Direkt Ne Demek?

Contents1 Direkt mi yoksa direk mi?2 Direkt ne için kullanılır?3 Direkt olarak mı?4 TDK direk {nasıl} yazılır?5 Direkt nasil okunması mümkün?6 Bende de {nasıl} yazılır?7 Şuan {nasıl} yazılır?8 Yanlış kelimesi {nasıl} yazılır?9 Yüce orta nasil yazilir?10 Yalnız {nasıl} yazılır?11 Yada {nasıl} yazılır?12 Vejetaryen kelimesi {nasıl} yazılır?13 Direkt nasil yazılır?14 Unvanı {nasıl} yazılır?15 Tıraş kelimesi {nasıl} yazılır?
Direkt mi yoksa direk mi?
TDK’nın güncel yazım kılavuzunda sık sık aranan bu kelimelerden biri de ‘ direkt ‘tir. DİREKT NASIL YAZILIR? Bu kelimenin “ direkt, direk ” mi olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı direkt şeklinde olmalıdır.
Direkt ne için kullanılır?
Bir şeyin direkt yapıldığını belirtmek için ” direkt olarak” kalıbı kullanılır.
Direkt olarak mı?
Direk {nasıl} yazılır sorusunun TDK’ya nazaran cevabı: ” direkt ” şeklindedir. İki sessiz harfin yan yana gelmesiyle oluşan ses vakası sebebiyle direkt kelimesinin söylenişi güçleşiyor. TDK’ya nazaran direk kelimesinin doğru yazılışı direkt şeklindedir.

TDK direk {nasıl} yazılır?
Bu kelime çoğu zaman Direk şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Direkt şeklinde olmalıdır.
Direkt nasil okunması mümkün?
Direkt sözcüğü ise, Fransızca kökenli bir kelime ( direct ) ve aracısız, direkt, doğruca anlamına geliyor. Konuşma dilinde direk olarak, direkten, direk olaraktan şeklinde yanlış kullanımlara çokça denk geliyorum. Yazıldığı şeklinde direkt olarak okunuyor. Kısaca söyleniş ederken sonundaki “t” harfini okuyoruz.
Bende de {nasıl} yazılır?
Bende TDK ‘ya Nazaran Doğru Yazılışı Ben de TDK ‘ya nazaran ayrı yazılmaktadır. Kelimenin doğru yazımında de eki devamlı ayrı olarak yazılmaktadır. Dahi anlamını taşıyan de eki ayrı yazılır.
Şuan {nasıl} yazılır?
Şu an kelime grubu hem cümlede hem de Sorusunun cevabı anlamı üstünden kullanılabilmektedir. Tam o anda gerçekleşen bir durumu özetleyen ifadeye haizdir. Türk Dil Kurumu üstünden bakılmış olduğu zaman ise bu kelime grubunun doğru yazılışı, ‘ Şu an ‘ şeklinde öne çıkıyor.
You might be interested:  Kızılbaş Ne Demek?(Çözünme)Yanlış kelimesi {nasıl} yazılır?
Yanlış kelimesinin doğru yazılışı kişilerce oldukca merak ediliyor ve araştırılıyor. Yanlış kelimesinin TDK ‘ya nazaran doğru yazılışı, ” yanlış ” şeklindedir. TDK bu mevzuda tüm kelimelerin doğru şekilde yazılışlarını belirliyor.
Yüce orta nasil yazilir?
TDK sözlüklerine nazaran ” yüce orta ” ayrı yazılıyor. Bazı örneklerde görülen ” uluorta ” şeklinde yazımlar ise yazım hatasıdır. 2. zarf Her insanın içinde açık bir şekilde, çekinmeksizin.
Yalnız {nasıl} yazılır?
Söz mevzusu kelimenin TDK ‘ya nazaran doğru yazılışı ise, yalnız şeklinde olmaktadır. Bu kelimenin yanlış olan yazılışı ” yanlız ” olarak yazılmış olanıdır. Doğru olarak yazılmış olan şekli ise ” yalnız ” şeklinde yazılmış olanıdır.
Yada {nasıl} yazılır?
Bu sözcüğün ” yada ” mı yoksa ” ya da ” mı şeklinde yazıldığı sorgulanmaktadır. Bu kelimenin doğru kullanışı ya da olarak tanımlanmıştır. Kısaca bitişik değil ayrı yazılması gerekir. Yada şeklinde yazılması yanlış kullanımdır.
Vejetaryen kelimesi {nasıl} yazılır?
Vejetaryen {nasıl} yazılır sorusunun TDK ‘ya nazaran cevabı: “vejataryen” şeklindedir.
Direkt nasil yazılır?
Yabancı kökenli bir kelime olması ile birlikte direkt sözcüğü, yan yana gelen sesli harfler ile birlikte hatası ve doğrusu üstünden karıştırılabilmektedir. Direkt {Nasıl} Yazılır? Bu kelimenin doğru şekilde yazılışı, ‘ Direkt ‘ biçiminde el alınmış halidir.
Unvanı {nasıl} yazılır?
TDK ‘ya nazaran unvan kelimesinin doğru yazımı unvan olarak vurgulanıyor. Ünvan şeklinde yazılması yanlış yazım olarak değerlendiriliyor.
Tıraş kelimesi {nasıl} yazılır?
Tıraş olmak, tıraş etmek, traşı gelmek şeklinde birleşik kelime olarak ta kullanılmaktadır. Traş olarak yazımı hatalı yazım olarak kabul edilmektedir. Doğru yazımı ise tıraş olarak kabul edilip kullanılmaktadır. Bu örnekte tıraş kelimesi sakal ve bıyıkların kesilmesi anlamında kullanılmıştır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir