Agorafobi Ne Demek?(Çözülmüş)

„Agorafobi“ (eski yunanca) teriminin tercümesi „alan korkusu“dur. Mağdur şahıs, evi terketmekten, kamuya açık yerlerde bulunmaktan, avmlerine yada dükkanlara girmekten, kalabalık içinde, sinemalarda yada dar ve kapalı odalarda bulunmaktan, ya da trenle, otobüsle yada uçakla gezi etmekten korkar.
Contents1 Agorafobi nedir emareleri nedir?2 Agorafobi {nasıl} geçer?3 Agorafobi nedir niçin olur?4 Agorafobi kimlerde görülür?5 Agorafobi hangi kaygı bozukluğu?6 Evden çıkamama hastalığı nedir?7 Aniden korkmak niçin olur?8 Toplumsal fobi tedavi edilmezse ne olur?9 Monofobi {nasıl} geçer?10 Anksiyete Testi Nedir?11 Toplumsal fobi {nasıl} ortaya çıkar?12 Agorafobi kendi kendine geçer mi?13 Agorafobi genetik mi?
Agorafobi nedir emareleri nedir?
Agorafobi, paniğe kapılmanıza, kendinizi kapana kısılmış, çaresiz ya da utanmış hissetmenize niçin olabilecek yerlerden yada durumlardan korktuğunuz bir tür anksiyete bozukluğudur. Toplu taşıma kullanmak, açık yada kapalı alanlarda olmak, sırada beklemek yada kalabalıkta olmak benzer biçimde bir durumdan korkarsınız.
Agorafobi {nasıl} geçer?
En doğru tedavi yöntemi bir terapiste görünmektir. Agorafobi anksiyete ilaçları ve antidepresanlar ile tedavi edilebilir. Agorafobi tedavi süreçleri bir çok vakit pozitif yönde netice verir. Tedavi yönteminin tesiri hastanın durumuna gore değişim izah edebilir.

Agorafobi nedir niçin olur?
Agorafobi, bir tür kaygı bozukluğudur. Agorafobisi olan bir şahıs, bilmiş olduğu yada güvenli bulunduğunu düşündüğü ortamlardan ayrılmaktan korkar. Agorafobili kişiler, şiddetli vakalarda evini tek güvenli ortam olarak görür; günlerce, aylarca hatta senelerce evlerinden çıkmaktan kaçınabilirler.
Agorafobi kimlerde görülür?
Açık Alan Korkusu Agorafobi Kimleri etkisinde bırakır Agorafobinin en yaygın karşılaşılmış olduğu yaş kişilerin yirmili yaşların ortasında olduğu dönemlerdir. Agorafobi yaşayan insanoğlu, kaygı ve korkularından dolayı, kimi zaman akıllarını yitirmekten yada çıldırmaktan korkarlar.
Agorafobi hangi kaygı bozukluğu?
Agorafobi ise kelime anlamı olarak alan korkusu anlamına gelmektedir. Bu korku, kişinin bir alana sıkışmış hissi yaratttığı, utanılacak bir duruma düşecekmiş benzer biçimde düşündüğü, panikletip, bulunmuş olduğu ortamdan çıkamayıp, kaçamayacakmış benzer biçimde gelen bir anksiyete bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.
You might be interested:  Shiplemek Ne Demek?(En iyi çözüm)Evden çıkamama hastalığı nedir?
Agorafobi, ferdin açık alanları güvensiz bulması sebebiyle kapalı alanlardan dışarı çıkamaması olarak açıklanan anksiyete bozukluğudur. Agorafobi hastalığı olan bireyler açık alanlardan, toplu taşım araçlarından, avmlerinden, kısacası ev dışındaki tüm mekanlardan korkarlar.
Aniden korkmak niçin olur?
Yaşanmış travmalar ürkü atağın ortaya çıkmasına niçin olabilir. Genetik faktörler direkt olarak ürkü hücumu etkilemez. Ürkü atağa niçin olabilecek duygusal zayıflık, stres yada anksiyete benzer biçimde durumların ortaya çıkışı genetik faktörlerden dolayı olabilmektedir.
Toplumsal fobi tedavi edilmezse ne olur?
Toplumsal fobisi olan bir çok kişinin başka bir ruhsal hastalığı daha vardır, mesela depresyon, bağımlılık hastalıkları ve agorafobili ürkü bozukluklar benzer biçimde. Çoğunlukla ilk olarak toplumsal fobi ortaya çıkar. Eğer tedavi edilmezse, bunun bir depresyona dönüşme yada hastanın aşırı alkol kullanmaya başlama riski artar.
Monofobi {nasıl} geçer?
Monofobi, kaygı duygusu yada korku duygusuna aşırı derecede niçin olabilen bir durumdur. Monofobiden her insan değişik şekilde etkilediğinden, iyileştirmek için hususi bir tedavi yöntemi yoktur. Bir çok hasta, yalnız oldukları süre yavaşça arttığında, psikoterapi ile tedavi edilir.
Anksiyete Testi Nedir?
Anksiyete testi, semptomlarının sertliğini ölçmek için hazırlanmış ve türkçe standartizasyonu yapılmış bilimsel bir materyaldir. Tanı koyma amacı taşımamaktadır.
Toplumsal fobi {nasıl} ortaya çıkar?
Toplumsal fobi, öteki insanlarla etkileşimi içeren toplumsal durumlarda ortaya çıkan kaygı bozukluğudur. Hastalık öteki insanoğlu tarafınca negatif değerlendirilme ve ufak düşme korkusundan oluşur. Toplumsal anksiyete bozukluğu olarak da adlandırılan bozukluk, toplumda yaygın olarak görülen bir sorundur.
Agorafobi kendi kendine geçer mi?
Agorafobi, kendi kendine geçebilecek bir hastalık değildir. Sadece tedavi edilmesi durumunda elbet ki geçmektedir. Agorafobinin kalıcı olması, sadece hastanın tedaviyi reddetmesi ya da hiçbir vakit tedavi olmayı düşünmemesinden kaynaklanabilmektedir.
You might be interested:  Tramer Ne Demek?(Çözünme)Agorafobi genetik mi?
1 – Agorafobi sinir sisteminde meydana gelen sorunlardan kaynaklı oluşabilir. Bu durum biyolojik nedenlerden kaynaklıdır. 2- Aile bireylerinde agorafobili birinin olması bu rahatsızlığın görülme ihtimalini fazlaca artırıyor. Bu durum genetik etkenlerden kaynaklıdır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir