Bodur Ne Demek?(En iyi çözüm)

Contents1 Bodur neye denir?2 Bodur olmak nedir?3 Bodur çocuk ne demek?4 Çorak Toprak ne demek lügat anlamı?5 Bodur ağaç ne demek?6 Tıknaz yapılı ne demek?7 Bodur ve yarı bodur ne demek?8 Bodurluk hastalığı nedir?9 Bir çocuğun boyu yılda kaç santimetre uzar?10 Adam evladı ne süre boy atar?11 Çorak toprak {nasıl} olur?12 Öykünmek ne anlama gelir?13 Çoraklaşma ne demek?
Bodur neye denir?
Alçak boylu, bacaksız, bücür, cüce. Enine nazaran boyu kısa ve tıknaz olan.
Bodur olmak nedir?
Bodur olmak ne demek? i. Oldukca kısa boyluluk, boyca kısa ve alçak olma: “Bu bodurlukla bu kız {nasıl} evlenecek bilmiyorum.”
Bodur çocuk ne demek?
Büyümeyen ağaçlara ve kısa boylu insanlara bodur denir.

Çorak Toprak ne demek lügat anlamı?
Çorak Toprak ne demek? (Arazi için) Bitek olmayan, bitkinin gelişmesine elverişsiz kuru toprak. Toprak damlara döşenen su geçirmez, sert ve kara bir çeşit killi toprak. Kimi toprakların yüzünde toplanarak beyaz bir katman oluşturan ve eskiden barut yapmakta kullanılan potaslı, sutlu tuz.
Bodur ağaç ne demek?
Bodur ağaç; ağaçları küçülterek bir alana daha çok ağaç dikilmesi şeklinde olmaktadır. Bu ağaçların budaması, hasat ve ilaçlaması kolay bir halde yapılmaktadır. Bu ağaçlar bodur olmasına karşın ufak meyveler vermezler. Bodur olan bu ağaçlar ufak bir alana birçok şekilde ekilmesi mümkündür.
Tıknaz yapılı ne demek?
Şişmanca, toplu, kısa ve kalınca yapılı.
Bodur ve yarı bodur ne demek?
Bodurluk fidanların dikim mesafesini ifade eder; dekara kaç tane fidan dikilebileceğiyle alakalıdır. Mesela klasik meyve ağaçlarının bir çoğunu 5m x 5m = 25 metrekare alana bir fidan gelecek şekilde dikilebiliyorken yarı bodur ağaçlar 4m x4m = 16 metrekare alana dikilebilir.
You might be interested:  Alina Ne Demek?(En iyi çözüm)Bodurluk hastalığı nedir?
Vücut oranının düzgüsel olduğu boy kısalıkları içinde Türkiye’de uzun soluklu beslenme bozukluğu sonucu gelişen ve ” Bodurluk ” diye adlandırılan boy kısalığının yüzde 10 oranında görüldüğünü bildiren Darendeliler, bilhassa yaşamın ilk yıllarındaki beslenme bozukluklarının, daha sonraki yaşlarda boy kısalığına niçin
Bir çocuğun boyu yılda kaç santimetre uzar?
Gelişme geriliği var mı? Bir çocuğun belli bir süredeki, mesela 6 aylık yada 1 senelik süre dilimindeki uzama miktarı gelişme hızı olarak adlandırılıyor. Yaşamın ilk yılındaki averaj gelişme hızı 25 santimetre iken, ikinci yılda 12 santimetre, üçüncü yılda 8 santimetre, altı yaştan ergenliğe kadar olan dönemde ise senelik 5-6 santimetre kadardır.
Adam evladı ne süre boy atar?
Gelişme ( boy anlamında) kızlarda 18, erkeklerde 19 kemik yaşına ulaşıldığında tamamlanıyor. Kemik yaşı, takvim yaşı adında olan ve insanoğlunun doğum evveliyatına nazaran hesaplanan yaştan değişik olarak değerlendiriliyor. Bundan dolayı aynı boyda olan iki adam çocuğun kemik yaşları değişik olabiliyor.
Çorak toprak {nasıl} olur?
Tuzların kimyasal yapılarının değişik olmasına bağlı olarak, değişik çevresel koşullarda değişik tuzlu topraklar oluşur. Çorak topraklar, orijinleriyle ilgili organik faktörlere ek olarak, çoğunlukla insanların yanlış toprak ve su yönetimleri sonucunda oluşurlar.
Öykünmek ne anlama gelir?
Kelime olarak; birine yada bir şeye benzemeye çalışmak, öykünmek etmek anlamına gelen öykünme, aşağıdaki anlamlara gelebilir: Öykünücü, bir bilgisayar ortamını donanımsal yada yazılımsal olarak öykünmek eden yazılım. Öykünmek, bir öğeye benzemeye emek verme, başka kimselerin davranışlarını öykünmek etme.
Çoraklaşma ne demek?
Çoraklaşmak işi. Toprak alt tabakasında bulunan tuz ve bazların kılcallık yolu ile toprak yüzeyine çıkması sonucu nebat gelişiminin zorlaşması.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir