Dilan Ne Demek?(En iyi çözüm)

Dilan isminin kelime anlamı dans yada düğündür. An sözcüğü ise Kürtçedeki çoğul ekidir. Bu çoğul eki Türkçede “ler, lar” olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple Dilan adı gönüller yada kalpler anlamına gelmektedir.
Contents1 Dilan kürtçe isim mi?2 Farsçada Dilan ne demek?3 Zilan kürtçe ne demek?4 Dilan kuranda geçiyor mu?5 Dilan adı günah mı?6 Dilan adam adı olur mu?7 Dilan Farsça mı?8 Dilda ne demek anlamı?9 Nisa adı ne anlama gelir?10 Zilan katliamı kim yapmış oldu?11 Zilan adı kaç kişide var?12 Zelal adı ne anlama gelir?13 Sude isminin anlamı ne demek?14 Irem adı hangi dil?
Dilan kürtçe isim mi?
Dilan ” dil ” ve “an” kelimelerinden oluşmuş kürtçe kökenli kız evlatları için kullanılan bir addır. Dil “kalp, gönül” anlamına gelmektedir. Bu bakımdan “gönüller, kalpler” anlamına gelmektedir.
Farsçada Dilan ne demek?
aslı farsça olan an ekinden türeyip dil esasen gönül demek olduğundan de gönül alan, gönlü güzel olan anlamına gelir efenim. güzel bir kız ismidir.
Zilan kürtçe ne demek?
Zilan adı Kürtçe kökenli bir isimdir. Zilan isminin anlamı tekrardan doğuş şeklinde geçmektedir.

Dilan kuranda geçiyor mu?
Dilan İsmi Kuranda geçiyor mu? Dilan adı Kuran’da geçmemektedir.
Dilan adı günah mı?
Dilan isminin konulması caiz midir? Dilan isminin kullanılması islami açıdan caizdir ve kullanılmasında bir sakınca yoktur.
Dilan adam adı olur mu?
Dilan adı ne yazık ki Kur’an’da geçen adlar içinde yer almaz. Sadece ismin anlamına bakıldığında kız çocuklarına konmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Caiz olan adlar içinde bulunur.
Dilan Farsça mı?
Dilan ” dil ” ve “an” kelimelerinden oluşmuş kürtçe kökenli kız evlatları için kullanılan bir addır. Dil “kalp, gönül” anlamına gelmektedir.
You might be interested:  Call Ne Demek?Dilda ne demek anlamı?
okunuşu dılda şeklinde olan kürtçe bir isim. dil * ve da * kelimelerinden oluşur. lügat anlamı tutkun anlamına gelir. gönül vermiş anlamına gelir. ek olarak selahadin * başkan’ın kızının ismidir.
Nisa adı ne anlama gelir?
Nisa adı Kur’an-ı Kerim’de geçen Nisa suresinden gelmektedir. Nisa isminin direkt anlamı ise hanım anlamına gelir. Zekaları ve ruhsal yönleri oldukça güçlü olan Nisa adını taşıyan bayanlar kırılgan da bir yapıya haizdir. Bilhassa sergiledikleri tavır ve saygılı duruşları ile bilinirler.
Zilan katliamı kim yapmış oldu?
Zilan Katliamı yada Zilan Deresi Katliamı yada Zilan Deresi Kırımı (Kürtçe: Komkujiya Zîlan yada Komkujiya Geliyê Zîlan ), 1930 yılının Temmuz ayında Ağrı Dağı İsyanları esnasında Ferik Salih Omurtak komutasındaki 9. Kolordu tarafınca Üçüncü Ağrı Harekâtı başlatılmadan ilkin Van ilinin Erciş ilçesinde yer edinen Zilan
Zilan adı kaç kişide var?
Tabloya bakılırsa Türkiye’de 16 bin 585 şahıs Zîlan, 13 bin 865 şahıs Mazlûm, 7 bin 822 şahıs Berîtan, 260 şahıs de Şoreş adını kullanıyor. Tabloda yer edinen Türkiye’nin 79 ilinden her birinde bu adlardan minimum biri kullanılıyor.
Zelal adı ne anlama gelir?
Zelal isminin anlamı arı, duru, berrak ve saydam olarak geçmektedir.
Sude isminin anlamı ne demek?
Kız çocuklarına çoğunlukla verilen Sude adı birden oldukca anlamı taşımaktadır. Buna bakılırsa sürmeli, boyanmış yada işlenmiş anlamlarına gelir. Bunun haricinde sürgün edilmek anlamı vardır. Ek olarak bir tarla benzer biçimde sürülmüş, işlenmiş verimli anlamlarını içermektedir.
Irem adı hangi dil?
İrem adı, Kur’an-ı Kerim’de geçmektedir. Fecr suresinde aktarılan ayetlerde Ad Kavmi tarafınca meydana getirilen bahçeler İrem olarak ifade edilmektedir. Söz mevzusu bahçelerin Yemen’de olduğuna inanılmaktadır. İrem adı Arapça kökenli bir sözcüktür.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir