Bilhassa Ne Demek?(Çözülmüş)

Contents1 Tersine ve bilhassa ne demek?2 Bilhassa ne demek cümle içinde?3 Zira ne anlama gelir?4 Bu vesile ile ne demek?5 Tersine ne demek cümle içinde?6 Bilhassa {nasıl} yazılır Osmanlıca?7 Bilmukabele nerelerde kullanılır?8 Yadırgamaz olmak ne demek?9 Ya kadim ne demek?10 Zira ne demek TDK?11 Zira ne demek örnek?12 Fazlaca müteşekkir olmak ne demek?13 Vesile oldunuz ne demek?14 Vesileyi ne demek?15 Hayırlara vesile olması ne demek?
Tersine ve bilhassa ne demek?
Tersine. Bilhassa: Bilhassa. Tersine: Tersine, aksine.
Bilhassa ne demek cümle içinde?
Herhangi bir vakası ya da durumu vurgulamak açısından bilhassa kelimesi Türkçede oldukca önemlidir. Geçmişten günümüze kadar aynı anlamı üstünden gelmiş ve hala oldukca sık değerlendirilen sözcüklerden biridir. Başka bir örnek ile yanıt vermek gerekirse; ” Bilhassa bu mevzuyu oldukca ciddiye alman gerekir.”
Zira ne anlama gelir?
Zira, parmak uçlarından dirseğe kadar olan kısma denk düşen uzunluk biriminin adıdır. Türk halklarının kullandığı eski ölçümü birimlerindendir. 1 zira averaj 0,57417 m²’dir.

Bu vesile ile ne demek?
En yakında bulunan bir varlığı yada birazcık ilkin anılan bir şeyi işaret yolu ile belirtmek için kullanılan bir söz.
Tersine ne demek cümle içinde?
Tersine, cümle içinde zıtlık anlamı vermek için kullanılmaktadır. Tersine teriminin anlamının görülebileceği bazı cümle örnekleri aşağıda yer verilmiştir. – Toplantı esnasında bu mevzuda oldukca tecrübeli bulunduğunu vurgulamıştı, tersine durum o şekilde değilmiş. – Tersine bu okuldan {hiç de} hoşlanmadığımı fark ettim.
Bilhassa {nasıl} yazılır Osmanlıca?
bilhassa / bilhâssa / بالخاصه / بِالْخَاصَّه
Bilmukabele nerelerde kullanılır?
Birinin söylediği söze karşılık söylenen “ben de, size de, sizlere de” anlamında kullanılan bir söz. Örnek: “Hürmetler ederim. – Bilmukabele.
You might be interested:  Atıf Ne Demek?(Çözünme)Yadırgamaz olmak ne demek?
TDK Lügat anlamına gore tek anlamı bulunmaktadır. Yadırgamak kelimesinin anlamı kendine yabancı gelen bir hiç kimseye, duruma yada şeye alışamamak, ısınamamaktır.
Ya kadim ne demek?
Kadim, başlangıcı geçmişin derinliklerinde bulunan ve oldukca eskilere uzanan; “öncesiz” anlamlarında kullanılan bir sıfattır. Kadim ne demek sorusunun yanıtını, özetlemek gerekirse bu şekilde açıklamak mümkündür. Kadim kelimesinin kökeni, Arapçaya dayanmaktadır. Kadim kelimesinin eş anlamlısı, “devamlı” ve “öncesiz” kavramlarıdır.
Zira ne demek TDK?
Türk Dil Kurumu açısından zira direkt ‘bu sebeple’ anlamı taşımaktadır. İki cümleyi birleştirici bir tesir oluşturan zira kelimesi, ihtiyaca gore hem yazılı hem de sözlü olarak ifade edilebilmektedir. TDK bünyesinde verilmiş olan bu sebeple anlamı ile değişik cümleler de kullanabilirsiniz.
Zira ne demek örnek?
Zira kelimesinin anlamı; bu sebeple şundan dolayı anlamlarına gelmektedir. Örnek Cümleler; Bu ödevi yapmalısın zira bu ödevden aldığın puan notlarına yansıyacaktır. Bu yemeği yememelisin zira alerjin artabilir.
Fazlaca müteşekkir olmak ne demek?
Müteşekkir ile birlikte bununla beraber müteşekkir kalma şeklinde kelime grubu bulunmaktadır. Bu sözcük ise TDK üstünden, ‘bir duruma karşı teşekkür etme durumuna girmek’ biçiminde ifade edilebilir. Genel anlamda kibarlık ve naiflik ile birlikte saygılı bir halde teşekkür etmek anlamı üstünden de ele alınabilmektedir.
Vesile oldunuz ne demek?
tüm türkiye tarafınca kendi anlamı haricinde kullanımı yamultulan, esnetilen kelimelerden biridir. gerçek anlamı: hayırlı, güzel ve iyi işlere niçin, sebep olmaktır.
Vesileyi ne demek?
Vesile kelimesi Türkçe’de “aracı, vasıta, yöntem, fırsat” anlamına gelir. Arapça wsl kökünden gelen wasīlat وسيلة z “aracı, vasıta, yöntem, fırsat” sözcüğünden alıntıdır.
Hayırlara vesile olması ne demek?
yapilan isin sebep olacagi islerin de hayirli seyler olmasi durumu. sözgelişi bir referandumda hayır oylarına çalışmak.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir