Biji Serok Ne Demek?

Biji Serok, Kürtçe bir kelimedir. Anlamı ise “Yaşasın Başkan” anlamına gelir. Buna ek olarak Serok kelimesinin anlamı “Başkan, önder” manalarına geliyor. Biji kelimesinin Türkçe anlamı ise “yaşasın” anlamına gelmektedir.
Contents1 Biji kürtçe ne demek?2 Her biji Türkçe ne demek?3 Her Biji Apo ne demek?4 Biji Azadi ne demek?5 Her biji Peşmerge ne demek?6 Jin jiyan ne demek?7 Biji Kürdistan anlamı nedir?8 Heri Biji ne demek kürtçe?9 Kürtçe Her biji heval ne demek?10 Abdullah Öcalan şu anda nerede?11 Reber Apo ne demek?12 Sayın Abdullah Öcalan kimdir?13 Sulh kürtçe anlamı nedir?14 Sen Jiyan ol ben azad ne demek?15 Kürtçe Sero ne demek?
Biji kürtçe ne demek?
yaşasın anlamına gelen kürtçe ünlem.
Her biji Türkçe ne demek?
Her Biji çoğu zaman Çeşitli miting ve gösterilerde çarpıcı söz şeklinde kullanılan hem de Birisini övmek, kutlamak anlamıyla da kullanılmaktadır. Türkçede ” Her Biji ” = “Oldukça Yaşa” anlamıa gelmektedir.

Her Biji Apo ne demek?
Apo kelimesi Abdullah Öcalan isminin kısaltmasıdır. Biji serok apo; Kürt topluluğu tarafınca kullanılan bir slogandır. Türkçe’de “Yaşasın Önder Apo ” anlamına gelmektedir. Kürt halkı tarafınca kendi liderleri olarak gördükleri Abdullah Öcalan lehine attıkları bir slogandır.
Biji Azadi ne demek?
kürtçe “yaşasın sulh ve özgürlük” anlamına gelen söz öbeği.
Her biji Peşmerge ne demek?
1920’lerde Şimal Irak’ta özgür Kürt devleti hedefine ulaşmak için ilk kez tarih sayfasında ortaya çıkmış bağımsızlıkçı Kürt hareketinin silahlı bir birimidir.
Jin jiyan ne demek?
” Jin jiyan jiyanê ne kuje”: Kürtçede hanım yaşamdır, yaşamı öldürmeyin manasında kullanılan bir slogandır. ” Jin jiyan azadi! ” = Hanım yaşam özgürlük!
You might be interested:  Linda Ne Demek?(Çözünme)Biji Kürdistan anlamı nedir?
Biji kelimesi Türkçe’de “yaşasın” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) bijî “yaşasın” sözcüğünden alıntıdır. Biji kelimesi tarihte malum ilk kez m (1988): Sanıklar hep bir ağızdan Kürtçe olarak ” Biji PKK” (yaşasın PKK), ” biji serxwebun” (yaşasın bağımsızlık) ” biji Apo” (yaşasın Apo) şeklinde çarpıcı sözler attılar.
Heri Biji ne demek kürtçe?
b- her biji. türkçe karşılığı kelime anlamıyla “fazlaca yaşa” olan kürtçe söz grubu.
Kürtçe Her biji heval ne demek?
Kürtçe bir kelime olan Hewal kelimesinin Türkçe karşılığı Dost anlamına gelir.
Abdullah Öcalan şu anda nerede?
Günümüzde İmralı Cezaevi’nde hapis yatmaktadır.
Reber Apo ne demek?
kürtçe “öncü apo, yol gösteren apo ” benzer biçimde anlamlara gelir.
Sayın Abdullah Öcalan kimdir?
Abdullah Öcalan ( 4 Nisan 1949, Halfeti) yada bazen kullanılan kısa adıyla Apo,PKK’nın kurucularından biri ve malum ilk lideri. Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi Ömerli (Amara) köyünde Ömer ve Üveyş Öcalan ‘ın üç çocuğundan biri olarak dünyaya geldi.
Sulh kürtçe anlamı nedir?
Beşiktaş’taki Sulh Sokağı’nın adına Kürtçe ‘de ‘sulh’ anlamına gelen ‘ Aşiti ‘ eklendi. Beşiktaş Belediyesi, Dikilitaş semtindeki ‘Sulh Sokağı’nın adını, Kürtçe ‘sulh’ anlamına gelen ‘ Aşiti ‘yi ilave ederek, ‘Sulh- Aşiti Sokağı’ olarak değiştirdi.
Sen Jiyan ol ben azad ne demek?
“jin jiyan azadi” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. ‘kadın-yaşam-özgürlük’ manasına gelen kürtçe slogandır.
Kürtçe Sero ne demek?
Üstelik anlamı da güzeldi, kürtçede aslan anlamına geliyordu ki, hani kendisi de azbuz bir aslan değildi. Ünü neredeyse çevre köylere dahi yayılmıştı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir