudatif ishal nedir?
4) Eksüdatif ishal: Müküs,kan ve serum proteinlerinin barsak mukozasından eksüdasyonu sonucunda oluşan diyareler.
İshale yol açan hastalıklar?
Bununla beraber ishale sebep olan hastalıklar da vardır. Diyare sebepleri olarak sıralanan bu hastalıkların bazıları şu şekildedir:

Mide gribi.
Besin zehirlenmesi.
Bakteriyel bağırsak enfeksiyonu.
Besin alerjileri.
Huzursuz bağırsak sendromu.
Laktoz intoleransı
Ülseratif kolit.
Çölyak hastalığı

Şiddetli karın ağrısı ishal niçin olur?
Akut gastroenterit, mide ve bağırsakların iltihabıdır (enflamasyonudur). Bu hastalıkta ishal ana bulgu olup, ishale bulantı, kusma, ateş ve karın ağrısı eşlik edebilir. Akut gastroenterit çoğu zaman bir virus yada bakteri, daha ender olarak da bir parazitin vücuda alınmasıyla meydana gelir.
Yaşlılarda ishali ne keser?
– Havuç, soyulmuş elma, pirinç suyu, patates haşlaması yada püresi, yoğurt ve ayran birçok kişinin evinde bulunan ve ishale etkili başlıca yiyeceklerdir.
Su benzer biçimde ishale ne iyi gelir?
İshale iyi gelen öteki yiyecekler ise şu şekilde sıralanabilir;

Elma.
Havuç
Muz.
Haşlanmış patates.
Yoğurt.
Pirinç lapası
Leblebi.

You might be interested:  Mukim Ne Demek? (Question)Karnı ağrıyan çocuğa ne iyi gelir?
Evlatların karın ağrılarına iyi gelen ilk şey zencefil çayı olmaktadır. Kramp ve sancıları azaltmaktadır. Üşütme kaynaklı ise o süre ayakların sıcak tutulması gerekmektedir. Ballı su ise bilhassa kabızlık sebebi ile olan ağrıların geçmesinde etkili olmaktadır.
Karın ağrısına ne iyi gelir evde?
Karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt olabilecek, ağrılarınızı hafifletecek besinler ise şöyleki:

Muz.
Elma püresi.
Zencefil çayı
Nane.
Sirkeli ballı su ya limonsu ballı su.
Yoğurt.

Üşütmüş karın ağrısına ne iyi gelir?
Tatlı bademler havanda ezilir. Ezilen bademler süt ile karıştırılarak içilirse ağrıyı hafifletir. Elma püresi mideyi rahatlatır, kolayca sindirilir ve ishal sebebiyle oluşan karın ağrılarını rahatlatır. Soğuk algınlığı, üşütme sebebiyle ağrı çekiyorsanız adaçayı ve kuşburnu benzer biçimde çaylar da yarar sağlar. 4


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir