Bıji Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Biji kelimesi Türkçe’de “yaşasın” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) bijî “yaşasın” sözcüğünden alıntıdır.
Contents1 Biji kürtçe ne demek?2 Her biji anlamı ne demek?3 Biji Serok anlamı ne?4 Her biji Peşmerge ne demek?5 Biji Azadi ne anlamına gelir?6 Jin jiyan ne demek?7 Her biji kürt ne demek?8 Biji Serok Apo ne anlama geliyor?9 Kuze kere Türkçe ne demek?10 Xalemin ne demek?11 Serkan ne anlama gelir?12 Ser çeken ne demek?13 Biji Bijî ne demek kürtçe?14 Türkiyede kaç milyon Kürt var?15 Peşmerge terör örgütü mu?
Biji kürtçe ne demek?
yaşasın anlamına gelen kürtçe ünlem.
Her biji anlamı ne demek?
İçinde Her Biji geçen Türkçe ve Kürtçe örnek cümleler PAYLAŞ: Her Biji çoğu zaman Çeşitli miting ve gösterilerde çarpıcı söz şeklinde kullanılan bununla beraber Birisini övmek, kutlamak anlamıyla da kullanılmaktadır. Türkçede ” Her Biji ” = “Oldukca Yaşa” anlamıa gelmektedir.
Biji Serok anlamı ne?
Biji Serok, Kürtçe bir kelimedir. Anlamı ise “Yaşasın Başkan” anlamına gelir. Buna ek olarak Serok kelimesinin anlamı “Başkan, önder” manalarına geliyor. Biji kelimesinin Türkçe anlamı ise “yaşasın” anlamına gelmektedir.

Her biji Peşmerge ne demek?
1920’lerde Şimal Irak’ta özgür Kürt devleti hedefine ulaşmak için ilk kez tarih sayfasında ortaya çıkmış bağımsızlıkçı Kürt hareketinin silahlı bir birimidir.
Biji Azadi ne anlamına gelir?
kürtçe “yaşasın sulh ve özgürlük” anlamına gelen söz öbeği.
Jin jiyan ne demek?
” Jin jiyan jiyanê ne kuje”: Kürtçede hanım yaşamdır, yaşamı öldürmeyin manasında kullanılan bir slogandır. ” Jin jiyan azadi! ” = Hanım yaşam özgürlük!
Her biji kürt ne demek?
kürtçe ‘de “binlerce dansöz var” demek olan söz.
Biji Serok Apo ne anlama geliyor?
Biji serok apo; Kürt topluluğu tarafınca kullanılan bir slogandır. Türkçe’de “Yaşasın Önder Apo ” anlamına gelmektedir.
You might be interested:  Iskana Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)Kuze kere Türkçe ne demek?
kürtçede eşşeğin ammı anlamına gelir ve tüm küfürlerin temel öğesini oluşturur.
Xalemin ne demek?
Ölme, öldürme, yok etme, yok olma. Bitkin bir duruma gelme yada getirme.
Serkan ne anlama gelir?
Serkan adı devletimizde oldukca sevilen ve kullanılan bir isimdir. Türkçe ve Arapça kökenli Serkan adı devletimizde de çoğunlukla kullanılmaktadır. Kelime anlamı asil kan ve başkan anlamına gelmektedir. Bunun haricinde da asil bir soydan gelen kimse anlamında da kullanılmaktadır.
Ser çeken ne demek?
Ser çekmek kelimesi genel anlamda eflake ser çekmek sözcük grubu üstünden tabir edilmektedir. Bu doğrultuda, ‘oldukça yüksek olmak’ ifadesi ile birlikte Türk Dil Kurumu üstünden tabir ediliyor.
Biji Bijî ne demek kürtçe?
Biji kelimesi Türkçe’de “yaşasın” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) bijî “yaşasın” sözcüğünden alıntıdır. Biji kelimesi tarihte malum ilk kez m (1988): Sanıklar hep bir ağızdan Kürtçe olarak ” Biji PKK” (yaşasın PKK), ” biji serxwebun” (yaşasın bağımsızlık) ” biji Apo” (yaşasın Apo) şeklinde çarpıcı sözler attılar.
Türkiyede kaç milyon Kürt var?
Türkiye ‘de Kürtlerin nüfusunun 11-15 milyon içinde olduğu tahmin ediliyor. En büyük Kürt nüfusunu barındıran Türkiye ‘deki Kürtler Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesine yayılmış halde bulunuyor.
Peşmerge terör örgütü mu?
Terör örgütü, 5 Haziran Cumartesi günü de Duhok’un Amedi ilçesinde Peşmerge güçlerine pusu kurmuştu. Peşmerge Bakanlığı, hücum sonucu 5 Peşmerge ‘nin öldüğünü, 7’sinin yaralandığını açıklamıştı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir