Aga Ne Demek? (Question)

Contents1 Aga neye denir?2 Aga ne demek Ekşi?3 Aga be nedir?4 Aga kime?5 Ağaların yardımcılarına ne denir?6 Nişan etmek ne demek?7 Aga kelimesi nereden gelir?8 Aga kelimesini kimler kullanır?9 Maga beee ne demek?10 Aga be {nasıl} yazılır?11 Efendi mi bey mi?12 Efendi diye kimlere denir?
Aga neye denir?
Ağa belirli bir kırsal kesimde yönetici kabul edilen sözleri yasal olarak kabul gören ve kendisine ağa denilmesinden dolayı mühim kabul edilen kişiler için kullanılan bir lakaptır. Ağa o bölgedeki öteki insanlardan değişik bir karaktere ve gelire haiz kişidir.
Aga ne demek Ekşi?
ks. atlantisten gelen adam yada atlantisten gelemeyen adam.

Aga be nedir?
13 yaş nüfusu içinde yaygın kullanılıyor. kimi zaman gülünç, kimi zaman sempatik “tüh”, “hay tanrı”, “hadi bee” ünlemi. ergen anırması.
Aga kime?
Yüce, büyük evin yada aynı soydan bireylerin, toplumun önderi. Büyük kardeş( aga ) baba, amca,koca anlamında;bir çok durumda ad, kimi kez de (Hasan Ağa, ağa dayı, köy ağası benzer biçimde ) unvandır. Kırsalda günümüzde de kullanılır. Türkçe’ den Farsçaya “aka” olarak geçmiştir.
Ağaların yardımcılarına ne denir?
Ağalar, haiz oldukları bu büyük arazilerin ekilmesi, biçilmesi, işlenmesi işini ortakçı yada maraba diye tanımlanan kişiler, aileler aracılığı ile yürütürlerdi. Ağa, ortakçıya, köyde oturacak ev verir, tarla verir, davet verir ve ekilecek tohum verirdi.
Nişan etmek ne demek?
İşaret, iz, emare, alamet. Evlenme sözünün kesinlik kazanması için nikahtan ilkin meydana getirilen hususi merasim, yüzük takma töreni.
Aga kelimesi nereden gelir?
Etimoloji. Ağa kelimesi Türkçe kökenlidir, Türkçede kullanılan kelime ise “ağabey” anlamına gelen Eski Türkçe akadan gelmektedir. Moğolca aqa yada aka kelimesinin eşdeğeridir.
Aga kelimesini kimler kullanır?
Aga (Bursa) ‘Ağabey’ kelimesinin yerleşik dilde kullanılan hali olan Aga, Bursa’da birçok şahıs tarafınca kullanılıyor.
You might be interested:  Nezih Ne Demek?(Çözülmüş)Maga beee ne demek?
ergen sakızı. gülünç de degil ki kardesim gulelim. ilk olarak ota boka “aga be” diyenlerle dalga geçmek için söylenmeye başlanılmış fakat daha sonraları daha fazlaca tutulmuş ünlem ifadesi.
Aga be {nasıl} yazılır?
Bu kelime çoğu zaman Ağa bey şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ağabey şeklinde olmalıdır.
Efendi mi bey mi?
Efendi kelimesi ağa, bey ve paşa unvanlarıyla beraber resmî unvan olarak 26 Kasım 1934 tarih ve 5290 sayılı kanunla kaldırılmıştır.
Efendi diye kimlere denir?
Efendi (Arapça: أفندي Afandī; Farsça: آفندی); Bizans’ta bir saygı unvanı olan Orta Yunancadaki “avthéntis” (otantik) kökünden türetilmiş, bey, üstad, hazret anlamında bir kelimedir. Bayanlar için “hanımefendi” olarak kullanılır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir